lääkärissä jos on verenpaine lääkitys. Että tämmöisen tiedon sain kun olen 3 vuotta syönyt lääkkeitä nimeltä amitrid mite. Lääke madalsi kalium arvoja ja sai aikaan kesällä kasvo kramppeja. Suolaa olen paljon syönyt kun nesteet ei pysy sisällä vaan tulee pissana ulos heti kohta ja natrium oli vieläpä ihan normaali kokeissa. Varoituksena vain kerron että muutkin tietävät seurannasta. Kalíumin puute tekee itkuisuutta/ärtyisyyttä yms. ettei tarvi ihmetellä omia mielialan heilahteluja. Niin ja nyt lääkäri määräsi että lääkkeen pois käytöstä eikä mitään tilalle.... saapas nähdä minkälaisia oireita tämä nyt sitten tuo.....
kerran vuodessa pitäisi
käydä
81510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olipa pitkäaikainen lääkitys mihin tautiin hyvänsä, se kannattaa tarkistuttaa ainakin kerran vuodessa.
Yllättävän usein lääkkeet ovat muuttuneet turhiksi tai tehottomiksi, annostus on nykytilanteeseen nähden päin p:tä tai tarjolla olisi jo uuden sukupolven lääke samaan vaivaan.
Lääkärit uusivat reseptit automaatin tavoin perehtymättä potilaan historiaan, lätkäisevät leiman ja nimmarin ja sillä siisti! Usein kyseessä ei edes ole hoitava lääkäri, vaan tylsä homma nakitetaan jollekin sisäisen nokkimisjärjestyksen hännillä olevalle.
Omatoimisuus on valttia tässäkin asiassa, kalenteriin merkintä omasta "vuosihuollosta" vaikka auton katsastuksen aikoihin - jomman kumman saattaa muistaa ja hoksata toisenkin samalla:)))
syön atacand verenpainelääkettä,
jalkakramppeja ollut kolmen vuoden ajan, siis saman ajan kun syönyt lääkettä,
kusen jatkuvasti, kaupungilla aivan ongelma, yökastelua, kun juon lasillisen vettä, hetken päästä kusettaa,
voisiko johtua lääkkeestä ? Lääkäri, pyynikin terkkarissa ei tunnu tietävän yhtään mitään, viime talvena kävin verikokeissa viimeksi.
Käsittääkseni Atacand`ssa ei ole nesteenpoistolääkettä, sensijaan Atacand Plus´ssa on sitä. Tarkista pakkauksen sisällä olleesta lääkeselosteesta.
lipitor ja thyroxin, vajaatoimintaan käytettävän thyroxinin annosta lisättiin,n 0,1 plus o,25 tbl aamuisin, se voinee olla syy kusemiseen ? Tai jokin muu.
Kramppeihin auttaa magnesium ja kalkkivalmisteen syönti. Kalim voi mennä myös liian alas jos nestettä poistuu liikaa.
Itselläni on ollut aina liian matalat kalsiumarvot(myös ioninen Ca). Viimesyksynä aloitin COZAAR lääkityksen lievään verenpaineeseen. Viikko sitten kävin labrakokeissa joten en ole vielä saanut tuloksia mutta käyttöohjeessa lukee: Veren kaliumarvot voivat nousta joillakin potilailla. Itselläni ei ole nesteenpoistolääkettä mutta joillakin tutuilla joilla on nesteenpoistolääke on tullut kihti. Syytä matalaan Ca-ei löytynyt (lisäkilpirauhanen, munuaiset)
"joillekin tuttavillesi tullut kihti" on kai jo mennyt pois. Siskolleni kävi samoin, mutta se oli tilapäistä. Kihti hoidettiin ja nesteenpoistolääke vaihdettiin.
Kyllä kihti paranee mutta uusii helposti