kandin tutkielma

Voisko joku hieman selventää tuota kandin tutkielman tekemistä. Itsellä on edessä nyt tänä syksynä alkava kandin työn tekeminen, eikä vielä ole kovinkaan paljon hajua siitä, mistä pitäisi lähteä liikkeelle. Aihe on kyllä jo valmiina, mutta en oikein tiedä tuota tutkielman rakennette..auttakaa miestä mäessä
53262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tai että vaihteleeko se tutkielman tyyli siis aloittain, mutta meillä kanditutkielma on kirjallisuuskatsaus siitä valitusta ongelmasta.

Voin toki kertoilla enempi jos sullakin se on siis kirjallisuuskatsaus...? (vai onkohan se kaikilla...)

Äänestä

Tieteellinen kirjoittaminen yleisesti:

Ensin on tiivistelmä, alasta ja julkaisusta riippuen 100-250 sanaa. Se on erillinen kokonaisuus, ei saa viitata esmes lähteisiin. Kertoo lyhyesti kirjoitelman aihepiirin (ei siis saa olla sisällusluettelo). Tunnetusti se vaikein tehtävä.

Itse kirjoitelma alkaa johdannolla, jota seuraavat max. 5-7 asian käsittelykappaletta. Ja lopuksi yhteenveto. Johdanto on laajennettu tiivistelmä (mutta liikaa ei saisi sanoa samoja asioita kuin ekassa käsittelykappaleessa). Yhteenveto voi olla vain se yhteenveto kirjoitelman sisällöstä, mutta bonusta saa jos esittää siinä jotain jatkopohdintaa ja saa sen pysymään kasassa (keskeneräisen näköisesti ei saisi lopettaa).

Kun en tiedä tarkkaa alaasi ja kouluasi, en ole varma, millaisia vaatimuksia sinulle on asetettu. Mutta joka tapauksessa kannattaa aloittaa hirveän keon lähdemateriaalia keräämisestä ja siihen tutustumisesta. Sitten lajittelee mitä siitä voi käyttää. Yleensä kandintutkielmassa ei vielä tarvitse ns. tuottaa uutta - muitten tuottaman materiaalin analysointi ja tiivistys riittää.

Ja selvitä muotoiluohjeet etukäteen! Ohjaaja ei niitä välttämättä muista mainita. Minulla kävi tieteellisen kirjoittamisen kurssin (nyk. kandidaatin tutkielma, Helsingin yliopisto) kanssa juuri niin. Ohjaaja ei muistanut kertoa että 1,5 riviväli ja isot marginaalit - kirjoitin sitten yli 10 sivua ylimääräistä, kun yritin sen määritellyn 20 sivua saavuttaa Wordin standardiasetuksilla.

Äänestä
  • Aika samalta kuulosti kuin tuo tietojenkäsittelyn kandintutkielma. Meille ei vain sanottu mitään sivumäärää, ja jotkut tekivät liitteineen yli 40:n sivun tutkielma, itsellä taisi ilman liitteitä olla 26 sivua. Tarkoitus oli siis tehdä ihan oikea pieni tutkimus kasvatustieteen tutkimuskonventioiden mukaisesti, ei mitään kirjallisuuskatsausta.

    Tein narratiivisen tapaustutkimuksen, johon haastattelin yhtä luokanopettajaa.

    Perusrakenne meillä voisi mennä jotenkin näin:

    -Nimiölehti
    -Abstrakti
    -Sisällysluettelo
    -Johdanto

    ja tästä sitten vähän vaihdellen, mulla meni näin:

    -Tutkimuksen kulku, tutkimusongelma, luotettavuuden tarkastelua yms
    -Haastattelu (kirjoitettu narratiiviksi)
    -Teoreettinen tausta
    -Teorian ja empirian yhdistäminen ja niiden tulkinta tietystä näkökulmasta
    -Pohdinta
    -Lähdeluettelo
    -Liitteet


    Lisäksi tähän kurssiin kuului seminaarissa esiintyminen, jossa oma tutkimus esiteltiin seminaariryhmälle. Power pointilla tein omani, kuten valtaosa muistakin.
    Seminaariin kuului myös parin opponointi, ja seminaarissa piti antaa suullinen opponointi, ja
    myöhemmin kirjoittaa noin kahden sivun pituinen kirjallinen, virallinen opponointi.

    Sitten kuuluu vielä maturiteetti eli kypsyyskoe, mutta siinä en ole vielä ollut. Ilmeisesti siinä vaan tarkastellaan lähinnä sitä, että olet varmasti itse tehnyt tutkielmasi.

    Meillä ainakin oli hyvät ohjaajat jotka innostivat työn touhuun, vaikka kevät oli aivan helvetillisen kiireinen. Kunnialla tuostaki onneksi selvittiin,
    ja sen tekemisen oli kivaa. :)

    Äänestä

Minäkin olen samassa vaiheessa tosin minulla ei ole edes aihetta vielä. Uskon että noista työvaiheista kerrotaan seminaarissa tarkemmin...toivottavasti

Äänestä

Unohdin siis mainita, että opiskelen OKL:ssa =) Kiitos kaikille vastauksista..lisää olisi mukava kuulla juuri OKL-opiskelijoiden mietteitä/ kokemuksia.

Itselläni suurimmaksi ongelmaksi muodostuu se, että lähdemateriaalia ei ole juuri nimeksikään =( Haluan kuitenkin juuri tästä aiheesta tehdä, koska se on mielestäni ERITTÄIN mielenkiintoinen ja olen ajatellut jatkaa kyseisestä aiheesta graduun.

Kertokaa ihmeessä apuja tai ihan mitä vaan, mitä mieleen tulee =) Mielenkiinnolla odotan, että pääsen väsäämään tutkielmaani =D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua kaipaava kirjoitti:

Voisko joku hieman selventää tuota kandin tutkielman tekemistä. Itsellä on edessä nyt tänä syksynä alkava kandin työn tekeminen, eikä vielä ole kovinkaan paljon hajua siitä, mistä pitäisi lähteä liikkeelle. Aihe on kyllä jo valmiina, mutta en oikein tiedä tuota tutkielman rakennette..auttakaa miestä mäessä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu