osaako joku sanoa voiko kilpirauhasen liikatoimintaan liittyä hengenahdistuskohtauksia?
hengenahdistus
kilpirauhasliikatoiminnassa?
92193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
siis jos liikatoimintaan ei liity rauhasen suurenemista..
oli välillä pahaakin hengenahdistusta etenkin rasituksessa.. ja ilman astmadg. Tosta on aikaa parisen vuotta. Ja hengenahdistus sitte itestään jotenkin väistyi.. aloitin lääkityksen tammikuussa arvoilla tsh 100 ja t4v 6. Mut jälkikäteen ajateltuna olen varma et mulla oli jo pari vuotta sit vajaatoim ku oli hengenahdistusta
sulla on kyllä ollut!Itsellä oli TSH 7.5 ja T4V 9, henkeä ahdisti jo kovasti.
Sanoisin että hengenahdistuskohtaukset liittyvät ennemminkin paniikkihäiriöön. itselläni epäiltiin aluksi kilpirauhasen liikatoimintaa, mutta diagnoosi vaihtui paniikkihäiriöksi.. siihen kuuluu myös esim. sydämen tykyttely kuten kilpirauhaseenkin..
olin vähän vajaalla tietämättäni. Ihmettelin vaan että miksi yhtäkkiä alan saada hengenahdistuskohtauksia. Sitten tuli vuosikontrollin aika. Ilmeni että on vajaatoimintaa. Jonkun mielestä ei olisi ollut, kun TSH oli 2, mutta lääkitystä lisättiin eikä ahdistuksia ole ollut ja muutenkin olen virkistynyt.
...kovastikin henkeä arvoilla TSH 8,47 & T4V 11.
Hengenahdistusta sekä rasituksessa että levossa, itsellä oli kummassakin ja nukkumaan mennessä ja yöllä myös ennenkuin sain lääkityksen.
Mulla oli jo pidemmän aikaa, jopa muutamia vuosia hengenahdistuskohtauksia öisin, ne saattoi ehkä liittyä sydämen rytmihäiriöihinkin. Tosi viheliäisiä olivat, unihalvaus-tyyppisiä kohtauksia, että hengitys ikään kuin pysähtyi eikä meinannut millään jaksaa vetää ilmaa keuhkoihin. Välillä pelotti mennä nukkumaan niiden kohtausten takia. Ajattelin jopa kuolevani niihin. Nyt kun olen syönyt jonkin aikaa Thyroxinia vajaatoimintaan, on rytmihäiriöt ja hengenahdistuskohtaukset poissa kuten lukuisat muutkin oireet, joista vois mainita esim. väsymyksen sekä erittäin tuskalliset nivelsäryt ja erinäiset muut elämää haittaavat ongelmat. Ensin en meinannut totella lääkärin määräämää annostusta, mutta vasta sitten kun aloin säännöllisesti ottamaan lääkkeet määrätyllä annoksella, katosivat oireetkin.
...ja millä annostuksella voit hyvin?
Olen kiitollinen jos vastaat tätän :)
T: Kohtalotoveri