Voisiko harrastus tästä enää paremmin alkaa? Olin järvellä joka suorastaan kuhisee sorsia ja muita siivekkäitä ja vasta aloittanut harrastuksen eli osumia ei tilillä vielä ollut (läheltä piti -tilanteita kyllä). No, siinä sitten aikani odottelin millon sorsaa alkaa lentää läheltä ja jonkin ajan päästä huomasin "sorsan" lähestyvän nopeaa vauhtia horisontista ja PUM, tippui. Olin ihan "jes vihdoinkin" mutta huomasin linnun vedestä poimiessa että WTF, terävä nokka?! No, oletin sen tietysti sorsaksi ja palailin sitten rannalle missä nyljin linnun sen enempää jahkailematta koska eihän linnun pidä antaa pilaantua. Eihän siinä mitään, mutta lintukirja paljasti nopeasti että syyllistyinkin tyhmyydelläni, tietämättömyydelläni ja kusipäisyydelläni mitä suurempaan rikokseen, lintu kun oli KUIKKA!!! Ja arvatkaa onko helppo puhua asiasta nyt kellekään (n.1000€ arvoinen lintu)? Vittu että vituttaa! Ens kerralla en kyllä ammu vasta kun näen linnun silmämunat!!!
Elämäni eka lintu olikin rauhoitettu :(
7
2345
Vastaukset
- metsähemmo
Onneksi noin tyhmää ei oikeesti ole!!!
- ???
just kävin pienellä mettäjärvellä viikonloppuna, vierestä nimittäin kulkee Kaarinanpolku niminen vaellusreitti, ranta täynnä linnunraatoja ja haulikonpatruunoita, kaikennäköisiä ja kokoisia linnunraatoja, terävänokkaisiakin kyllä löytyi...siellä oli aika pauke toissa viikonloppuna, nythän se selvisi, mitä siellä oli tehty.
http://www.kangasala.fi/hallinto/kaarinanpolku.html
- suomi24 valvonta
täytyy olla kaverilla todella tekemisen puute...miten vitussa jaksoit miettiä noin huonon tarinan ja vittu vielä kirjoittaa sen tänne...imase välillä vaikka ittees, jos et muuta kekkaa.
- LOL!
Ihan hyvin voi olla totta, se korttihan saattaa mennä älyttömällä mäihällä läpi vaikka ei mistään mitään tietäsikkään.. Ammuhan sinä vaan poeka niitä "sorsiasi", olen minäkin telkkinä ampunut kaksi Mustalintua.. ;)
- samulisirkat
LOL! kirjoitti:
Ihan hyvin voi olla totta, se korttihan saattaa mennä älyttömällä mäihällä läpi vaikka ei mistään mitään tietäsikkään.. Ammuhan sinä vaan poeka niitä "sorsiasi", olen minäkin telkkinä ampunut kaksi Mustalintua.. ;)
EI MUUTEN VOI, sillä olen itse tarinan kirjoittaja, joten halkee.
- sokee
LOL! kirjoitti:
Ihan hyvin voi olla totta, se korttihan saattaa mennä älyttömällä mäihällä läpi vaikka ei mistään mitään tietäsikkään.. Ammuhan sinä vaan poeka niitä "sorsiasi", olen minäkin telkkinä ampunut kaksi Mustalintua.. ;)
älä välitä oo mäkin ampunut vaikka mitä kurppia mitä sillä on väliä pääasia että saa lentotaidon veke linnulta.enkä mä niitä syö polen mättääseen.ammun viime pyhänä hirvikärpäsen eli syylistyinkö hirven sala mehtuuseen oli muuten iso onhan se kun äiree on hirvi ja isä paska kärpänen eli tulos on hirvikärpänen.....
- Kolme vuotta metsästänyt
Virheitä sattuu älä anna vahinkojen masentaa hienoa harrastusta.En tiedä parempaa luontoharrastusta kuin metsästys.Siinä tressin aiheet saa kyytiä.Pää pystyyn kyllä se siitä ja ota kavereita mukaan jotka ovat olleet pidempään metsästyksessä mukana niiltä saa vinkkejä hyvää jatkoa toivoo Timo Varkaudesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167200- 1992587
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1082160En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761588Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911109- 411000
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46989- 99941
- 45749
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7748