Miksi juuri VL on ainoa oikea uskonto?

Maailmassa on ainakin kymmeniä tuhansia erilaisia uskontoja.

Miksi juuri vanhoillislestadiolaisuus on ainoa jonka kautta oikeasti pelastuu?
4520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Muitakin itseään ainoana oikeana uskontona pitäviä on, mm. jehovantodistajat, islamin uskoiset...

Näin kristityn maailmasta, ole huoleti, ei vl ole ainoa oikea usko. Se riittää, että uskot Raamatun mukaan, että Jeesus on kuollut sinunkin syntiesi tähden ja antaa syntisi anteeksi. Se riittää.

Äänestä
  • ..on oltava pilkulleen kuuliainen seurakunnan säännöille (älä meikkaa, älä katso tv:tä etc., älä käy konserteissa, älä pidä yli 0.5 mm:n partaa jne.) ja muista seurata aikaa ja paikkaa. Nimittäin Togossa eri asiat on syntiä kuin täällä meillä.

    Maassa pelastutaan maan tavalla.

    Samoin seuraa aikaasi - jumalattoman maailman paineissa autuuteen vaadittavat listat voivat erehtymättömän seurakunnan ohjeistuksessa muuttua.

    Äänestä

  • Perinnäissäännöt kunniaan kirjoitti:

    ..on oltava pilkulleen kuuliainen seurakunnan säännöille (älä meikkaa, älä katso tv:tä etc., älä käy konserteissa, älä pidä yli 0.5 mm:n partaa jne.) ja muista seurata aikaa ja paikkaa. Nimittäin Togossa eri asiat on syntiä kuin täällä meillä.

    Maassa pelastutaan maan tavalla.

    Samoin seuraa aikaasi - jumalattoman maailman paineissa autuuteen vaadittavat listat voivat erehtymättömän seurakunnan ohjeistuksessa muuttua.

    "Niin mutta pitää myös ...
    Kirjoittanut: Perinnäissäännöt kunniaan 31.8.2006 klo 08.05


    ..on oltava pilkulleen kuuliainen seurakunnan säännöille (älä meikkaa, älä katso tv:tä etc., älä käy konserteissa, älä pidä yli 0.5 mm:n partaa jne.) ja muista seurata aikaa ja paikkaa. Nimittäin Togossa eri asiat on syntiä kuin täällä meillä."

    V. Ei pakkoa ole,mutta ne tulee uskonhedelminä sitten kun on ensin tehnyt parannuksen.

    Äänestä

on yksi usko, yksi kaste ja yksi Herra. On niitäkin muuten, joilla on paljon Jumalia ja niitä, jotka kastaa useammin (mitätöiden aiemmat kasteet). Ei suotta Raamatussa ole nuo sanat.

Me olemme yhdenkaltaiseen toivoon kutsutut ja kuten Paavalin aikoina, jos onkin eri puolilla seurakuntia, niihin ollaan yhteydessä. Paavalikin kirjoitteli eri seurakunnille pitäen näin yhteyttä. Yks usko ja yks oppi se oli. Ja vähän niitä pelastuvia oli Nooankin aikana. Ja sanottu on, että lopunaikana, jos taitas valitutkin eksytettäis... mut ei taida. Kumminkin on myös mainittu villitsevistä hengistä joita tulee, joita on... näin käy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kait saa kysyä... kirjoitti:

Maailmassa on ainakin kymmeniä tuhansia erilaisia uskontoja.

Miksi juuri vanhoillislestadiolaisuus on ainoa jonka kautta oikeasti pelastuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu