Gallup öljyistä

Mazda6:n huoltokirjan moottoriöljyn suositustaulukko on varsin kirjava - näyttää kelpuuttavan lähes millaista ACEA A3-luokan öljyä tahansa. Sen sijaan 0W-viskositeettiluokkaa kirja ei tunne lainkaan.

Olisi mielenkiintoista tietää, mitä moottoriöljyä käytätte Mazda 6 (bensa) -autoissanne?

Itselle laitetaan huollossa Shell Helix Ultra 5W-40.
51022
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Periytynee Fordilta, joissa on nimenomaan erikseen mainittu 0-luokan öljyt että niitä ei tule käyttää. Tosin niitä on kyllä käytetty ilman ongelmia tästä huolimatta.

Itsellä M6 GT -03 kulutti ihan riittävästi (huoltovälillä noin 3 litraa) 5W-30 öljyä kunnes 60 huollossa sisään työnnettiin Mobil SyntS 5W-40 eikä ole sen jälkeen kuluttanut.

Lienee olevan tuo luokka enemmänkin nykyään käytössä kuin tuo 30 sarjalainen.

Äänestä

Omaan Rx-8:iin laitettiin huollossa 5W-40 öljyä, ennestään käytin 5W-30, kuten suositus oli. Eli suositukset on muuttuneet myös tuon mallin osalta. Räxähän kuluttaa hieman reilummin tuota öljyä, joten saa nähdä miten viskositeetin muutos vaikuttaa siihen asiaan.

Äänestä

... näyttää kans olevan 5w-40 täyssynteettinen öljy. Hyvin on kone toiminut, yhtään ei syö öljyä, vaihtoväli 20.000 tkm.

Äänestä

En tiiä, mitä öljyä siinä on tehtaalta lähteissä ollut, mutta ekalla 13000 km:llä lisäsin litran verran öljyä.

Vuosihuollossa laitettiin ilmeisesti mobil 5W-40 synts -öljyä, että kassellaan nyt paljonko joutuu taas lisäileen. Ostin pullonkin sitä jo valmiiksi.

Äänestä

en muuten matukan huollossa ole ikinä kyselly mitä öljyjä ne sinne pistää,sitä vartenhan on ammattimiehet huollossa ja huoltosopimukset et ei paljoon tarvii huolehtii soittavat viel et autos pitäis huoltaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Messelina kirjoitti:

Mazda6:n huoltokirjan moottoriöljyn suositustaulukko on varsin kirjava - näyttää kelpuuttavan lähes millaista ACEA A3-luokan öljyä tahansa. Sen sijaan 0W-viskositeettiluokkaa kirja ei tunne lainkaan.

Olisi mielenkiintoista tietää, mitä moottoriöljyä käytätte Mazda 6 (bensa) -autoissanne?

Itselle laitetaan huollossa Shell Helix Ultra 5W-40.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu