Miksi Islamin-uskonnoissa kaikilla tytöillä ja naisilla on lähes aina huivi ympärillään? (Koko kasvot kuitenkin näkyvät)
Huivit päässään
Nimetön
15793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Pitkä teksti mutta jos halut tietää miksi niin lue jotain... kiitos
"Miksi musliminaisten on peitettävä päänsä?" Tämä on kysymys, joka askarruttaa niin muslimeja kuin ei-muslimejakin. Monille naisille se on muslimina olon todellinen koetinkivi. Vastaus kysymykseen on hyvin yksinkertainen - musliminaiset käyttävät HIJABIA (pään ja vartalon peittävää vaatetusta), koska Allah on kehottanut heitä siihen.
"Profeetta, sano vaimoillesi ja tyttärillesi ja uskovaisille naisille, että heidän tulee hunnuttaa kasvonsa; näin on sopivinta, jotta heidät kunniallisiksi naisiksi huomataan, niin ettei heitä tunkeilevasti lähestytä; Jumala on kaikessa viisas ja laupias "
(Koraani 33:59)
Muita vähäisempiä syitä on esimerkiksi ehto, jonka mukaan sekä miesten että naisten tulee olla vaatimattomia. Silloin heitä molempia arvioidaan heidän älynsä ja ominaisuuksiensa mukaan, ei ulkonäön tai seksuaalisuuden perusteella. Eräs iranilainen koulutyttö ilmaisi asian näin: "Me tahdomme miesten lakkaavan kohtelemasta meitä seksiobjekteina, kuten heidän tapanaan on ollut. Tahdomme heidän olevan piittaamattomia ulkonäöstämme ja sen sijaan kiinnittävän huomionsa persoonallisuuteemme ja mielipiteisiimme. Tahdomme heidän ottavan meidät vakavasti ja kohtelevan meitä tasavertaisina; ei jahtaavan meitä vartalomme ja fyysisen vetovoimamme vuoksi." Musliminainen, joka peittää päänsä, tuo samalla julki identiteettinsä. Jokainen, joka hänet näkee, tietää hänen olevan muslimi ja omaavan korkean moraalin. Monista itsensä peittävistä musliminaisista säteilee arvokkuutta ja varmuutta; he näyttävät mielellään muslimeilta. Kunniallisina, vaatimattomina ja puhtaina he eivät halua seksuaalisuutensa joutuvan miesten ulottuville pienimmässäkään määrin. Nainen, joka peittää itsensä, piilottaa seksuaalisuutensa, mutta antaa naiseutensa näkyä.
Musliminaisten hijab on ollut kiistanalainen aihe jo vuosisatoja ja luultavasti tulee olemaan jatkossakin. Jotkut oppineet henkilöt eivät näe asiassa olevan mitään keskustelunvaraa, ja pitävät kasvojen peittämistä pakollisena, kun taas valtaosa on sitä mieltä, että sitä ei vaadita. Jotkut keskilinjaa edustavat esittävät, että asiaa koskevat ohjeet ovat epämääräisiä ja antavat tilaa omalle arvioinnille tilanteesta riippuen. Profeetan (SAAS) vaimoja vaadittiin peittämään kasvonsa, jotta miehet eivät ajattelisi heitä seksuaalisesti, olivathan he "uskovien äitejä", mutta tämä vaatimus ei ulottunut muihin naisiin. Sana "hijab" tulee arabiankielisestä sanasta "hajaba", joka tarkoittaa peittämistä näkyviltä tai piilottamista. Nykyisin hijab merkitsee musliminaisen vaatimatonta pukeutumista. Kysymys kuuluu siis, mitä oikeastaan tulisi peittää? Koraanin sanoin:
"Sano uskovaisille miehille, että he luovat katseensa maahan ja hillitsevät halujaan. Tämä on heille säädyllisintä, ja Jumala tietää mitä he tekevät. Sano myös uskovaisille vaimoille, että luovat silmänsä maahan ja hillitsevät halujaan eivätkä näyttele sulouttaan tavallisuudesta poiketen ja että huntu verhoaa heidän povensakin. Älkööt he näyttäkö sulouttaan muille kuin miehilleen..."
(Koraani 24:30-31)
Nämä Koraanin jakeet sisältävät kaksi olennaisinta määräystä: Naisen ei tule näyttää kauneuttaan tai koristuksiaan, muutoin kuin mitä pakostakin tulee näkyviin, kuten tuulen puhaltaessa hänen vaatteisiinsa; ja päähuivi tulee asettaa siten, että se peittää hiukset, niskan ja poven.
Islamissa ei ole mitään määrätyntyylistä asua tai tiettyä vaatetta, joita muslimien tulisi pitää. Joitakin vaatimuksia asun on kuitenkin täytettävä. Ensimmäinen vaatimus koskee sitä osaa kehosta, joka on peitettävä. Islamissa on kaksi ohjeiden ja määräysten lähdettä: ensiksi Koraani, Allahin ilmoitettu sana, ja toiseksi Hadith eli Profeetta Muhammedin (SAAS), Allahin ihmisille valitseman esikuvan, perimätieto. Seuraavassa on eräs Profeetan (SAAS) perimätieto:
"Aisha (RA) kertoi Asman, Abu Bakrin (RA) tyttären, tulleen Allahin (SWT) lähettilään luo ohuissa vaatteissa: Tämä lähestyi häntä sanoen: 'Oi Asma! Kun neito tulee murrosikään, ei ole sopivaa hänen näyttää muuta kuin tämä ja tämä.' Ja hän osoitti tytön kasvoja ja käsiä." (Abu Dawood)
Toinen vaatimus on väljyys. Vaatetuksen on oltava tarpeeksi väljää, jotta naisen ruumiin muodot eivät näy. Yksi suositeltava tapa kätkeä kehon muodot on käyttää viittaa muiden vaatteiden päällä. Jos asu kuitenkin on muutoin tarpeeksi väljä, erillistä ulkovaatetta ei tarvita. Paksuus on kolmas vaatimus. Vaatteen tulee olla niin paksu, etteivät ihon väri tai kehon muodot näy sen lävitse. Profeetta Muhammed (SAAS) totesi, että hänen Ummansa myöhemmissä sukupolvissa olisi "naisia, jotka olisivat pukeutuneita, mutta alastomia, ja päässään heillä olisi kuin kamelin kyttyrä. Kirotkaa heitä, sillä he todella ovat kirotut."(Muslim) Edelleen yksi vaatimus on kaiken kaikkiaan arvokas ja kunnollinen ulkoasu. Naisten ei pitäisi vaatteilla vetää miesten huomiota itseensä. Niiden ei tulisi olla niin kiiltäviä ja säihkyviä, että kaikkien huomio kiinnittyy vaatteeseen ja naiseen. Muitakin ehtoja vielä on:
Naisten ei tule pukeutua siten, että he näyttävät miehiltä. "Ibn Abbas kertoi: 'Profeetta (SAAS) kirosi miehet, jotka näyttävät naisilta ja naiset, jotka näyttävät miehiltä." (Bukhari)
Naisten ei tule pukeutua samalla tavalla kuin uskottomat. Vaatetuksen tulee olla vaatimatonta, ei liian ylellistä eikä liian resuistakaan, toisten ihailun tai sympatian keräämiseksi.
Usein unohdetaan, että nykyaikainen länsimainen pukeutuminen on uusi keksintö. Tarkasteltaessa naisten asua niinkin vähän kuin seitsemänkymmentä vuotta sitten, havaitsemme sen muistuttavan hijabia. Noita toimeliaita ja lujasti työtä tekeviä länsimaisia naisia ei haitannut heidän asunsa, joka koostui pitkistä, peittävistä puvuista ja erilaisista päähineistä. Hijabia käyttävät musliminaiset eivät pidä sitä epäkäytännöllisenä tai esteenä heidän toimissaan millään elämänalueilla. Hijab ei ole pelkästään peittävä asu, vaan tärkeämpi osa sitä on käyttäytyminen, tavat, puhe ja julkinen esiintyminen. Vaatteet ovat vain yksi osa kokonaisuutta. Musliminaisen asua koskevat perusvaatimukset koskevat myös muslimimiehen vaatetusta, eron ollessa lähinnä peittämisen aste. Häveliäisyys vaatii, että navan ja polvien välinen alue on peitettynä kaikkien muiden, paitsi vaimon katseilta. Miesten vaatteiden ei tulisi muistuttaa naisten asua, eikä se saa olla tiukka tai provokatiivinen. Muslimin olisi pukeuduttava siten, että hän osoittaa muslimi-identiteettinsä. Miehet eivät saa pitää yllään kultaa tai silkkiä; naisille ne molemmat ovat sallittuja.
Pukeutumissääntöjä ei ole tarkoitettu rajoitukseksi niin miehille kuin naisillekaan, vaan ne pikemminkin auttavat yhteisöä toimimaan oikealla, islamilaisella tavalla.
on vain osalle ihmisistä tehnyt kehoituksia?
Mä en ole kyseisestä herrasta(teille varmaankin / (feministeille) rouvasta kuullut yhtään mitään, koskaan... enkä kyllä noiden kehotuksien takia edes haluakkaan. Eihän tällä maailmalla olisi mitään virkaa jos allahisi on sinua synnyttäessään jo päättänyt elämästäsi ja kohtalostasi. Helppoa elämää...Rikas isä ja sika, eiku sori koira (ai niin sekin oli saastainen) no ?
Muille hihhuleille on tullut muilta jumaluuksilta jos jonkin moisia kehoituksia ja käskyjä.
Ehkä kyse onkin vain pienen ihmisen pienestä mielestä?
Loistavaa.
Jazakkallaahu Kheyr!
"näin on sopivinta, jotta heidät kunniallisiksi naisiksi huomataan, niin ettei heitä tunkeilevasti lähestytä"
Eikö ole sopivinta, ettei *ketään* naista (eikä miestä) missään olosuhteissa tunkeilevasti lähestytä?
>>>Eikö ole sopivinta, ettei *ketään* naista (eikä miestä) missään olosuhteissa tunkeilevasti lähestytä?>>>
Eikö ole sopivinta, ettei kenenkään ihmisen kotiin tai yksityisyyden alueelle missään olosuhteissa murtauduttaisi ja tunkeilevasti lähestyttäisi? Miksi ihmiset käyttävät kotiovissaan lukkoja ja ikkunoissaan verhoja? Miksi emme kulje kaduilla paljastavissa vaatteissa tai elä lasiseinien sisällä kuin akvaariokalat, joiden yksityisyyttä kuka tahansa voi tirkistellä? Miksi emme luottaisi siihen, että kyllähän kaikki tietävät, missä tunkeilemisen rajat menevät? Tietävätkö ja välittävätkö?
Ensimmäinen tunkeilemisen aste on himoitseva katse, josta muut tunkeilemisen muodot lähtevät. Miehet katsovat sitä, minkä naiset näyttävät itsestään.
Nainen viestittää esimerkiksi omalla pukeutumisellaan, kuinka hän haluaa miesten tai muiden kohtelevan häntä. Pukeutuminen kertoo mitä suurimmassa määrin elämänarvoista.
Tilaisuus tekee varkaan. Järkevä ihminen ei anna varkaalle tilaisuutta, jos vain voi estää sen. Lukko on helppo hankkia. Se estää monta varkautta. Samoin hijab on helppo tapa estää miehiä saamasta ensimmäistä mahdollisuutta katsoa naisia tunkeilevasti.
...kirjoitus asiasta joka kummastuttaa monia ei-muslimeita :)
Kotiovessa takalukko, naisella siveysvyö.
Onko taustalla käsitys, että miehet ovat niin heikkoja himojensa suhteen, että naisen on huolehdittava, ettei hän kiihdy liikaa ja yritä sukupuoliseen kanssakäymiseen? Katselin joskus televisiosta dokumenttia sademetsien viimeisistä alkuasukkaista, jotka kulkevat lähes alastomina. Molemmat sukupuolet siis. Mistään ei käynyt ilmi, että siellä oltaisiin koko ajan sukupuoliyhteydessä.
Niinkuin sanoin: Ensimmäinen tunkeilemisen aste on himoitseva katse, josta muut tunkeilemisen muodot lähtevät. Tunkeilemisen asteita on muitakin kuin se, että yrittää suoraan sukupuoliseen kanssakäymiseen.
Eikö Jeesus (rauha hänelle) ole sanonut Raamatun mukaan, että jos joku katsoo naista himoitsevasti, hän on jo tehnyt huorin hänen kanssaan? Islamissakin puhutaan silmän huorintekemisestä. Koraanissa käsketään erikseen laskea katseet. Naisia on käsketty erikseen pukeutumaan peittävästi, jotta heitä ei häirittäisi.
Pidätkö sinä alastomia alkuasukkaita sivistyksen mittarina? Oletko huomannut, että mitä enemmän paljasta pintaa on julkisesti näkyvillä, sitä vähemmän ihmiset pitävät sitä enää kiinnostavana? On paljon seksiongelmia, koska mikään ei kiinnosta enää. Pitäisi olla aina kauniimpi ja provosoivampi kuin mitä on luonnostaan. Jos naiset peittäisivät itsensä, vaatimattomampikin nainen näyttäisi kauniilta oman puolisonsa silmissä, kun mies ei voisi verrata naista johonkin toiseen. Naiset käyttävät hirveän määrän energiaansa siihen, että näyttäisivät hyvältä miesten silmissä. Miksi? Ei se ole tehnyt naisista itsevarmoja vaan päinvastoin epävarmoja omasta viehätysvoimastaan.
Korostan, että miehen ei tarvitse yrittää sukupuolista kanssakäymistä, jotta se laskettaisiin häirinnäksi. Pelkkä katse, naisen ajattelu ja puhe voi olla häirintää, vaikkei nainen edes huomaisi koko asiaa. Harva paljastavasti pukeutuva nainen miettii, mitä hänen takanaan kulkevat miehet ajattelevat nähdessään hänet.
Onkohan kukaan tehnyt kattavaa tutkimusta siitä, mitä miehet ajattelevat oikeasti nähdessään naisia? On helppo tutkia teknisesti ainakin silmien liikkeitä, että mihin katse kohdistuu. Tällaisia on kai tehtykin. Jos miehen katseet harhailevat jatkuvasti naisen rinnoilla, silmissä, huulilla, hiuksissa, kaulassa, niskassa, säärissä, takapuolessa, käsissä, vatsassa... voi vain miettiä, että mitä mies ajattelee sivistyneen ulkokuorensa takana.
No, jopas. Saunovana ihmisenä voin tosiaan yhtyä sinuun ja sanoa, että alastomuus ei kiihota minua sekuaalisuuteen sinänsä. Pidän ihmisyyden mittana sitä, että ei vahingoita toista eikä tee tälle mitään sellaista, mitä tämä ei halua. Kyllä monet alkuperäiskansat elävät ihmisemmin kuin ns. sivistyneet ihmiset. Miehet ja naiset ovat tietys myös seksuaalisia ja varmasti miesten päässä liikkuu kaikenlaista naisia kaytsoessaan, uskoakseni myös silloin, kun nainen on verhottu. Salaaminenhan on aina ollut yksi keino herättää huomiota. Et voi väittää, etteikö mustiin verhottu, kasvonsa kätkevät nainen olisi todella hiuomiota herättävä näky vaikkapa Helsingissä, jossa ihmisten pukeutuminen on kaikenlaista muuta lenkkiasuista shortseihin. Mies rakastaa naista myös muista syistä kuin seksikumppanina. Hän voi ihailla kadulla kulkevaa hyvin itsensä hoitavaa naista ja harrastaa seksiä oman vaimonsa kanssa eikä hän kauneutta katsoessaan ketään häiritse.
>>>Miehet ja naiset ovat tietys myös seksuaalisia ja varmasti miesten päässä liikkuu kaikenlaista naisia kaytsoessaan, uskoakseni myös silloin, kun nainen on verhottu. Salaaminenhan on aina ollut yksi keino herättää huomiota. Et voi väittää, etteikö mustiin verhottu, kasvonsa kätkevät nainen olisi todella hiuomiota herättävä näky>>>
Tiedän, että miehet voivat ajatella likaisella mielikuvituksellaan mitä tahansa. On kuitenkin suuri ero siinä, mitä mies ajattelee mielikuvituksellaan ja minkä hän näkee suoraan. Naisella on mahdollisuus estää miehiä katsomasta häntä. Jos mies katsoo naisen vaatteita, se ei ole sama asia kuin katsoa naista suoraan.
>>>Hän voi ihailla kadulla kulkevaa hyvin itsensä hoitavaa naista ja harrastaa seksiä oman vaimonsa kanssa eikä hän kauneutta katsoessaan ketään häiritse.>>>
Tämä on todellakin häirintää, vaikket sinä koe sitä häirintänä. Pidätkö sinä häirintänä ainoastaan fyysisiä tekoja kuten käsiksi käymistä tai seksiä? Katse on konkreettinen teko, vaikkei se ole käsin kosketeltavaa. Profeettojen (rauha heille) mukaan myös katsominen voi olla huorintekemistä, jos sen tekee sillä aikomuksella.
Jos sinä laskisit yhteen kaikki tavat, joilla miehet häiritsevät naisia, tietäisit, että häirinnän muotoja on monia. On tietyntyyppisiä katseita, sanoja jne. Sinä tiedät kyllä, milloin joku häiritsee sinua. Vaikket sinä tietäisi, että joku katsoo sinua häiritsevästi, se on kuitenkin häirintää sen miehen taholta. Millä oikeudella naimisissaolevat tai muutkaan miehet katsovat vieraita naisia seksuaalisessa mielessä tai arvostelevat omassa mielessään heidän ulkonäköään? Hyväksyvätkö he senkin, että vieraat miehet katsovat heidän omia vaimojaan sillä tavalla?
Voi olla, ettei mies pyri vieraiden naisten sänkyyn ja makaa vain oman vaimonsa kanssa, mutta se mitä hän tekee silmillään on silmien huorintekoa.
Naisten kauneuden katsominen "viattomasti" ja himoitsemisen välinen raja on häilyvä. Koraani on käskenyt sekä miesten että naisten laskemaan katseensa.
Tiedän, että monet pitävät musliminaisten pukeutumista alistavana, mutta itse koen sen niin, että se on nimenomaan naisten oikeus, ettei heitä katsota ja lähestytä tunkeilevasti. Jos joku mies katsoo musliminaisia ja kuvittelee heidän kauneutensa, jota he eivät näe, se on vain heidän mielikuvitustaan.
Mielestäni se, että joku mies pyrkii kuvittelemaan mielessään naisten peitettyä kauneutta, kertoo kuinka vakavasta ongelmasta joidenkin miesten kohdalla on kysymys. Eikö se ole muka häirintää?
Jos heidän tekee mieli tuijottaa naisia tunkeilevasti, oli huivia tai ei.
Normaali mies ei käyttäydy noin sopimattomasti. Eikä huivi kylläkään ratkaise ongelmaa, joka on mitä ilmeisimmin kulttuurissa.
Hoh hoi.
Eikö miestenkin pitäisi vetää huput päähän?
Allah sanoo Koraanissa:
"Käske uskovien miesten pitää katseensa kurissa ja varjella siveyttään, sillä se on heille sopivinta. Jumala tietää, mitä he tekevät.
Ja käske uskovien naisten pitää katseensa kurissa ja varjella siveyttään, olla näyttämättä muita sulojaan kuin niitä, jotka tavallisestikin ovat näkyvissä, ja peittää kaulansa hunnulla. Heidän ei tule näyttää sulojaan muille kuin aviomiehelleen, isälleen, apelleen, pojilleen, poikapuolilleen, veljilleen, veljenpojilleen, sisarenpojilleen, naispuolisille tuttavilleen, orjilleen ja niille miespalvelijoilleen, joilla ei ole enää haluja, tai lapsille, jotka eivät vielä tiedä mitään naisten hävystä. Heidän ei myuöskään tule tömistellä jalkojaan kiinnittääkseen huomiota salassa oleviin suloihinsa. Kääntykää kaikki katuvina Jumalan puoleen, uskovaiset, jotta menestyisitte."
Koraanin jakeet 24:30-31, Jaakko Hämeen-Anttilan käännös
vähän alhainen käsitys miehistä?
Tässähän ihan jo loukkaantuu miesten puolesta.