Miten kiinteä ip-osoite?

tusinaurpo

Kaivattaisiin neuvoja aloittelijalle, miten saadaan toteutettua kiinteällä ip:llä oleva adsl yhteys?

-Ilmeisesti isp:ltä tarvitaan käyttöön kyseinen palvelu, antavatko he sen ip:n?
-Se ilmeisesti laitetaan tuonne TCP/IP-asetuksiin automaattisen ip:n haun tilalle?
-Käytössä neliporttinen A-Link Road Runner, vaatiiko muutoksia boxin setuppeihin?
-Turvallisuus, 3:ssa yhteyttä käyttävässä tietokoneessa oma firewall, mutta entäs tätä yhteyttä käyttämään laitettu toinen laite, ei siis tietokone? Tuossa adsl modeemissa kylläkin NAT mikä ei ole ollut päällä...

5

9106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sen saa

      Operaattoriltasi voit tilata kiinteän IP-osoitteen.

    • maukkaq

      maukka tietää nää valvontalaitejutsat :-DDD

    • kari_krandi

      Kiinteä IP tarvitaan silloin kun on tarve pitää palvelinta tms. eli saadaan yhteys kun tiedetään osoite. Kiinteästä osoitteesta, joka tilataan erikseen operaattorilta, peritään (mielestäni) kova kuukausimaksu. Normaalikäytössä osoitetta ei tarvita. A-linkin laitteessa on dhcp-palvelin joten varsinaisia asetuksia ei tarvitse koneille tehdä. Laite jakaa siis osoitteet sisäverkkoon. NAT päälle. Jos sinun pitää päästä ulkoverkosta johonkin sisäverkon laitteeseen hanki laite jossa DMZ asetus mahdollisuus ja tietysti palomuuri.

      • tusinaurpo

        Jep, olisi juuri tarve päästä ulkoa sisään tietylle laitteelle. Ton Nat:n käyttö vaan jotenkin tuntuu hankalalle...blokkailee muilta laitteilta pääsyn nettiin ja vaatii reitittimen conffailua. Eikö tietokoneelle asennettava palomuurisofta aja samaa asiaa? Tosin sitten jää tämä toinen laite ilman suojaa.


      • kari_krandi
        tusinaurpo kirjoitti:

        Jep, olisi juuri tarve päästä ulkoa sisään tietylle laitteelle. Ton Nat:n käyttö vaan jotenkin tuntuu hankalalle...blokkailee muilta laitteilta pääsyn nettiin ja vaatii reitittimen conffailua. Eikö tietokoneelle asennettava palomuurisofta aja samaa asiaa? Tosin sitten jää tämä toinen laite ilman suojaa.

        reititin/palomuurissa mahdollisuus käyttää dmz:aa jossa voi määrittää laitteen johon ulkoa tuleva liikenne ohjataan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2244
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      988
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      952
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      853
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe