C5 Break takaluukku

Viime päivinä kun olen aukaisut autoni ovet, melkein aina on auennut myös takaluukku.Pitää käydä aina sulkemassa se ennen liikkeelle lähtöä, vähän hankalaa eikö totta ! Mitä tehdä ? Onko tyyppivika ? Meneekö takuuseen ? Vuosimalli 2002 C5 Break. Ohjeita ja vastauksia odotellen.
81800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

nyt en kyllä yhtään muista millä tuosta pääsin eroon. tosiaan takaluukku avautui hiukan kun painoi avausta. noita pikku harmeja oli niin paljon, ettei kaikkia edes heti muista.

Äänestä
  • tuollainen vika,mutta se takaluukku aukesi aina kokonaan.Tojohuollossa siihen vaihdettiin kuskin ovi,mutta ei se auttanut vikaan,eli täytyy vain laittaa teipillä kiinni!

    Äänestä

Ihan tyyppivika, etkä saa enään takuuseen. Pitää vain tottua tuollaisiin pienempiin ja välillä vähän isompiinkin vikoihin, niin pärjäilee
sitikan kanssa

Äänestä

On yleisin tyyppivika C5:ssä.
Johtuu avattavan takaikkunan johdotuksen katkeamisesta/hapettumisesta.
Mikäli et tarvitse takaikkunan avaustoimintoa niin ota liitin irti, jonka jälkeeen ei ongelmaa.
Mikäli autosi alle 4 vuotta vanha niin maahantuoja vaihtaa koko takalasin takuuna.

Äänestä
  • "Mikäli et tarvitse takaikkunan avaustoimintoa niin ota liitin irti, jonka jälkeeen ei ongelmaa. "

    Ei jumal..ta, kytketään vaan pikkuhiljaa varusteita pois, niin päästään viosta eroon!
    Minä ainakin haluan autoni (C5 break) toimivan kaikilta osin.

    Äänestä

  • avattava takalasi ja sen johdotukset aukenemis ongelmaan.Vaihdappa se takaluukun mikrokytkin joka on avauskahvassa niin pysyy luukkukin kiinni

    Äänestä

ei enään! kävin autokorjaamolla ja kerroin samasta asiasta ja he laittoivai tietokoneen autooni ja kytki sen etteise enään tule aukenemaan elllei mene uudestaan huoltamolle ja tee samaa hommaa!!!

Äänestä
  • Ilmeisesti olet jo menettänyt yö-unesikin sitikkasi kanssa, kun aamuyöstä roikut kirjoittelemassa. Noinkö ne viat korjataan??
    Eli karsitaan epäkuntoiset laitteet pois käytöstä.
    Älä vaan mene korjaamolle valittamaan käyntihäiriöstä, sillä seuraava viestisi saattaa olla seuraavanlainen.
    " kävin autokorjaamolla ja kerroin samasta asiasta ja he laittoivai tietokoneen autooni ja kytki sen etteise enään tule käynnistymään elllei mene uudestaan huoltamolle ja tee samaa hommaa!!"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


C5 break kirjoitti:

Viime päivinä kun olen aukaisut autoni ovet, melkein aina on auennut myös takaluukku.Pitää käydä aina sulkemassa se ennen liikkeelle lähtöä, vähän hankalaa eikö totta ! Mitä tehdä ? Onko tyyppivika ? Meneekö takuuseen ? Vuosimalli 2002 C5 Break. Ohjeita ja vastauksia odotellen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu