Aloittelijan ihmettelyä johon en löytänyt googlella helppiä...
Taulukon ekan rivillä on otsikot jotka pitää saada boldattua ja keskitettyä. Kaikki muut rivit taas perusfontilla ja vasempaan laitaan. Voinko upottaa css-fileen yhden tablen eri riveille erilaiset määrittelyt? Sama koskee soluja: joka rivin eka solu (eli taulukon eka sarake) pitäisi saada tietyn levyiseksi, enkä haluaisi upottaa leveyttä html:n sekaan, kun sitä on kuitenkin tarvetta muutta jossain vaiheessa.
taulukoiden solut ja css
2
337
Vastaukset
- Ridge
Ekan rivin tekstit saa muutettua tällä:
http://www.w3schools.com/css/tryit.asp?filename=trycss_firstline
Mutta parempi kun laitat otsikot h1, h2, h3, css:än määrittelet noille haluamasi tyylit, toimii noin paremmin..
Ekalle solulle ei taida olla vastaavaa, mutta laita td riville class="eka", sitten css:än määrittelet leveyden, samalla lailla voit määäritellä ekat rivit, laitat vaan classin haluamaasi tr:än..- Höpö.
Tämähän on ihan tavallista html:ää suurimmaksi osaksi.
»Taulukon ekan rivillä on otsikot jotka pitää saada boldattua ja keskitettyä. Kaikki muut rivit taas perusfontilla ja vasempaan laitaan.»
Tottakai tämän voi tehdä css:llä mutta fikusmpaa olisi käyttää ihan normaalia html:ää jota sitten tyylitellään css:llä.
Eli kyseessä on sellainen elementti kuin th (table header).
th näytetään yleensä oletuksena boldattuna ja keskitettynä mutta toki sitä voi muuttaa css:llä.
Tässä esimerkkinä eräs huuhaataulukko:
id
nimi
ikä
42452w345
Matti
25
234f234
Ismo
17
»Sama koskee soluja: joka rivin eka solu (eli taulukon eka sarake) pitäisi saada tietyn levyiseksi, enkä haluaisi upottaa leveyttä html:n sekaan, kun sitä on kuitenkin tarvetta muutta jossain vaiheessa.»
Tähän taas on olemassa uudehko elementti nimeltänsä col (column, sarake)
Edellinen esimerkki lisättynä col-elementeillä:
id
nimi
ikä
42452w345
Matti
25
234f234
Ismo
17
Tuo ensimmäinen col tarkoittaa ensimmäistä saraketta ja toinen luonnollisesti toista jne.
Nyt voit kirjoittaa tyylitiedostoon vaikka:
.eka {
width: 100px
}
.toka {
color : Red;
}
.koka {
font-style : italic;
}
No ei tullut kyllä kovin hieno mutta toivottavasti ymmärsit idean.
Lisää infoa:
http://www.saunalahti.fi/wpoet/fin/htmlref-8.htm#th
http://www.saunalahti.fi/wpoet/fin/htmlref-8.htm#col
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742922
- 642773
- 681812
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171659- 241647
- 201590
- 191508
- 481287
- 381263
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91249