kävin gynellä ja painelujen jne...jälkeen sanoi että kaikki näyttää ihan hyvältä kohdunkaulassa vain vähän punoitusta...lähdin siitä sitten kotiin ja kotona vasta rupesin miettimään että mitä se on...
jos se olis ollut jokin sukupuoli tauti niin lääkäri olis varmaan huomannut??? viime yhdynnästäni kun on jo 9kuukautta varmaan olis jotenkin esille tullut???
mitä se voisi olla eikai mitään syöpää???
kohdunkaulan punoitus???
6
3180
Vastaukset
- yyyy
Ottiko se papan? Mulla oli kans punotusta ja papa olikin sitten kolmonen, johtu papillooma viruksen aiheuttamista solu muutoksista. Ei sitä pysty silmä määräsesti toteamaan onko joku tauti vai ei.
- Liina19
eikai mulla mitään sellaista ole =(
mistä se olis voinut tulla kun viime seksistä on niin kauan?
mistä papillooma tulee? ja mitä se tarkoittaa? - Oona17
Minua kiinnostaisi myös se että voiko se tulla muusta kuin seksistä?
- yyyy
Liina19 kirjoitti:
eikai mulla mitään sellaista ole =(
mistä se olis voinut tulla kun viime seksistä on niin kauan?
mistä papillooma tulee? ja mitä se tarkoittaa?Papillooma virus aiheuttaa kondyloomia eli syyliä, mutta ei kaikille välttämättä tuu mitään oireita. Niin ja voi aiheuttaa niitä solumuutoksia kohdunsuulle. On siis sukupuolitauti ja erittäin yleinen sellanen. Ja tää tauti voi puhjeta vaikka vuosien päästä eli sen itämis aika voi olla todella pitkä. Mutta kohdunsuun punotushan voi johtua ihan tavallisesta tulehduksesta, ei siihen mitään tautia tarvita tai sen vakavampaa. Ajattelin vaan jos ei oo papaa ottanu ni kannattais pyytää mutta hyvä että on otettu.
- ..........
Oona17 kirjoitti:
Minua kiinnostaisi myös se että voiko se tulla muusta kuin seksistä?
19-vuotiaalla teinillä portio eli kohdun napukka voi olla punoittava normaalistikin, ilman mitään sen parempaa syytä, se nyt vain punoittaa piste. Kai nyt gynesi olisi sanonut, jos olisi epäillyt jotain tulehdusta. Jos papatestin tulos on ok, sinulla ei ole oireita tai syytä erityisesti epäillä sukupuolitautia, ei portion punoitus tarkoita mitään!!!!
- Anonyymi
Kohdunkaulan eroosio. En ollu kuullutkaan ennen kui etsin infoa netistä. Selittäis monta asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22517134Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912184Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415970Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644852MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny134756Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193947Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843575Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1332997S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2581405- 851011