kävin gynellä ja painelujen jne...jälkeen sanoi että kaikki näyttää ihan hyvältä kohdunkaulassa vain vähän punoitusta...lähdin siitä sitten kotiin ja kotona vasta rupesin miettimään että mitä se on...
jos se olis ollut jokin sukupuoli tauti niin lääkäri olis varmaan huomannut??? viime yhdynnästäni kun on jo 9kuukautta varmaan olis jotenkin esille tullut???
mitä se voisi olla eikai mitään syöpää???
kohdunkaulan punoitus???
6
3282
Vastaukset
- yyyy
Ottiko se papan? Mulla oli kans punotusta ja papa olikin sitten kolmonen, johtu papillooma viruksen aiheuttamista solu muutoksista. Ei sitä pysty silmä määräsesti toteamaan onko joku tauti vai ei.
- Liina19
eikai mulla mitään sellaista ole =(
mistä se olis voinut tulla kun viime seksistä on niin kauan?
mistä papillooma tulee? ja mitä se tarkoittaa? - Oona17
Minua kiinnostaisi myös se että voiko se tulla muusta kuin seksistä?
- yyyy
Liina19 kirjoitti:
eikai mulla mitään sellaista ole =(
mistä se olis voinut tulla kun viime seksistä on niin kauan?
mistä papillooma tulee? ja mitä se tarkoittaa?Papillooma virus aiheuttaa kondyloomia eli syyliä, mutta ei kaikille välttämättä tuu mitään oireita. Niin ja voi aiheuttaa niitä solumuutoksia kohdunsuulle. On siis sukupuolitauti ja erittäin yleinen sellanen. Ja tää tauti voi puhjeta vaikka vuosien päästä eli sen itämis aika voi olla todella pitkä. Mutta kohdunsuun punotushan voi johtua ihan tavallisesta tulehduksesta, ei siihen mitään tautia tarvita tai sen vakavampaa. Ajattelin vaan jos ei oo papaa ottanu ni kannattais pyytää mutta hyvä että on otettu.
- ..........
Oona17 kirjoitti:
Minua kiinnostaisi myös se että voiko se tulla muusta kuin seksistä?
19-vuotiaalla teinillä portio eli kohdun napukka voi olla punoittava normaalistikin, ilman mitään sen parempaa syytä, se nyt vain punoittaa piste. Kai nyt gynesi olisi sanonut, jos olisi epäillyt jotain tulehdusta. Jos papatestin tulos on ok, sinulla ei ole oireita tai syytä erityisesti epäillä sukupuolitautia, ei portion punoitus tarkoita mitään!!!!
- Anonyymi
Kohdunkaulan eroosio. En ollu kuullutkaan ennen kui etsin infoa netistä. Selittäis monta asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3792918SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662314Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781979Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis801655- 1401562
- 691179
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li11978Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264975- 40844