Kyselin eilen Turussa uusia 13 tuuman nastarenkaita Fiat Puntoon. Halvimmassakin tapauksessa renkaista joutuu alle asennettuna pulittamaan 270 euroa !
Kaveri jolla on Honda Accord, sai viime vuonna uudet 15 tuuman nastarenkaat alle asennettuna 250 eurolla. Onko nyt hinnat nousseet rajusti vai miksi talvirenkaat pieneen Puntoon maksaa näin mahdottomasti?
Mistä löytyy halvemmalla?
Kaveri jolla on Honda Accord, sai viime vuonna uudet 15 tuuman nastarenkaat alle asennettuna 250 eurolla. Onko nyt hinnat nousseet rajusti vai miksi talvirenkaat pieneen Puntoon maksaa näin mahdottomasti?
Mistä löytyy halvemmalla?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos ihan järjellä ajatellaan, niin 270 € nastarenkaista ja vieläpä asennettuna on halpa hinta. Uusi rengassatsi kuitenkin kestää vuosikausia, joten investointi on kannattava. Turvallisuudesta ei kannata tinkiä, ja kolarin sattuessa kannattaakin tarkkaan miettiä, että missähän tuli taas säästettyä...
En ymmärrä sitä miksi kaikki aina valittavat uusien kesä- ja talvirenkaiden olevan kalliita. Ainakin mitä lehdistä ja netistä olen seurannut hintoja, niin pikkuautoissa käytettävissä 13" - 15" renkaissa hinnat ovat useimmiten kohdallaan.
Juuri niin. Turvallisuudesta ei kannata tinkiä. Jos turvallisemmat renkaat maksavat esim 80 € enemmän ja ajat renkailla 25 000 km, yhdelle kilometrille tulee lisäkustannuksia kalliimista renkaista 0,32 senttiä. Jos ostat huonot renkaat ja kolhit Puntosi niin kustannukset ovat varmasti suuremmat kuin tuo 80 €. Vaikka olisi minkälainen vakuutuskin niin omavastuu on silti tuota 80 €:a suurempi.
Mihin nastoja tarvitaan?
>Mihin nastoja tarvitaan?
Nastoja käytetään renkaissa jääpidon parantamiseksi. Heikoilla jäillä liikkuville (jalankulkijoillekin) suositellaan naskaleita, joiden avulla on helpompi päästä avannosta pois, mikäli jää sattuu pettämään alta. Autokäytössä nastan funktio on täsmälleen sama - sillä saadaan maksimivoima ajoneuvon ja jään välille.¨
Kysy ihmeessä lisää, jos on kysyttävää.
Puntossa ei kuule ole ABS-jarruja.
Lyö siihen kitkat alle niin ojassa ollaan jo ennen lumisateita!
tohon kokoon n. 170-190 euroa , itellä oli viimetalvena alla , ei voi kuin ihmetellä hinta/laatusuhdetta , todella ok renkaat
http://www.marangoni.com/content.asp?L=3&IdMen=152
No toi 270 e on naurettavan halpa hinta! Mä en jaksais ees kysellä mistään mitään muita jos saisin omaan autooni tolla hintaa.. Mun uudet nastarenkaat tulee maksamaan lähemmäs tonnin.. Ja sekin on niistä halpa hinta, kun ne on niin harvinaista kokoa.
haluaisin tietää mikä on renkaittesi koko?
Itse ostin netistä www.vannetukku.fi. Toivat kotiin asti.