Mikä mahtaa olla persiljan

talvenkestävyys

nimittäin parvekelaatikossa? Voinko jättää sen siihen ja selviääkö se keväällä henkiin vai heitänkö kylmästi pakkasten alettua koko hoidon roskiin???

3

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valintasi

      Nimittäin persiljaa on sekä yksi- että kaksivuotisena. Toivottavasti olet säilyttänyt siemenpussin kylvön jäljiltä. Parvekkeella luulisi silti säilyvän, kun peität havuilla. Toisin olisi pellolla nykyisen kasvihuoneilmiön aiheuttaman yhtäkkisen talventulon takia.

      Peitä siis havuilla "kylmäeteiseen" (lämpötila nollan ja 4:n välillä talvella) tai varastoon (sama lämpötila), sillä pakkanen rikkoo muovisen parvekelaatikon. Vaihtoehtoisesti heitä roskiin.

      • vuokki

        Hyvin tuo tuntui säilyvän laatikossa ja annoin tänävuonna muutaman kukkia että sain siemeniä ensivuodeksi. Samassa laatikossa on myös kolmatta vuotta sitruunamelissaa ja kylvääntyy itsestään. Kannattaa siirtää laatikko pois sateesta että jäätynyt vesi ei pääse laatikkoa halkaisemaan. Keväällä sitten voi laittaa kevyesti uutta multaa päälle jos mahtuu ja ainakin lannoitetta.


    • epämääräistä kasvimaallakin

      Aina ei onnistu kasvimaassakaan, vaikka ei erikoisempaa eroa itse huomaa (sama lajike). Tietysti meillä Ia:lla ei lumi oikeastaan suojaa mitenkään ja useinmiten päivän välein pakkasta - seuraavana päivänä vesisade.
      Parvekkeella en ole kokeillut koskaan, mutta onnea kasvatuksillesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2382
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe