Olen tekemässä virtuaalsita kuvatietokantaa ja eteeni on tullut sellanen pulma etta kun lataan kuvaa tietokantaan ja minulla on thumpin generointi joka tallentaa thump-kuvan ja kaikki tähän astisista kuvista on mennyt hyvin... mutta nyt uusimmat kuvat jotka on otettu paremmalla kameralla ovat resoltaan 2500 X 3500 ja niistä thumpgenerointi koodi ei tee thump kuvaa onko siinä jokin max koko jota php pystyy generoimaan?
Tietoa?!!?
Telthonion
2188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Periaatteessa ei ole mitään maksimikokoa pikseleiden perusteella, mutta suurimmissa kuvissa tulee PHP:n muisti asetukset yleensä vastaan tosin tällöin PHP kertoo siitä virheilmoituksella.
Sekä jos uploadaat PHP:n avulla kuvan niin silloin upload max arvot voi tulla vastaan.
Upload asetusta pystyy itse muuttaa mutta muisti asetuksia ei muistaakseni vaan vaatii adminin oikeudet. Näin siis jos sivusi on jossain webhotellissa. Omalla ja virtuaali palvelimel ei ongelmia.
Ilmeisesti käytät GD kirjastoa kuvien pienentämiseen? Jos mahollista niin koita Imagemagick muistaakseni tuota käytetään PHP:n kautta erillisenä jolloin muistiasetuset voi olla eri.
Katsoppas http://fi.php.net/manual/fi/ini.php#ini.list
Muistinkin väärin muistiasetus on kaikkien muokattavana.