pelottavimmat

mun mielestä noi yli 80-kymppiset kuljettajat,jotka eivät erota edes kaasu-ja kytkinpoljinta.
kortti pois automaattisesti viimeestään kun 80 on ikää.perkele.
reaktiokyky olematon jo tuon ikäsellä.
81332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitään hätää niin kauan kun itsellä on reaktiokyky edes jollakin mallilla, yleensä niillä nopeudet sitä luokkaa että alta ehtii kyllä pois.
Toisin kuin nuo kaikki "joustavat kuljettajat"...
Syitä ei varmaankaan tarvitse enempää tällä palstalla selitellä?

Äänestä

ovat myös nuoret kuljettajat jotka kyllä erottavat kaasun ja jarrun, mutta eivät ymmärrä käyttää niitä oikein. Eli kyllä armoton kaahaminen ja omien kykyjen yliarviointi johtaa useampiin turhiin sivullisten kuolemiin/loukkaantumisiin kuin marginaalinen ikäihmisten joukkio joilla sentään on jo kymmenien vuosien ajokokemus.

Äänestä
  • nuorten ajokyky kumminkin kehittyy,vanhusten vaan huononee.
    erikoista että aina vaan nuoria syytetään.

    Äänestä

  • tosissasi kirjoitti:

    nuorten ajokyky kumminkin kehittyy,vanhusten vaan huononee.
    erikoista että aina vaan nuoria syytetään.

    Nuoret ajavat ylinopeutta ja leikkivät autoilla mikä aiheuttaa vaaratilanteita lähes jokaiselle. Ylinopeus, kokemattomuus ja suuret luulot on erittäin tappava yhdistelmä. Puolen vuoden aikana tuttujeni liikenneonnettomuudet alle 20 vuotiaat: 7 yli 20 vuotiaat: 0.

    Äänestä

Että jaksat. Känni tappaa liikenteessä ja se ei yleensä ole iäkkään väen ongelma. Ne vaan ajaa hitaasti ja siksi ärsyttää jonia ja jonnaa.

Äänestä
  • apina ja corolla, niin kun laulussa sanotaan.

    Äänestä

Edessä ajanut auto ajoi aamulla hetken hiukan alle rajoitusnopeuden, joten painelin ohi kun paikalla sattui olemaan pitkä suora. Se jäi sitten ehkä 50 metrin päähän taakseni ajelemaan. Ohituskaistan alkaessa suoran jälkeen lähdin ohittamaan asuntoautoa, ja silloin tämä aiemmin ohitettu liimautui autonmitan päähän minun taakseni. Vaihdoin takaisin oikealle kaistalle, jolloin tämä ohitti vuorostaan minut. Ratissa oli suunnilleen 60-vuotias mies.

En vieläkään ymmärrä, mistä tuossa oli kyse. Pitikö ohitetuksi joutuminen kostaa? Ohituksen jälkeen hän tietysti kääntyi pois tältä tieltä noin 2 km päässä.

Äänestä
  • oli,kosto. niillä vanhankansan opeilla kun mitään ei oteta,eikä anneta ilmaiseksi.sen ukon auto tais olla opel tai skoda.? olen joskus ohittanut valkopäisen seurueen pitkässä ylämäessä kuorma-autolla.se pappa oli seota,torvi huusi,valot vilkkui,sitä kesti niin kauan,kun vanhaa partalanmäkeä riitti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuskit! kirjoitti:

mun mielestä noi yli 80-kymppiset kuljettajat,jotka eivät erota edes kaasu-ja kytkinpoljinta.
kortti pois automaattisesti viimeestään kun 80 on ikää.perkele.
reaktiokyky olematon jo tuon ikäsellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu