Tuolla toisessa ketjussa "Nuori vl" vakuutti, että syntien anteeksiantamus tapahtuu niin että "täytyy tunnustaa syntinsä jollekin toiselle ihmiselle".
On ehdottomasti opillinen harha väittää näin.
Synnit saa uskoa anteeksi täysin, kokonaan ja ilman mitään ehtoja, koska Kristus on meidät lunastanut. Ei niitä tarvitse eikä voikaan alkaa luetella! "Suuruus minun syntieni tutkien ei vähene..."
Jos ihmisen mieltä painaa esim. lähimmäistä vastaan tehty teko, hänen tulee mennä selvittämään se ao. henkilön kanssa ja pyydettävä rikkomusta anteeksi.
Mutta ei kristitty suinkaan ole velvollinen kaikkia mahdollisia syntejään toiselle luettelemaan ja niitä toisen kautta anteeksi anomaan.
Armoa ei ole annettu toisen ihmisen hallinnoitavaksi eikä "annosteltavaksi"!!
Meillä on yksi Suuri Välimies, jonka armotyö on niin suurenmoinen ettei siinä tarvita enää ihmisten tekoja. Armo kuuluu kaikille!
Tässä on hämmästyttävä opillinen harha nykyisellä nuorella vl-polvella.
Kun itse olin lapsi ja nuori, tämä asia opetettiin vielä silloin Raamatun mukaisesti vl-seuroissa.
On ehdottomasti opillinen harha väittää näin.
Synnit saa uskoa anteeksi täysin, kokonaan ja ilman mitään ehtoja, koska Kristus on meidät lunastanut. Ei niitä tarvitse eikä voikaan alkaa luetella! "Suuruus minun syntieni tutkien ei vähene..."
Jos ihmisen mieltä painaa esim. lähimmäistä vastaan tehty teko, hänen tulee mennä selvittämään se ao. henkilön kanssa ja pyydettävä rikkomusta anteeksi.
Mutta ei kristitty suinkaan ole velvollinen kaikkia mahdollisia syntejään toiselle luettelemaan ja niitä toisen kautta anteeksi anomaan.
Armoa ei ole annettu toisen ihmisen hallinnoitavaksi eikä "annosteltavaksi"!!
Meillä on yksi Suuri Välimies, jonka armotyö on niin suurenmoinen ettei siinä tarvita enää ihmisten tekoja. Armo kuuluu kaikille!
Tässä on hämmästyttävä opillinen harha nykyisellä nuorella vl-polvella.
Kun itse olin lapsi ja nuori, tämä asia opetettiin vielä silloin Raamatun mukaisesti vl-seuroissa.
Vastaukset 61
Vanhimmat
...
Voitko täsmentää mitä tarkoitat ja mihin Raamatunkohtaan sillä viittaat?
Käsityksesi on tosiaan Raamatun mukainen. Hämmästyttää jos on vl-liike kadottanut entisen opin tässä ydinasiassa, joka nimenomaan oli liikkeelle ominainen ja täysin raamatullinen, Tunnustuskirjojen mukainen käsitys.
Onko uskosta tehty nyt toinen toisilleen tilittämispakkoa?
Onko evankeliumi jätetty toisen _ihmisen_ taskuun?
Kovinpa halpana olette armotyötä alkaneet itää kun sitä toinen ihminen, inhimillinen ihminen, voi _hallinnoida_...
ilmeisesti härskisti rauhanyhdistyksellä tästä asiasta. No tämä vain täydentää "vain me" oppia ja muita vl-valheoppeja.
"Synnit täytyy tunnustaa jollekkin toiselle ihmiselle"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000019157621
"Onko uskosta tehty nyt toinen toisilleen tilittämispakkoa?
Onko evankeliumi jätetty toisen _ihmisen_ taskuun?
Kovinpa halpana olette armotyötä alkaneet itää kun sitä toinen ihminen, inhimillinen ihminen, voi _hallinnoida_..."
V. Oletko uusi täällä koska tällaista kysyt. Täällä on ollut niin pajon puhetta näistä uskon asioista, että varmaan ne luulis jo olevan selvillä mitä tämä vl-usko on.
Älä nyt viitsi Teologimies puhua mielikuvitusta ja älä myös usko kaikkea. Täällähän on sellaisia jotka ihan selvästi hakemalla hakee vaan vikoja vl:istä. Ja on myös provoja.
niistä harhaopeista, joita vl-puhujat opettavat rauhanyhdistyksillä.
"Mutta ei usko ole
Kirjoittanut: synnin peite "
Raamattu ei tarkoita sitä, että uskoo vaan, ja vaikka mitä olis tehnyt että asioita ei tarvis edes selvittää eikä niistä koskaan tehdä parannusta.
Vaan että Jumalan voimalla näitäkin asiota selvitetään. Ja että Jumala antaa voiman nöyrtyä synnistä parannukseen.
luokse ei tarvitse mennä kekkaloimaan syntiensä kanssa. Jumala antaa synnit anteeksi.
Kuten ne uskonne johtomiehet jotka kiusasivat vanhoja pappoja ja mummoja hoitokokouksissa?
Julkisynti, jonka SRK itse yhteisönä, yhdistyksenä käytännössä käynnisti ja toteutti ympäri Suomea.
Mutta näitä asioita ei ole vieläkään selvitetty eikä uhreille ole edes pahoiteltu miten väärin tehtiin kun nöyryytettiin ja vaadittiin pakkoparannusta, julkin ja väkivaltaisin sanoin erotettiin ja eristettiin.
Pakkoparannus ei ole Raamatun mukainen teko.
Ei myöskään papukaijamainen mekaaninen teittyjen senojen vaatiminen ja armon ehtona!
Raamatun mukaista ei ole kieltää anojalta synninpäästöä!
Tätä tehtiin joka ilta hoitokokouksissa.
Eivät ne synnit paina SRK:ta, ja sen jäsenet ovat onnellisia vaikka kuuluvat yhteisöön joka on tehnyt kollektiivisen synnin.
Jokainen nykyinen SRK:n jäsen on vastuussa ja osallinen näihin menneisyyden synteihin, mikäli ei vaadi niiden selvittämistä yhteisössä.
Koko ry-porukan harhautuminen vaatii kattavan ja riippumattoman tutkijan laatiman selvityksen.
Tuomas Lohen gradu oli hyvä alku mutta koskee vain yhtä rauhanyhdistyksen aluetta.
omille opetuslapsilleen. Jeesus antoi käskyn opetuslapsilleen sanomalla, että menkää kaikkeen maailmaan saarnaamaan evankeliumia.
Ja Jeesuksen sanat omille opetuslapislle on myös; että joille te synnit anteeksi annatte, niille ne on taivaassa anteeksi annetut. Joilta te ne pidätätte niiltä ne on pidetyt.
Siis sitomisen avain on myös Jumalan lapsilla, eli uskovaisilla.
Ja helluntaina opetuslapset saivat myös Pyhän Hengen lahjan.
Raamatussa ei sanota, että AINOA tapa saada syntinsä anteeksi on toisen ihmisen kautta. Ei missään. Ei myöskään mainitsemassasi kohdassa.
Kyseinen oppi on puhdasta SRK:n ja vl-puhujien valheoppia.
SRK:lle vähän muistutukseksi.
seuroihin, niin vois tapahtua suuri ihme kuten Saulus Tarsolaisille, että suomukset putoavat silmistä ja saatte sitä oikeaa silmävoidetta,että näkö paranis. Josta vl-saarnaajatkin puhuvat.
Ei täällä saa oikeaa kuvaa vl-uskosta. Se pitäis itse tulla seuroihin ja kokea itse parannuksen armo ensin.Ja ottaa tämä usko sydämmellä vastaan ja uskoa omat synnit anteeksi. Sitten vasta saa oikean tuntuman tähän vl-uskoon.
Ei Jumalan valtkunnan kaunesu näy ulkopuolisille, vaan se on niin kuin hakomaja yrttitarhassa ja niin kuin hävitetty kaupunki.
Raamattua sanota, että olisi joku toinen tapa antaa syntejä anteeksi. Olisi siitä Jeesus maininnut ihan varmasti, että on olemassa muitakin tapoja, jos tämä tapa ei jollekin kelpaa. Olisi Jeesus varmasti sanonut, että portteja on joka lähtöön Jumalan valtakuntaan, jokaiselle mieleinen.
tuottaa syntien anteeksisaamisen ja sielun pelastuksen. Missään kohden Raamattua ei sanota, että sydämenusko Jeesukseen voi syntyä vain toisen ihmisen kautta. Uskon Kristukseen synnyttää Pyhä Henki eikä vanhoillislestadiolainen. Raamattu ei tunne kahden välimiehen oppia. Raamatun mukaan yksi on välimies Jumalan ja ihmisten välillä = Jeesus Kristus.
Kahden pakollisen välimiehen valheoppia opettavat SRK ja vl-puhujat.
Joh, 3:16
"16. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."
1.Tim. 2:
"5. Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
6. joka antoi itsensä lunnaiksi kaikkien edestä, josta todistus oli annettava aikanansa"
Miksi aina täytyy käyttää jotain vertauskuvaa?
(vaan se on niin kuin hakomaja yrttitarhassa ja niin kuin hävitetty kaupunki).
Tuntuu niinkuin satukirjaa lukisi, kun näitä kaanaankielisiä vertauksia lukee ja kuuntelee.
kääntymisen vl-puhujat opettavat Raamatun vastaisesti omaan korvasyyhyynsä pyrkien pönkittämään vl-harhaoppia, että vain ihmisen kautta voi saada synnit anteeksi ja pelastua.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000019165226
hakomajoja ynnä muita ilmaisuja, jotta mahdollisimman harva kuulijoista ymmärtää, mitä he puhuvat. Silloin vastaa aamenta.
SRK:lla ei ole mitään selvittämättömiä asioita anteeksipyydettävinä? Jos noin ajattelet, olet tunkion päältä- uskossa.
kyllä täällä aivan riittävän tarkan kuvan saa, ei tarvi mihinkään seuroihin lähteä..
ei voi muuta sanoa kuin että 100% VALHETTA koko vl usko.. ihmisten keksimiä sääntöjä ja lakeja, raamatun sanan vääristämistä ja tahallista/tahatonta väärin ymmärtämistä, tuomitsemista, jeesuksen/jumalan leikkimistä yms yms..
kuvasit erittäin hyvin vl-herätysliikkeen keskeistä sisältöä.
"Usko Jeesukseen
Kirjoittanut: Oikea oppi 1.9.2006 klo 22.08
tuottaa syntien anteeksisaamisen ja sielun pelastuksen. Missään kohden Raamattua ei sanota, että sydämenusko Jeesukseen voi syntyä vain toisen ihmisen kautta."
Jeesuksen ja Paavalin vastaus kysymykseesi:
Luuk. 24
47. Ja saarnattaman hänen nimeensä parannusta ja syntein anteeksi antamusta kaikissa kansoissa, ruveten Jerusalemista.
Room. 10
13. Sillä jokainen, joka Herran nimeä avuksensa huutaa, tulee autuaaksi.
14. Mutta kuinka he sitä avuksensa huutavat, jonka päälle ei he uskoneet? Ja kuinka he sen uskovat, josta ei he ole kuulleet? Mutta kuinka he kuulevat ilman saarnaajaa?
15. Ja kuinka he saarnaavat, ellei heitä lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: oi kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka rauhaa julistavat, niiden jotka hyvää julistavat.
16. Mutta ei he ole kaikki evankeliumille kuuliaiset; sillä Jesaias sanoo: Herra, kuka uskoo meidän saarnamme?
17. Niin tulee siis usko kuulosta, mutta kuulo Jumalan sanan kautta.
Ei kuollut voi elämää synnyttää, eikä usko itsestään syntyä. Tarvitaan evankeliumin saarnaajia, jotta kuolleet herätettäisiin, sokeat saisivat näkönsä, kuurot saisivat kuulonsa ts. saisi sydämen uskon.
Missään kohtaa Raamattua ei ole esimerkkiä tapauksesta, jossa ihminen olisi "omasta tahdostaan" saanut elävän uskon sydämeensä. Aina on ollut paikalla uskovainen evankeliumin saarnaaja.
"Tarvitaan evankeliumin saarnaajia, jotta kuolleet herätettäisiin, sokeat saisivat näkönsä, kuurot saisivat kuulonsa ts. saisi sydämen uskon."
Jeesus antoi lähetyskäskyn ja kehotti siinä uskovaisia menemään kaikkeen maailmaan ja julistamaan evankeliumia. Näin on.
Sen sijaan koskaan Jeesus ei sanonut eikä Raamattu opeta, että ihminen voi pelastua vain toisen henkilön läsnäollessa. Näin ei Raamattu opeta.
"Usko tulee kuulosta" ei tarkoita fyysisillä korvilla kuulemista vaan sydämen kuuloa. Pyhän Hengen vaikutuksesta ihmissydän kääntyy Jumalan puoleen ja nöyrtyy ottamaan vastaan sen pelastuksen, joka on tarjolla kaikille ihmisille.
Sinä rajaat Pyhän Hengen toimimaan vain ihmisen kautta. Oletko niin väkevä, että pystyt käskyttämään Pyhää Henkeä tyyliin: "Sinä voit toimia vain minun ja muiden ihmisten kautta." Oletko niin väkevä?
Oletko niin väkevä, että jos henkilö yövuoteellaan Pyhän Hengen alkutyön vaikutuksesta kääntyy ikiaikojen Jumalan puoleen, pyytää syntejään anteeksi ja haluaa kokea sielun pelastuksen. Oletko sinä niin väkevä, että sinä pystyt käskyttämään Jumalaa tyyliin: "Sinä et pysty antamaan tälle miehelle/naiselle syntejä anteeksi ja pelastaa hänen sieluaan. Tämä voi tapahtua vain minun ja muiden ihmisten kautta."
Oletko niin väkevä?
Oletko niin väkevä?
""Usko tulee kuulosta" ei tarkoita fyysisillä korvilla kuulemista vaan sydämen kuuloa."
Room. 10
13. Sillä jokainen, joka Herran nimeä avuksensa huutaa, tulee autuaaksi.
14. Mutta kuinka he sitä avuksensa huutavat, jonka päälle ei he uskoneet? Ja kuinka he sen uskovat, josta ei he ole kuulleet? Mutta kuinka he kuulevat ilman saarnaajaa?
Raamattua. Tässä sanotaan yksiselitteisesti, että tarvitaan evankeliumin saarnaajaa, että sydämen kuuloaisti alkaa pelaamaan.
15. Ja kuinka he saarnaavat, ellei heitä lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: oi kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka rauhaa julistavat, niiden jotka hyvää julistavat.
16. Mutta ei he ole kaikki evankeliumille kuuliaiset; sillä Jesaias sanoo: Herra, kuka uskoo meidän saarnamme?
Kaikilla ei ala kuuloaisti pelaamaan, vaikka kuinka kuulisivat evankeliumia, epäuskon tähden.
17. Niin tulee siis usko kuulosta, mutta kuulo Jumalan sanan kautta.
Tällaisen saarnaviran Jumala on säätänyt valtakuntaansa. Sen kuuleminen ja uskominen synnyttää elävää uskoa. Tämä saarnavirka on Pyhän Hengen virka, niin kuin sen Raamatusta voi lukea.
Skevan pojat lähtivät saarnaamaan syntejä anteeksi ilman Pyhää Henkeä ja voit Raamatusta lukea, miten siinä kävi.
"Sinä rajaat Pyhän Hengen toimimaan vain ihmisen kautta. Oletko niin väkevä, että pystyt käskyttämään Pyhää Henkeä tyyliin: "Sinä voit toimia vain minun ja muiden ihmisten kautta." Oletko niin väkevä?
Oletko niin väkevä, että jos henkilö yövuoteellaan Pyhän Hengen alkutyön vaikutuksesta kääntyy ikiaikojen Jumalan puoleen, pyytää syntejään anteeksi ja haluaa kokea sielun pelastuksen. Oletko sinä niin väkevä, että sinä pystyt käskyttämään Jumalaa tyyliin: "Sinä et pysty antamaan tälle miehelle/naiselle syntejä anteeksi ja pelastaa hänen sieluaan."
En rajaa Pyhän Hengen työtä ihmisiin, mutta Raamattu ei vahvista missään sellaista tapahtumaa, että Pyhä Henki tai Jumala taivaasta olisi antanut ihmiselle synnit anteeksi. Aina on pitänyt olla Jumalan valtakunnan läsnä ja taivas kuulee maata.
Tyypillistä SRK:n ja vl-puhujien opetukselle on se, että otetaan Raamatusta jae pari ja rakennetaan niiden pohjalta koko teologia unohtaen kaikki muu Raamattuun kirjoitettu. Näin toimivat ns. korvasyyhyopettajat, joita ei kiinnosta Raamatun ydinsanoma syntien anteeksi antamisesta ja sielun pelastuksesta. Korvasyyhyopettajia kiinnostaa vain omien Raamatusta poikkeavien oppien junttaaminen läpi kuulijakuntaan ja herätysliikkeeseen.
Sinä tuet vahvasti/olet tätä korvasyyhyopettajajoukkoa.
Erinomaisen hyvä esimerkki SRK:n ja vl-puhujien korvasyyhyopetuksesta on seuraava kohta ja sen tulkinta:
Joh. 20:
"21. Niin Jeesus sanoi heille jälleen: "Rauha teille! Niinkuin Isä on lähettänyt minut, niin lähetän minäkin teidät."
22. Ja tämän sanottuaan hän puhalsi heidän päällensä ja sanoi heille: "Ottakaa Pyhä Henki.
23. Joiden synnit te anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksi annetut; joiden synnit te pidätätte, niille ne ovat pidätetyt."
Tuota kohtaa vanhoillislestadiolaiset käyttävät SRK:n ja vl-puhujien opetuksen pohjalta kertoessaan, että synnit voidaan saada anteeksi vain toisen ihmisen kautta.
Tällainen oppi ei todellakaan käy ilmi tuosta Johanneksen kohdasta eikä kahden pakollisen välimiehen oppia löydy mistään muualtakaan Raamatusta.
Kuitenkin SRK ja vl-puhujat opettavat Raamatun vastaista kahden pakollisen välimiehen oppia. Miksi?
Sen sijaan me voimme ottaa Raamatusta yhden ehdottomasti keskeisen jakeen. Jakeen, joka kantaa nimeä "pienoisevankeliumi". Jae kuuluu seuraavasti:
Joh. 3:16
"16. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."
Siinä on todettu pelastuksen ydinsanoma. USKO JEESUKSEEN lahjoittaa sielun pelastuksen. Mitään ei mainita sellaisesta, että usko Jeesukseen voi syntyä vain toisen ihmisen kautta. Uskon synnyttää ihmissydämeen PYHÄ HENKI. Uskoa ihmissydämeen ei synnytä vanhoillislestadiolainen.
Tuuli puhaltaa missä se tahtoo.
Samaa periaate kulkee punaisena lankana läpi koko Raamatun.
"Raamattu ei vahvista missään sellaista tapahtumaa, että Pyhä Henki tai Jumala taivaasta olisi antanut ihmiselle synnit anteeksi. Aina on pitänyt olla Jumalan valtakunnan läsnä ja taivas kuulee maata."
Sinä siis uskot, että kaikki Raamatun aikaiset ihmisten uskoontulot on kirjattu Raamattuun. Niinkö?
Sinä siis kannatat Raamatun vastaista kahden pakollisen välimiehen oppia.
Niinkö?
Suosittelen sinulle, että vaihdat mahdollisimman pian SRK:n ja vl-puhujien korvasyyhyteologian aitoon Jumalan sanaan ja Raamatun oppeihin. Tämä vaihto tuottaa sinulle kauniin palkinnon, joka voi olla hyvin pitkäkestoinen.
tutkinut kauan vanhoillislestadiolaisuutta, kun tunnet sitä niin hyvin.
17 vuotta seurasin vl perheeni ja yhteisön elämää sangen läheltä ja seuroissa kävin joka viikko melkein teini-ikään asti.
On tainnut vähän vajaaksi jäädä tuo Raamattu -nimisen kirjan lukeminen.
Samaa toistoa taas mitä sadoissa samanlaisissa viesteissä aikaisemmin.
Suurta harhaa.
"Suurta harhaa."
on uskoa Raamattua. Pitäisi uskoa Oulun tervaporvareita (SRK), jotka opettavat, että Jumala ei anna syntejä anteeksi vaan vanhoillislestadiolaisen eteen on mentävä pokkuroimaan syntejään anteeksi. Näinhän "Oulun sana" sanoo. Suurta harhaa on uskoa Raamattua, että yksi välimies (Jeesus) riittää. Pitäisi uskoa Oulun tervaporvareita (SRK), jotka opettavat, että aina tarvitaan myös toinen välimies eli vanhoillislestadiolainen. Muuten ei ihminen voi saada syntejään anteeksi eikä pelastua.
Suurta harhaa.
1.Tim. 2:
"5. Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
6. joka antoi itsensä lunnaiksi kaikkien edestä, josta todistus oli annettava aikanansa"
mitä väärää avauksessa on?
Toki avaus on ristiriidassa vl-harhaoppien kanssa, mutta kerro meille, mitä väärää avauksessa on Raamatun valossa tarkastellen?
Mielenkiintoista tässä on se, että kristinuskon perusasioista on rauhanyhdistyksellä nykyään vallalla tällainen hätkähdyttävä virheellinen opetus. Perustunee hoitokokousten aikaan käyttöön otettuun pakko-parnannusteko-käytäntöön.
kertoa perustelut oudolle kommentillesi. Kiitos.
pyynnöistä huolimatta vastannut kysymykseen: Mitä avauksessa oli harhaa/väärää?
Loppuiko eväät?
RAAMATTU KEHOITTAA, TUNNSUTAKAA SIIS SYNNIT TOISILLENNE. Näin vl uskossa opetetaan ja tämä on Raamatunmukaista.
Jaak 5:16
Tunnustakaa siis syntinne toisillenne ja rukoilkaa toistenne puolesta, jotta parantuisitte. Vanhurskaan rukous on voimallinen ja saa paljon aikaan.
Mutta, tämä ei tarkoita alituista syntien tunnustamista, vaan ymmärrän sen kohdan tarkoittavan todellista lankeemusta tai jostakin "helmasynnistä", josta tehdään parannusta, ja silloin henkilö tahtoo ja asia vaatii sielunhoidollista rukousta ja syntien anteeksi julistamista.
Raamatussa on vain kerran tämä jae, ja silloin emme saa tehdä siitä OMAA OPPIA JA SEURAKUNTALISTEN orjuuttavaa jatkuvaa käytäntöä.
Kun Raamattu ei sellaista käytäntöä tunne normaalissa alkuseurakuntien elämässä. Eikä siihen Jeesuksen selkeää käskyä tullut, on se pidettävä epäraamatullisena käytäntönä näin tehtynä.
Myös se voi olla täysin merkityksetönä, jos siitä tehdään kaikkia kattava tapa, että mennään joukon mukaan, ja siten näytetään ja yritetään täyttää "jokin" mitta, siis vain ihmisten silmissä.
Evankeliumi sisältää täyden vapauden uskoa synnit anteeksi ja luottaa Jumalan armoon, joka heti, "Hänen verellään vihmohtavaksi" siis tämä on "automaatio", kun vain uskomme Jeesukseen, normaalissa uskonelämssä.
Eihän normaalissa elämässä, lapsien tarvitse joka päivä pyytää isältä anteeksi, ja sitten he vasta ovat isän lapsia. Suorastaan hassua. Mutta näitä oppeja tulee, koska ei tunneta Jumalan sanaa ja sitten asian todellinen ydin menettää merkityksensä, kun pitäisi todella tehdä parannus, kun ollaan, pyydelty satoja kertoja synninpäästöjä, mutta ei olekaan oltu tosissaan.
Myös synnin päästäjän, vastuu on suuri, ei saa noin vain julistaa syntejä anteeksi, vaan pitää olla Pyhän Hengen johdatuksessa ja kuulla: JULISTAAKO TAIVAS TÄLLE SYNNIT ANTEESI, sillä muuten olemme vain uskonnollisia pellejä, ja nämä Pyhät asiat tulevat häpäisyn kohteeksi.
"älä ole kerkeä laskemaan käsiäsi..." (myös kerran Raamatussa)
Myös tälläinen tapa on aihetuttaa epänormaalin uskonnollisen orjuuden seurakuntalaisten ja "pappien" välille. Estäen tällä toiminnalla hengellisen kasvun ja alistaen ihmiset "syntiseen" luokaan vaikka Raamattu puhuu Jumala pyhistä, kuninkaallisesta papistosta tarkoittaen uskovan todellista asemaa. "Jos siis Poika tekee tulette todellisesti vapaiksi" ei taida oikein sopia jos ollaan tällaisessa synnin tunnustus orjuudessa, niin kuin roomalaiskatolliset ovat kirkkonsa jäsenet onnistuneet näin ja monin muin tavoin orjan asemaan ja täysin ja väärällä tavalla riippuvaisiksi pappien orjuuteen ja erillaiseten tekojen. Papit julistelevat jumalattomille syntejä anteeksi hyviä tekoja vastaan ja muita uskonnollisia aneita.
Lukekaahan Raamatun oppia aiheesta. "uskomalla Jeesukseen saa synnit anteeksi" Ap.t.16:18
Huom! EI lue muuta ehtoa!
riittää.
SRK:n ja vl-saarnaajien kahden pakollisen välimiehen oppi voidaan nakata välittömästi roskikseen.
ja Raamattu karttana niin vois tulla herääminen. Kuten monelle on tullut. Ja on huomannut, että kyllä se VL-usko on Raamatun mukaista kun on seurannut asioita Raamautusta.
Monelle on tälläisen tutkimisen ja RY:llä seuroissa käynnin jälkeen tullut eteen parannuksen teko juuri tähän vl:uskoon, kun on huomannut tällaisen tutkimisen jälkeen, että onkin itse ollut eksyksissä. Itsekin olen ihmetellyt monta asiaa, että voi miten minä en ole näitä asioita ennen huomannut.
Sitä ei voi vaan toisten puheita toistaa ja olla samaa mieltä asioista joissa ei ole edes perää. Sillä tavalla ei pääse taivaaseen. Vaan tällaiselle tulee sama palkka, kadotus joka menee väärään. Tosin Raamatun mukaan eksyttäjlle tulee suurempi tuomio.
Se ihmiskunniakin estää ihmistä näkemästä asioita oikein.Mutta kun Raamattua seuraa ja on rehellinen itselle ja muille,ja pyytää Jumalalta, että Herra avaa minun silmäni näkemään oikein, mistä tie menee taivaaseen.
Niin Jumala kuulee tällaisen rukouksen. Raamatun mukaan kaikki tiet ei vie taivaaseen.
Siinä ei ollut päätä eikä häntää.
Ilmeisesti kehotit minua ja muita harhasanan kuuloon rauhanyhdistykselle.
No anna Kickille jo eulahjana anteeksi höperihtiminen.
Tokihan höppänää pitää ymmärtää.
kutsuit toista "höppänäksi"?
Kertaahan Jeesuksen vuorisaarna nyt aluksi.
Olen ihmetellyt, mitä ihmettä tällainen nimittely on? Eikö Raamatun ja Jeesuksen tuntemus riitä vastaamaan Raamatun sanalla? Fariseukset toimivat näin: Jeesus oli milloin villitsijä tai paholaisen voimalla parantaja.... ja lopuksi he olivat niin oikeassa, että tappoivat itse Jumalan Pojan.
Ihan vaan rakkaudessa, tee parannus väärästä mielenlaadustasi, "sillä sydämen kyllyydestä suu puhuu"!
Muistakaa, mitä toivotte ihmisten teille tekevän tehkää te samoin heille.
Vanhuudenhöperyys voi iskeä keneen tahansa. Vaikka sinuun.
"pidätkö itseäsi "hengellisenä"?
Kirjoittanut: puupappi 3.9.2006 klo 00.15
kutsuit toista "höppänäksi"?"
kutsuvat oman herätysliikkeensä ulkopuolisia uskovaisia ivaten "epäuskoisiksi".
Pidätkö vanhoillislestadiolaisia uskovaisina?
Kyllä, ja Lars Levi Laestadius on ollut aina yksi suuri esikuvani. En ole varmaan juuri koskaan vl:ta tavannut.
Toivon, kaikkea hyvää vl. uskoville, siksi avaan Raamatun ja otan sen kaksiteräisen miekan käteeni, tälläkin palstalla.
Mutta toivon, että ymmärrätte rakkauden ja hyvän tarkoitukseni Jeesuksen evankeliumin julistuksessa ja opetuksen ja neuvojeni kautta, joita Pyhä Henki minulle antaa. Muistakaa puupappia rukouksin. (Fil.1:16)Kiitos!
SIIS TÄLLÄ KETJULLA. TÄMÄNKIN VOIS SEN JÄLKEEN POSITAA.
Ei tämä ketju ole mitenkään palstan sääntöjen vastainen.
sekoilla.
ovat lisänneet Raamatun sanomaan Jeesuksen lisäksi pakolliseksi välimieheksi ihmisen eli vanhoillislestadiolaisen. Vl-opin mukaan ilman ihmisen läsnäoloa toinen henkilö ei voi saada syntejään anteeksi eikä kokea sielun pelastusta.
Raamattu nimenomaan varoittaa lisäämästä tai ottamasta pois mitään iäti kestävästä Jumalan sanasta. SRK:n edustajat ja vl-puhujat leikkivät vaarallista "leikkiä", kun he alkavat näpelöidä Jumalan sanaa omaan korvasyyhyynsä.
Varo sinä tämän viestin lukija tuota Raamatun vääristelyä!!!
1.Tim. 2:
"5. Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
6. joka antoi itsensä lunnaiksi kaikkien edestä, josta todistus oli annettava aikanansa"
5.Moos. 4:2
"2. Älkää lisätkö mitään siihen, mitä minä teille määrään, älkääkä ottako siitä mitään pois, vaan noudattakaa Herran, teidän Jumalanne, käskyjä, jotka minä teille annan."
opettavat olevansa taivaallisia välimiehiä, joita ilman Jumala ei pysty antamaan syntejä anteeksi eikä pelastamaan ihmissielua.
Tällainen opetus on vaarallista pelleilyä vakavilla asioilla.
Raamatun mukainen välimies Jeesus ei kelpaa vanhoillislestadiolaisille. Mittaamattoman suuressa hengellisessä ylpeydessä SRK ja vl-puhujat tunkevat väkisin vanhoillislestadiolaisen pakolliseksi välimieheksi Jumalan ja ihmisen väliin.
Raamattu varoittaa vääristelemästä Jumalan sanaa tällä tavalla.
MIKÄÄN EI OLE KAMALAMPAA KUIN SOKEA VAKAUMUS, JOSSA KOKONAISUUTTA TULKITAAN VALIKOIVASTI JA AHDASMIELISESTI!!!
ja vl-puhujat, jotka opetatte Raamatun vastaista oppia, Raamatusta kohta:
1.Tim. 2: 5-6
Et oo kyllä tainnu oikeita vl-seuroja nähdäkkään... Oppi ei ole miksikään muuttunut: sama laki ja evankeliumi julistettiin Raamatun mukaisesti silloin, niinkuin nytkin.
Missähän piireissä lienet nuoruudessasi harhaillut?
nykyään saarnataan rauhanyhdistyksillä kuin on saarnattu vuosikymmenet. Herätysliikkeen perustaja Lars Levi Laestadius ei saarnannut samoja valheita.
"Arvaa oma tilasi, anna arvo toisellekin."
pitää antaa Raamatun vääristelijöille (SRK ja vl-puhujat)?
voi odottaa mitään "arvoa": vääristelet Raamattua koko ajan, etkä ymmärrä lainkaan missä oikein ollaankaan menossa...
että vl-saarnaajat opettavat Raamatun vastaisia harhaoppeja. He tietävät sen itsekin.
sinä se vaan pyörität täällä tuota samaa levyäsi koko ajan (voi sinuakin ressukkaa)...