Gefinan aiheuttama "shock loss"

Tämä on aihe josta tällä palstalla on hämmästyttävän vähän keskustelua. Mainitsinkin aiheesta jo jossakin vanhemmassa ketjussa, mutta avaanpa sille täten oman otsikon.

Aiheesta löytyy paljon tietoa esim, googlamalla "propecia shedding".

Aloitin jo muutaman vuotta käyttämäni Rogainen rinnalle finasteridin (1/5 Gefinaa päivässä) käytön toukokuussa (eli noin neljä kuukautta takana). Tällä halusin hidastaa/pysäyttää tasaisen rauhallisesti jo 12 vuotta edenneen hiustenlähtöni (olen 29v). Hiusrajani oli siirtynyt ohimoilta ja hyvin lievästi päälaelta.

Tiesin kyllä finasteridin muista sivuoireista, mutten huomioinut sen hoidon alussa mahdollisesti aiheuttamaa voimakastakin hiustenlähdön nopeuttavaa vaikutusta. Nyt hiusrajani on harventunut todella pahasti ja päälaella ollut lievä harventuminen on laajennut huomattavasti (ja kaikki tämä siis neljässä kuukaudessa!).

Netistä löytyy satoja sivuja jossa vakuutetaan tämän johtuvan vain siitä että finasteridi aiheuttaa useiden hiusten samanaikaisen siirtymisen uudistusvaiheeseen ja siten tippuvan yhtäaikaisesti alkaakseen kasvaa uudestaan tehokkaammin. Tämä lienee totta, olen jo huomannut jonkinverran uutta hiusta tunkevan harvenneille alueille.

Oli miten oli, aika masentava kokemus ainakin näin aluksi tämä Gefina on ollut. Siksi kehoitankin kaikkia sen käytön aloittavia muistamaan että ainakin aluksi suunta voi olla jyrkästikin alaspäin eikä myönteisiä tuloksia kannata odottaa ainakaan 6-12 kuukauteen.

Kommentoikaa omia tuloksianna!
61510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

omat hiukseni menneet myös entistä huononpaan jamaan aloitettuani gefinan 8kk sitten. luulen tosin, että kyseessä on normaali kaljuuntumisen jatkuminen gefinasta riippumatta. mitään positiivista ei tosiaan ole vielä tapahtunut, vaan hiukset harvenevat vähintään entistä tahtia. pitää toivoa, että tämä ''ihmelääke'' rupeaisi hiljalleen lunastamaan lupauksiaan, muuten päätäni koristaa ensikesänä nw7:)

Äänestä
  • Omalla kohdallani hiustenlähdön äkillisen nopeutumisen ja Gefinan aloittamisen kanssa on kyllä huomattavissa voimakas korrelaatio. Olen tehnyt vajaassa neljässä kuukaudessa hämmästyttävän spurtin nw2:sta melkein nw4:sen porteille.

    Äänestä

  • Olen kanssa huomannut ettei Gefinasta ole ollut oikeastaan suurempaa (mitään ?)hyötyä. 2005 tammikuun lopussa aloitin käytön ja muutama päivä sitten kävin parturissa,kun illalla sitten katselin peilistä peilaten päälakea niin oli isompikin alue lähtenyt tukkaa. Mutta antaa mennä sitten. 2 vuotta kun tulee täyteen käyttöä, sen jälkeen lopetan.....

    Äänestä

  • rumatukka kirjoitti:

    Olen kanssa huomannut ettei Gefinasta ole ollut oikeastaan suurempaa (mitään ?)hyötyä. 2005 tammikuun lopussa aloitin käytön ja muutama päivä sitten kävin parturissa,kun illalla sitten katselin peilistä peilaten päälakea niin oli isompikin alue lähtenyt tukkaa. Mutta antaa mennä sitten. 2 vuotta kun tulee täyteen käyttöä, sen jälkeen lopetan.....

    Itse olen käyttänyt Gefinaa nyt kohta 3 kk. Mitään vaikutusta hiustenlähtöön aineella ei ole tuntunut olevan, vaan kaljuuntuminen on jatkunut edelleen. Itse yritin käyttää myös minoksidiilia, mutta se sai päänahkani ihan järkyttävään huonoon kuntoon ja hiustenlähtö lisääntyi järkyttävästi sen käytön ajaksi (noin pari viikkoa sitä hiustenlähtöä ja päänahan kutinaa katselin, kunnes lopetin). Lisäksi minoksidiili aiheutti itselläni voimakkaasti kiihtyneen pulssin, joten parempi olikin varmasti lopettaa.

    Jussi Parviainen oli äsken televisiossa hiussiirteidensä kera... helvetin rumannäköinen etutukka, selvästi siirre.

    Äänestä

  • Tiedonjanoinen kirjoitti:

    Itse olen käyttänyt Gefinaa nyt kohta 3 kk. Mitään vaikutusta hiustenlähtöön aineella ei ole tuntunut olevan, vaan kaljuuntuminen on jatkunut edelleen. Itse yritin käyttää myös minoksidiilia, mutta se sai päänahkani ihan järkyttävään huonoon kuntoon ja hiustenlähtö lisääntyi järkyttävästi sen käytön ajaksi (noin pari viikkoa sitä hiustenlähtöä ja päänahan kutinaa katselin, kunnes lopetin). Lisäksi minoksidiili aiheutti itselläni voimakkaasti kiihtyneen pulssin, joten parempi olikin varmasti lopettaa.

    Jussi Parviainen oli äsken televisiossa hiussiirteidensä kera... helvetin rumannäköinen etutukka, selvästi siirre.

    Finasteridin mahdollinen myönteinen vaikutus ei ilmeisesti näy ennen kuin useamman kuukauden käytön jälkeen. Pahoin hiusten tippuminen (jos sellaista tulee) tapahtuu ilmeisesti juuri kolmen ekan kuukauden aikana. Näin siis ainakin itselläni on käynyt. Nyt vaan sitten toivotaan että kasvaisivat takaisin...

    Alla linkki jossa lisätietoa aiheesta:

    http://www.hairlosstalk.com/discussions/viewtopic.php?t=12865

    Äänestä

  • mies29v kirjoitti:

    Finasteridin mahdollinen myönteinen vaikutus ei ilmeisesti näy ennen kuin useamman kuukauden käytön jälkeen. Pahoin hiusten tippuminen (jos sellaista tulee) tapahtuu ilmeisesti juuri kolmen ekan kuukauden aikana. Näin siis ainakin itselläni on käynyt. Nyt vaan sitten toivotaan että kasvaisivat takaisin...

    Alla linkki jossa lisätietoa aiheesta:

    http://www.hairlosstalk.com/discussions/viewtopic.php?t=12865

    käyttänyt 7 vuotta ja vasta 9-10 kk hiustenlähtö loppui. nykyään hiukset päässä, enkä tod lopeta käyttöä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies29v kirjoitti:

Tämä on aihe josta tällä palstalla on hämmästyttävän vähän keskustelua. Mainitsinkin aiheesta jo jossakin vanhemmassa ketjussa, mutta avaanpa sille täten oman otsikon.

Aiheesta löytyy paljon tietoa esim, googlamalla "propecia shedding".

Aloitin jo muutaman vuotta käyttämäni Rogainen rinnalle finasteridin (1/5 Gefinaa päivässä) käytön toukokuussa (eli noin neljä kuukautta takana). Tällä halusin hidastaa/pysäyttää tasaisen rauhallisesti jo 12 vuotta edenneen hiustenlähtöni (olen 29v). Hiusrajani oli siirtynyt ohimoilta ja hyvin lievästi päälaelta.

Tiesin kyllä finasteridin muista sivuoireista, mutten huomioinut sen hoidon alussa mahdollisesti aiheuttamaa voimakastakin hiustenlähdön nopeuttavaa vaikutusta. Nyt hiusrajani on harventunut todella pahasti ja päälaella ollut lievä harventuminen on laajennut huomattavasti (ja kaikki tämä siis neljässä kuukaudessa!).

Netistä löytyy satoja sivuja jossa vakuutetaan tämän johtuvan vain siitä että finasteridi aiheuttaa useiden hiusten samanaikaisen siirtymisen uudistusvaiheeseen ja siten tippuvan yhtäaikaisesti alkaakseen kasvaa uudestaan tehokkaammin. Tämä lienee totta, olen jo huomannut jonkinverran uutta hiusta tunkevan harvenneille alueille.

Oli miten oli, aika masentava kokemus ainakin näin aluksi tämä Gefina on ollut. Siksi kehoitankin kaikkia sen käytön aloittavia muistamaan että ainakin aluksi suunta voi olla jyrkästikin alaspäin eikä myönteisiä tuloksia kannata odottaa ainakaan 6-12 kuukauteen.

Kommentoikaa omia tuloksianna!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu