keskeytynyt km

Onko kukaan kokenut keskeytyneen keskenmenon kahdesti peräkkäin? Onko syytä löydetty km:lle tai sille, miksi pieni ei poistu luonnollisesti?
Itselläni toinen kesk.km puolen vuoden sisällä, oon ihan rikki. Miksi pitää odottaa vielä kolmas km, että syitä alettaisiin tutkia?!! Pelkään ettei koskaan saada kuin näitä pieniä enkeleitä, suru on pohjaton.
61473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kaksi keskeytynyttä km takana. Mitään syitä niihin ei löytynyt ja odotin jo että kolmaskin keskeytyisi jotta alettaisiin tutkimaan. Mutta ei ole vielä kesken mennyt, nyt menossa rv15.

Äänestä
  • onnittelut raskaudesta ja toivottavasti kaikki sujuu hyvin! Missä vaiheessa sinulle selvisi, että olet saanut keskeytyneen keskenmenon? Ekassa ultrassa?! Itse odotan ensimmäistä, raskausviikkoja 10. Välillä mietityttää, mahtaako kaikki olla hyvin. Kiitos vastauksesta!

    Äänestä

  • rv 10 kirjoitti:

    onnittelut raskaudesta ja toivottavasti kaikki sujuu hyvin! Missä vaiheessa sinulle selvisi, että olet saanut keskeytyneen keskenmenon? Ekassa ultrassa?! Itse odotan ensimmäistä, raskausviikkoja 10. Välillä mietityttää, mahtaako kaikki olla hyvin. Kiitos vastauksesta!

    Mulla molemmat keskenmenot selvisi ensimmäisessä ultrassa (rv12). Toista osasi jo aavistella, kun oireet katosi taas nopeasti, mutta eipä se aavistelu surua ja pettymystä helpota...Mutta ei keskenmenoa kannata stressata ja pelätä, varsinkin jos ei niitä ole useampia takana, vaan nauti raskaudesta.

    Äänestä

on ollut kolme ennen kuin nyt aletaan tutkia!

Äänestä

hei.

Mulla tuli nyt viikonlopun aikana toinen keskenmeno. Viime kuussa oli toinen.
Voi olla että tämän aiheutti liian nopeasti raskaaksi tuleminen, keskenmenon jälkeen. En tiiä. en oo käyny lääkärissä. Mutta olen aivan varma että sain.

Äänestä

Hei!

Koin keskenmenoja kaksi peräkkäin
ja uskoin jo lapsettomuuteen,
kirosin vauvat, odottajat,maailman, jumalan
ja kaiken roskakoriin.
Unohduin omaan tuskaani.

Kuitenkin kun anoppi on uskovainen
ja itsekkin jonkin verran uskon jumalaan,
luki hän minulle raamatusta tarinan naisesta
joka toivoi lasta muttei saanut,
vaan hänen miehensä toinen vaimo sai.
Ensin olin jo manata jumalan alimpaan.....
Mutta sitten ymmärsin.

Itse rukoilin aikani
ja nyt kun tulin uudelleen raskaaksi
mieheni MUISTI kertoa minulle,
että äitinsä työpaikalla käydessään
eräs uskovainen mies (mies ei tiennyt vielä edes keskenmenoista) oli
häntä pitänyt kädestä ja kertonut
nähneensä näyn joka kertoo kolmannen
raskauden onnistuvan.
Ennen lähtöään vielä antanut
pienen nuken.

Siksi luotan ja uskon täysin jumalaan,
ihminen kykenee kuitenkin paljolti
itse suojelemaan itseään.
Ja vaikuttamaan kehoonsa.

Nyt tämä kolmas raskaus on
erilainen kuin kaksi ensimmäistä,
lääkäri ei osannut
sanoa syytä keskenmenoille,
mutta epäili nuorta ikääni
ja kehoni tasapainoisuutta
hormoonien kanssa.

Toivotteli että aikaa on
eikä kannata vielä epätoivoon vaipua.
Toki asia niinkin on mutta
en aio antaa lääkärin lohdutella
asialla joka on minulle tärkeä.

Surin rauhassa
ja nyt vain rukoilen tämän onnistuvan.

Voimia sinnekkin päin
ja kyllä se vauva tulee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jo toinen kirjoitti:

Onko kukaan kokenut keskeytyneen keskenmenon kahdesti peräkkäin? Onko syytä löydetty km:lle tai sille, miksi pieni ei poistu luonnollisesti?
Itselläni toinen kesk.km puolen vuoden sisällä, oon ihan rikki. Miksi pitää odottaa vielä kolmas km, että syitä alettaisiin tutkia?!! Pelkään ettei koskaan saada kuin näitä pieniä enkeleitä, suru on pohjaton.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu