Tulevien vaalien asetelma

Nyt alkaa vahvasti näyttää siltä, että Kokoomus on ottanut Keskustan päävastustajakseen seuraavissa vaaleissa. Tämä perustuu todennäköisesti Kokoomuksen tilannearvioon, jonka mukaan Keskusta on enemmän kuin halukas jatkamaan punamultayhteistyötä, vaikka se häviäisikin vaalissa SDP:lle.

Näin Kokoomuksen realistisemmaksi tavoitteeksi jää sinipunahallitus ja sen perustaminen taas edellyttää Kepulle kohtuullisen suurta vaalitappiota. Kokoomuksessa myös ymmärretään, että SDP:n sivuuttaminen hallituksesta siinä tapauksessa, että nousee maan suurimmaksi puolueeksi, on poliittinen itsemurha.

Kepu on myös poliittisten tavoitteidensa suhteen lähempänä vasemmistoa kuin oikeistoa. Siis sikäli kuin Kepu todella haluaa olla ns. pienen ihmisen asialla. Tämä on kyllä toisinaan jäänyt kovin epäselväksi. Kepu vie vasemmalle myös Väyrysen noste. Väyrynen on Kepussa selvästi vasemmistolainen poliitikko, tai oikeammin opportunisti-vasemmistolainen. Vuoden 1987 salainen porvarisopimus oli vain seinää vasten ajatetun Väyrysen vastaisku, mikään porvarihallitusten mies hän ei ole. Vanhanen sitä kyllä voisi hyvinkin olla, mutta Väyrynen ei. Väyrysen vaikutus puolueessa tulee olemaan suuri, samoin puoluesihteeri Korhosen. Aitovierimiehet suosivat aina punamultaa, se on ihan saletti. Kepun harvat liberaalit sitä vastoin ovat valmiita porvarihallituksiin ja tämän on tälläkin palstalla Jaba oivaltanut aivan oikein ja siksi hän suitsuttaa Matti Vanhasen puolesta ja pyrkii mitätöimään punamultapoliitikot Väyrysen, Ahon ja Jäätteenmäen.

Vaalien jälkeen on kaksi vaihtoehtoa, punamulta ja sinipuna. Kokoomuksen vaalimenestys ratkaisee, kumpi nousee todennäköisemmäksi. Tietysti myös vaaliohjelma ratkaisee ja tällä kertaa SDP on sirtynyt enemmän vasemmalle, minkä takia sinipunaohjelmasta on vaikeampi sopia. Punamulta vaikuttaa erittäin todennäköiseltä, jos Kepu sijoittuu vaaleissa Kokoomuksen edelle.

13

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • individi

      Keskustan ja kokoomuksen keskinäisellä sijoituksella ek-vaalien tuloksen selvittyä on paljon merkitystä. Jos kepu on isompi kuin kokoomus, punamulta on varma. Jos taas kokoomus on kepua suurempi, Heinäluoma on aikamoisen päätöksen edessä.

    • syytä muistaa

      vaaleja silmälläpitäen
      ettemme rakentaisi valheen varaan kuten nyt on jo monia vuosia rakennettu Imperiumin varjossa
      7.9. to 22.35 tv2 Silminnäkijä saattaa avata monen silmiä myös kotimaan hallituskuvioita ajatellen

      http://www.saunalahti.fi/wtc2001/

    • LLTT

      Ikävä homma vaan että Suomesta on muodostumassa kuin Ruotsi, jossa demarit on aina vallassa. Paitsi että sielläkin demarit saattavat jo kuukauden päästä olla oppositiossa. Suomessa sen sijaan demarit ovat aina hallituksessa vaalituloksesta riippumatta. Ei voi olla tervettä.

    • silmät ovat

      auenneet ja kokoomuksen ahneus on paljastunut niin törkeällä ja suurta kansanosaa loukkaavalla tavalla ettei kokoomus voi menestyä
      mikäli niin käy on syytä suureen huoleen

      • kaukana..

        lännen usa-vetoisesta politiikasta joka uhkaa ajaa koko planeetan tuhoon
        näimme wtc-iskuista mikä on pelin henki: käynnistetään keinolla millä hyvänsä sota muuta maailmaa vastaan ja yritetään epätoivoisesti pitää pystyssä luhistuvaa korttitaloa
        Siis jyrkkä ei kokkareille ja rappareille jotka ajavat maailman umpikujaan
        mitä paremmin tämän tiedostamme sitä enemmän olemme muita edellä ja henkisesti niskan päällä uusien moninaisten haasteiden suhteen joita alkaa pian tulla kovalla vauhdilla myös meille koska maailmankylä on nyt sellainen että kaikki vaikuttaa kaikkeen


    • "Tulevien vaalien asetelma" ei poikkea aiemmista eduskuntavaaleista pitkälläkään aikavälillä, mitä keskustaan ja kokoomukseen tulee. Puolueethan ovat kisanneet jo pitkään keskenään siitä, kumpi on vaalien jälkeen suurempi. Samoin on tiedetty tuon aseman periaatteellinen merkitys hallituksen kokoonpanon kannalta. Siksi kokoomus on pitänyt keskustaa vaalien päävastustajanaan jo parikymmentä vuotta.

      Mielenkiintoisempaa onkin, kuinka keskusta ja SDP rakentavat vaaleihin perinteisen vastakkainasettelunsa poikkeuksellisen hyvän ja tuloksekkaan hallitusyhteistyön jälkeen. Tuon vastakkainasettelun molemmat puolueet tarvitsevat menestyäkseen. Kokoomuksesta ei kumpikaan puolue kovin paljon vaalistrategisesti piittaa.

      Kokoomus menestyy, mikäli keskusta ja SDP eivät saa aikaan kunnon kiistaa. Uskoisin, että molemmissa puolueissa tiedostetaan tämä kauhuskenaario. Mutta kai yhteisistä riidanaiheista voi sopiakin, ellei niitä luonnostaan ole.

    • vedä vaikka WC!

      Närkästyneeltä palstan lukijalta terveiset.

      Voisitko mennä vaikka Kapin tapaan pois. Kauas. Pois.

      • tilalle ja

        kirjoittaisit parempia juttuja...vai?


    • Keskustaporvari

      Jos en olisi lukenut kolumniasi, en tietäisi että Väyrystä ollaan valitsemassa keskustan puheenjohtajaksi. Olisin edelleen siinä uskossa, että tämä hänen viimepäivien "noste" johtuu 60 vuotissynttäeristä ja sen myötä tulleista mairean kohteliaista huomionosoituksista. Mutta aina sitä tällainen tyhmä ihminen oppii uusia asioita, kun lukee viisaampiensa kirjoituksia.

    • mitä ja mitä?

      ..ja vielä kerran jos? Siis, jos kokoomus ja keskusta voittavat vaaleissa ja heillä on yhteinen tahto (niin kuin presidentin vaaleissa) muodostaa hallitus ilman sossuja, niin mitä tekevät sossut. Tarjoavatkohan kokoomukselle pääministerin paikkaa esim. Niinistölle(kuin Holkerille aikoinaan) ja mitä tekee kokoomus johto? Heittääkö (niin kuin Suomisen) kokoomus Kataisen sivuun ja menee sinipuna hallitukseen.
      Jos maahan tulee porvari hallitus niin mitä tekee sossut? Heittäytyvät yhtä vastuuttomaan ja populistiseen oppositio politikkaan, kuin Ahon hallituksen aikana, joka aloitti kautensa, kun Suomen talous oli kuilun partaalla ja sossujen johtama ay-liike uhkasi yleislakolla kaikkia talouden tervehdyttämis esityksi.
      Höpö,höpö sossun olisi hyvä pitää nämäkin vaihtoehdot jossitteluissaan mukana.

    • Jaba_43

      Keskusta ja kokoomus taistelevat osin samoista äänestäjistä varsinkin suurten kaupunkien ulkopuolella. Tämä tarkoittaa sitä, että puheet terävöityvät vaalien lähestyessä, muttei välttämättä sitä, että linjaerot tai erot tavoitteissa kovinkaan kasvaisivat, vaikka keskinäinen sanailu lisääntyy varmasti.

      Hallitusvaihtoehtojen suhteen luotan edelleen siihen, mitä Vanhanen ja Katainen yhdessä sanoivat tammikuussa: valeissa taistellaan, mutta hallitus muodostetaan niiden kesken, joiden ohjelmat ovat olleet ennen vaaleja lähimpänä toisiaan.

    • Humidor

      Neljä vuotta sitten "kaikki" pitivät SDPn voittoa itsestäänselvänä, mutta jokin kumma noste vei Keskustan vaalivoittoon. Vaalituloksena Keskusta sai 55 paikkaa, SDP 53 ja Kok 40.

      On tietysti mahdotonta sanoa onko Keskustalla seuraavissakin vaaleissa "kummaa" nostetta mutta sellainen tunne minulla on, että SDP palaisi takaisin suurimmaksi puolueeksi.

      Ja koska Keskustan ja SDPn yhteistyö on sujunut (ei ainakaan kangerrellut) niin miksipä ei hiihtää edelleen tuttua latua: Keskustan ja SDPn enemmistöhallitus johon säälipaikka svenskeille.

      Pakko lisätä vielä ajatus tulevasta pääministeristä. Tämäkin on vain tunne mutta jos SDP voittaa niin pääministeriksi palaa... kukas muu kuin Paavo Lipponen!

      • Jaba_43

        Hallituspuolueet ovat tähän saakka sopuilleet niin sydämellisesti toisiaan suudellen, että sen valossa punamulta näyttäisi jo sovitulta.

        Vaalikampanjat tärähtävät kuitenkin täyteen voimaansa vasta EU-puheenjohtajuuden päätyttyä, joten silloin voi tilanne kovastikin muuttua.

        Kokoomus saa joka tapauksessa useita paikkoja lisää tulevaan eduskuntaan, mikä merkitsee, että kokoomuksen sivuuttaminen hallitusneuvotteluissa, niin kuin Jäätteenmäki teki, ei ole enää ensi maaliskuussa mahdollista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      189
      1905
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      554
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      202
      479
    Aihe