kansanedustaj Seppo S. alusti. ja miten raikkaasti! mm. näin:"kun Jumalan armoon tuodaan mitään ihmisjärjestä lähtevää, joudumme ennenpitkää lain alle." Joillekin sepon teksti selvästi tuli kuin puun takaa, osa nyökytteli päätään. kuitenkin yhteisessä rakkaudessa asioista keskusteltiin.
Hyvä Seppo! Olet johtavassa asemassa yhteiskunnassa ja sinua arvostetaan seurakunnassa. ole rohkea ja puhu aina näin. laiva kääntyy hitaasti armon virtaan.
Hyvä Seppo! Olet johtavassa asemassa yhteiskunnassa ja sinua arvostetaan seurakunnassa. ole rohkea ja puhu aina näin. laiva kääntyy hitaasti armon virtaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
>>>>Hyvä Seppo! Olet johtavassa asemassa yhteiskunnassa ja sinua arvostetaan seurakunnassa. ole rohkea ja puhu aina näin. laiva kääntyy hitaasti armon virtaan.>>>
on paljon vl:ä jotka ajattelevat hoitokokousten ja seurakunnan neuvojen synniksi lukemisen oikeaksi.
tehtyjen vääryyksien ymmärtämiseen älyä, joka pitäisi kieltää, jotta totuus hoitokokouksista olisi
mahdollisimman ruusuinen, onko minun ymmärrettävä viestisi näin.
ihmisen järki toi hoitokokoukset ja säännöt. sepon mukaan joudumme tätä kautta lopulta lain alle. seurakunnassa kuitenkin on hehkutettu miten olemme armon alla ja muut lain alla. monet uskovat 70 luvun opetukseen vieläkin. armo on ainoa joka pelastaa. tietysti tämä on selvä asia, mutta ei kuitenkaan kaikille.
selittää mihin tämä johtaa ja mitä merkittävää tuossa Sepon puheessa oli?
jos tämä on totta, ja Seppo oikeasti ko asialla, on kyseessä Jumalan raikkaiden tuulien uudelleen viriäminen lakihenkeen vaipuneen vl joukon keskuudessa
Valoa kajastaa tunnelin päässä
Armo pääsee lain alta vapauteen
Kohtahan Seppo saa srk:n kimppuunsa, jos viesti menee niinkuin vl vl vl sanoi.
Onko Särkiniemi myös SRK:n johtokunnan jäsen?
aikoinaan erotettiin rystä jos ei suostunut hävittämään televisiota kotoaan
silloin tuotiin ihmisjärjen mukainen ehto armon edelle
ja jouduttiin lain alle jossa ollaan vielä tänäkin päivänä
Tarkoitan että silloin olisimme perillä että ylimmällä tasolla ollaan tosiaan tällä kannalla. Tämä vasta muuttaa suuntaa jos johtokunta on ajatuksen takana. Toivottavasti Särkiniemi voisi julkaista puheensa Päivämiehessä.
sydämestäni, todella.....
Mikä siinä televisiossa niin viehättää. Mene ja katso jos se on uskon elämän kannalta sinulle tärkeää.
Minä olen edelleen sitä mieltä etten tarvitse tv:tä. Kyllä se on kumma, että jollekin sellainen laite joka suoltaa jotain B-brother tyyppistä moskaa ym. voi olla niin kiinnostava.
okei luopuisitko internetistä jos iso vakava mieskööri pohjoisesta kiristäisi sinua srk-illassa: luovutkos mummi internetistä vai erotetaanko me sinut ry:stä
varmaan peloissasi luopuisitkin, mutta menisikö kaikki mielestäsi oikein?
Mummi, mistä tiedät ja miten voit arvostella big brotheria moskaksi, jos et kerran edes katsele televisiota? Ethän voi luottaa toisen ihmisen kertomiin juoruihiinkaan ohjelmasta. Voit arvostella televisio-ohjelmia vain silloin, kun olet sen itse katsonut. Mutta sinähän sanoit ettet katso tv:tä, joten arvostelusi on kuin pieru tuulessa, haisee hetken, muttei jälkeä jää, eli ei merkitystä.
on aina ymmärretty, saarnattu ja uskottu....
Aivan, juuri niin. Näin on saarnattu niin kauan kuin olen seuroissa kulkenut, yli kolmekymmentä vuotta.
En ymmärrä, mitä poikkeavaa tässä näette?
kerran, että SS:a on "hoidettu".
Olisko poika siitä saanut potkua?