Millasta se kipu on jos sairastaa syöpää?

Reszz

Millasta se kipu on jos sairastaa syöpää?

5

2125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • välttämättä,

      alkuvaiheessa ainakaan,ole kipua laisinkaan.

      • Diagnoosi

        Sehän onkin tuttua suurelle osaa syövästä kun ei ole mitään oireita. Jonkun ajan kuluttua voi ilmetä jotain ...väsymystä, käsi puutuu, huonoa oloa ,ruoka haluttomuutta. Ja kun veriarvot otetaan niin huomataan että kaikki ei ole kohdalla mutta ennen kun sinne asti päästään on se "syöpäläinen" jo pitkällä matkalla.
        Mutta siitäkin voi selvitä hoidot on niin mahtavia vaikkakin tosi rankkoja...terveisiä kaikille kanssa matkaajille ja selvinneille


    • Selvittänyt

      Itsekin epäilin syöpäkipua ja minulle kerrottiin, että syöpäkipu on paikallista, ei laaja-alaista, tuntuu tietyssä kohtaa, on myös oireettomia esim. rintasyöpä.

    • Syöpäpotilaan omainen

      Jos morfiinia ei olisi keksitty, olisivat useimmissa syövissä kivut todella kovat. Nykyisin onneksi kenenkään ei tarvitse kärsiä kivuista, ollessaan sairaalahoidossa.
      Tätini sairastaa pitkälle levinnyttä munuaissyöpää, joka on lähettänyt etäispesäkkeitä mm. luustoon, mutta hän on jatkuvasti morfiinin vaikutuksen alainen ja täysin kivuton.
      Aivan liikuntakyvytön tätini ei pysty istumaan, kävelemisestä puhumattakaan. Häntä käännetään kyljeltä toiselle ja välillä selälleen. Kylpyyn viedessä annetaan ylimääräinen morfiiniruiske suoneen, joten tädillä ei todellakaan ole tuskia.
      Olemme äitini ja veljieni kanssa erittäin kiitollisia nykyiselle syöpähoidolle juuri kipujen lievittämisen suhteen. Koska mitään muuta ei ole enää tehtävissä, syövän laajalle levinneisyyden tähden, niin kivunhoito onkin ainut hoitomuoto tässä terminaalivaiheessa ja se on nykyisin kiitettävä. Tädillämme ei todellakaan ole kipuja. Hoitava lääkäri sanoi vielä, että jos aivan viimehetken kivut lisääntyvät, niin morfiinipumppu on valmiina odottamassa. Silloin tosin potilas ei juuri pysty kommunikoimaan omaistensa kanssa, koska hän on niin voimakkaasti huumattu. Kenenkään syöpään sairastuneen ei tarvitse nykypäivänä pelätä kipuja.

      • mummontyttö

        Mutta miten asiaan sitten suhtaudutaan kun juuri sosiaalinen ja fyysinen osa ihmistä lamaantuu täydellisesti. Onko se sairastajankaan kannalta täydellinen tilanne, että joutuu vain makaamaan ne viimeiset kuukautensa paketissa sängyn pohjalla. Kipu on vaikea ja tuskainen asia. ja toivoo että läheinen ei sitä joudu kärsimään, joskus vain tuntuu, että olisi helpompi sairastajallekkin että hän pääsisi vain nopeasti taivaankotiin ilman tuskia. varsinkin sellaiselle joka on sinut kuolemansa ja pois menemisensä kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3121
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      93
      1451
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1314
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      155
      1228
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe