jos tietää jonkun henkilön tekevän pimeitä hommia, eli työnantaja ei maksa veroja. pitäisikö verohallintoon ilmoittaa vai?
kenelle ilmoittaa??
jkjdkieäki
141403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kumma, mutta vero.fi sivustolta ei näytä löytyvän halkaistua sanaa ns. vihje palautteesta... Muutama kk sitten näkemäni uutisjutun mukaan niitä kyllä aika lailla verottajalle tulee!
Eiköhän se ole ihan jokaisen oma asia katsooko aiheelliseksi vihjaista verottajalle jostain henkilöstä/yrityksestä.
Itseäni kiinnotaisi tietää miten verottaja tarkkailee ihan tavallisia palakansaajia. Tuossa kun yksi kaverikin tienaa "virallisesti" vain muutamina satasia kk:ssa käteen, mutta silti hoitaa täysin kirjoissa ja kansissa olevaa 100 000Eur asuntolainaa ja omistaa kalliin auton samalla. Eikö verottaja vertaa tuloja ja papereista helposti selviäviä menoja lainkaan keskenään?
Esimerkkitapauksessa kun pelkät lainanhoitokulut auton pakolliset maksut syövät jo viralliset kk ansiot jolloin voidaan kait kysyä että millä oikeasti elät? Mitä olette mieltä onko kyseisen henkilön selviäminen kiinni tuurista vai onko tämän vuoden (ensimmäinen lainanlyhennys vuosi) verotuksen valmituttua edessä kiperä pankkitilin saldojen tilitys verottajalle?
Katso esim. netistä vero.fistä yhteystiedot, tämän jälkeen soita tai kirjoita. Voit tehdä ilmiannon myös nimettömänä. Voinee olla etua, mikäli laitat mukaan yhteystietosi, varsinkin jos olet jollain tapaa "sisäpiiriläinen" ja tietojasi voidaan pitää uskottavina.
Yksilöi verovilppiin syyllistyneet henkilöt ja/tai yritykset ja kerro mahdollisimman yksityiskohtaisesti epäilyistäsi.
Eikö sinulla ole muuta tekemistä kun juoruta jonkun tekemistä töistä,etkö itse osaa,taitaa mennä kateuden puolelle.Kyllä se niin on että ei töitä tehdä huvin vuoksi,jos on vaikka perhe elätettävänä niin täytyy saada leipää ei työnteolla pääse rikastumaan.Suomessa on aina tehty pimeitä hommia...rakennus,ravintola,hoito,kuljetus jne.Kyllä ne pimeet työt joku aina tekee tai tilaa,pitäisikö kaikkien mennä fattaan ruikuttamaan ettei leipä riitä.Ostan sulle jouluksi hamekankasta ja muovipuhelimen,sääli kun oma elämäsi pyörii oman persesilmäsi ympärilläsi..osanottoni.
aiemmassa keskustelussa valitit verotietojen julkisuutta, vai mitä?
Helvetin hyvä jos joku epärehellinen käräytetään!!!
Joo, ruoskitaan kaikki jotka ilmiantaa rikollisia! Ja sinä saat olla ensimmäisenä antamassa rimjobeja kaikille, että saat sinäkin nauttia toisten perseenrei'istä, eivätkä vaan perseenreikien omistajat kukin yksin omastaan!
Mistä sinunlaisiasi pimeitä töitä tekeviä puolustavia ruskean reiän ritareita riittää?
Ei ollut tuo tyyppi. Minä valitin verotietojen julkisuutta. Mutta minä en olekaan pimeän työn tekijä kuten tuo tyyppi. Minua jurppii aivan muusta syystä verotietojen julkisuus. Minäkin olen sitä mieltä, että jos joku työtä tekee hänen on maksettava siitä veroa. Joten äläpä, verovirkailija, kerro täällä väärää tietoa.
Vero % eivät kuitenkaan saisi olla näin kohtuuttomia kuin 40% on ns normmaali työajasta, ylitöistä 40-100% mikä ei kyllä motivoi ahkeruuteen.Sitä en ihmettele jos osa kuiteista jätetään laskematta veroilmoitusta tehdessä.
tutkimuksiin, sillä verottajaa kiinnostaa resurssipulasta johtuen yleensä vain isot kalat.
Tiedän pari tapausta, joille verottaja oli vain soitellut ilmiantojen perusteella. Ensimmäinen yksityisyrittäjä ilmoitti tuloikseen 20000 markkaa vuodessa, kun verottaja soitti, niin kaveri selitti ottaneensa lainaa elantokuluja varten. Ja kas kummaa verottajalle se riitti...
Toinen tapaus selitti, että elelevät vaimon saaman perinnön turvin. Vaimo oli saanut oikeasti muutaman kymmenentuhannen perinnön, mutta se olivat tuhlanneet oikeasti muutamassa kuukaudessa.
Tietääkseni verohallinto ei ota edes tutkittavaksi "nimettömiä ilmiantoja" - eli jos meinaa jonkun käräyttää, niin täytyy seisoa sanojensa takana omalla nimellään !
Aivan oikein jos joku haluaa jonkun ilmiantaa niin seisokoot sitten sanansa takana omalla nimellään!!!
Taidat olla taas sarjassamme olen kateellinen kun naapurini vaihtaa autoaan liian usein ymv..!!!Huolehdi sinä omistasi ja annan muiden elää omaa elämäänsä tekivät he sitten pimeitä töitä tai ei.!!!Minulla on samanlainen kyttä naapurissa ja kyttäys loppui kun kerran sitä pikkasen koulutin...
Oikeudenmukainen ja rehellinen ihminen enemmänkin.
Unohdit mainita "marjanpoimija".Oikeasti tuollaiset ilmiantajat ovat lahjattomia,epäpäteviä,epävarmoja ja sairaalloisen kiinnostuneita muitten asioista,liittyy jotenkin siihen että haluaisi olla mies,mutta kun ei ole munaa.
Toki. Uskotaankin vielä, kun esität faktatietoa asiasta.