seurakunnasta

Hei! Nyt kysyn varmaan päivän selvää asiaa,mmutta kun itse en tiedä... Joten mitenkä on. Haluaisin pyytää yhtä pariskuntaa vauvamme kummiksi. Toinen heistä kuuluu helluntaiseurakuntaan. Itse kuulun vaan ev.lut. Olisiko heidän kummina olo mahdollista?
3388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

helluntaiseurakuntaan kuuluva henkilo ei voi olla virallisesti lapsesi kummi, koska kummien taytyy olla myos ev.lut srk:aan kuuluvia. tarvitset vahintaan kaksi ev.lut kummia. helluntaiseurakunnassa kun ei ole lapsikastetta eika niin ikaan kummejakaan. tottakai helluntaiseurakunnan jasen voi olla ns. nimellinen kummi mutta virallisesti ei.
mutta en usko etta nimellinen kummius on sen "huonompi" juttu mikali tama ihminen sitoutuu tehtavaan ja haluaa ottaa sen vastaan. onko se sitten niin tarkeaa onko nimi kirkon kirjoissa vai ei jos pariskunnasta toinen on virallinen kummi niin lapsi ihan varmasti "oppii" sanomaan kumpaakin henkiloa kummikseen oli se sitten paperilla tai ei :) ymmartanet varmaan pointin! onnea kummien valintaan :)

Äänestä
  • Veljenpoikani kummiksi olisin heidän kastepapilleen (evlut) kelvannut, vaikka kirkkoon en kuulukaan. Itse kieltäydyin tehtävästä, koska en näe sitä mielekkäänä vakaumukseni kannalta.

    Äänestä

  • seurakunnasta ja kastepapista kirjoitti:

    Veljenpoikani kummiksi olisin heidän kastepapilleen (evlut) kelvannut, vaikka kirkkoon en kuulukaan. Itse kieltäydyin tehtävästä, koska en näe sitä mielekkäänä vakaumukseni kannalta.

    Ei pitäisi riippua seurakunnasta, koska kirkkojärjestys määrää asian. Eri asia on, että monet kutsuvat kummiksi sellaisiakin, joita ei kirkon papereihin kummeiksi merkitä.

    Kastettavalla on oltava vähintään kaksi kirkkoon kuuluvaa kummiaja nämä merkitään kirkon kirjoihin. Lisäksi merkitään muut kirkkoon kuuluvat kummit ja mahdolliset tiettyihin muihin kirkkokuntiin kuuluvat kummit. Sen sijaan kirkkoon kuulumatonta ei kummiksi merkitä, vaikka vanhemmat häntä kummiksi kutsuisivatkin ja vaikka tällainen "kummi" olisi mukana lasta siunaamassa.

    Kannattaa käydä kirkon sivuilla (evl.fi) katsomassa kohdista kaste ja kummit...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitenkähän on kirjoitti:

Hei! Nyt kysyn varmaan päivän selvää asiaa,mmutta kun itse en tiedä... Joten mitenkä on. Haluaisin pyytää yhtä pariskuntaa vauvamme kummiksi. Toinen heistä kuuluu helluntaiseurakuntaan. Itse kuulun vaan ev.lut. Olisiko heidän kummina olo mahdollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu