Hei! Nyt kysyn varmaan päivän selvää asiaa,mmutta kun itse en tiedä... Joten mitenkä on. Haluaisin pyytää yhtä pariskuntaa vauvamme kummiksi. Toinen heistä kuuluu helluntaiseurakuntaan. Itse kuulun vaan ev.lut. Olisiko heidän kummina olo mahdollista?
seurakunnasta
mitenkähän on
3388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
helluntaiseurakuntaan kuuluva henkilo ei voi olla virallisesti lapsesi kummi, koska kummien taytyy olla myos ev.lut srk:aan kuuluvia. tarvitset vahintaan kaksi ev.lut kummia. helluntaiseurakunnassa kun ei ole lapsikastetta eika niin ikaan kummejakaan. tottakai helluntaiseurakunnan jasen voi olla ns. nimellinen kummi mutta virallisesti ei.
mutta en usko etta nimellinen kummius on sen "huonompi" juttu mikali tama ihminen sitoutuu tehtavaan ja haluaa ottaa sen vastaan. onko se sitten niin tarkeaa onko nimi kirkon kirjoissa vai ei jos pariskunnasta toinen on virallinen kummi niin lapsi ihan varmasti "oppii" sanomaan kumpaakin henkiloa kummikseen oli se sitten paperilla tai ei :) ymmartanet varmaan pointin! onnea kummien valintaan :)
Veljenpoikani kummiksi olisin heidän kastepapilleen (evlut) kelvannut, vaikka kirkkoon en kuulukaan. Itse kieltäydyin tehtävästä, koska en näe sitä mielekkäänä vakaumukseni kannalta.
Ei pitäisi riippua seurakunnasta, koska kirkkojärjestys määrää asian. Eri asia on, että monet kutsuvat kummiksi sellaisiakin, joita ei kirkon papereihin kummeiksi merkitä.
Kastettavalla on oltava vähintään kaksi kirkkoon kuuluvaa kummiaja nämä merkitään kirkon kirjoihin. Lisäksi merkitään muut kirkkoon kuuluvat kummit ja mahdolliset tiettyihin muihin kirkkokuntiin kuuluvat kummit. Sen sijaan kirkkoon kuulumatonta ei kummiksi merkitä, vaikka vanhemmat häntä kummiksi kutsuisivatkin ja vaikka tällainen "kummi" olisi mukana lasta siunaamassa.
Kannattaa käydä kirkon sivuilla (evl.fi) katsomassa kohdista kaste ja kummit...