hei! voisitteko vähän jelpata minua? nimittäin mulla on ongelmia aina tuon satulanlaiton kanssa, en tiedä mille kohdalla se pitää hevoselle laittaa. tai sen tiiän et säkän taakse. mutta miten kauas? ym. voisitteko te vähä valasta minnuu =)
hjelppiä
tyhmeliini väpelö
3208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No ite ainakin laitan sen niin, että ensin nostan satulan aika korkeelle, voispa jopa sanoa, että melkein kaulalle ja siitä valutan alaspäin ja sen huomaa kyllä sitten, mihin kohtaan se satula asettuu.
Joillakin hevosilla vaan se ikään kuin "loksahtaa" paikalleen. Hyvä neuvo on edellisellä liu'uttaa satula kaulalta oikealle paikalle.
Kannattaa kysyä kuitenkin joltain ratsastuksen opettajalta tai joltain joka voi sen sulle näyttää, täällä netissä tälläisiä vastauksia on vaikea kertoa.
silleen et kämmen mahtuu etujalkojen väliin
ps. multa voi kysyä mitö vain olen itse ratsastuskoulun omistaja ja valmentaja ja opettaja
et kysy mitä vain misä et tiedä mut kuitenkin hevosjuttuja
onko sulla mese ?