WIN98SE näyttö jää postiluukuksi.. ?

JH.

Saadakseni muut kiusallisuudet siivotuksi pois formatoin C-levyn ja asensin W98SE:n uudelleen Tekra8000:ni.
Nyt näyttö on jämähtänyt 640x480 -kokoon ja näytön asetuksen liuku ei suostu inahtamaan isommalle. Olisiko joku helppo vika ?

3

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juu.

      "Olisiko joku helppo vika ?"

      On. Näytönohjaimen ajuri puuttuu. Asenna se ensin.

      • JH.

        Näyttö pulahti kuin pulahtikin koko ruudulle:
        Oli Toshiban utilities and drivers -tiedostot kai menneet tuon C-levyn formatoinnin yhteydessä. Formatoin ja asensin W98:n uudelleen ja hain Toshiban sitelta Tecran näyttöajurin, ja jollain kumman räpeltämisellä sain sen toimimaan.


      • tämä sitten?
        JH. kirjoitti:

        Näyttö pulahti kuin pulahtikin koko ruudulle:
        Oli Toshiban utilities and drivers -tiedostot kai menneet tuon C-levyn formatoinnin yhteydessä. Formatoin ja asensin W98:n uudelleen ja hain Toshiban sitelta Tecran näyttöajurin, ja jollain kumman räpeltämisellä sain sen toimimaan.

        Mulla on sama ongelma, mutta toshiban satellite pro 4200 seriesin kanssa. Kokeilin koneessa xp:tä mutta toimi niin hunosti, että palasin 98:iin ja nyt tuli samat ongelmat (c aseman formatoinnin jälkeen ) . Tuolta toshiban saitilita en löytänyt oikeita ajureita. Voisiko joku ystävällinen sielu heittää mulle jotain linkkiä tai vinkkiä?? Tää on tuskaa käyttää 640x480 resoo ja 16 väriä!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2768
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2611
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      30
      2128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1907
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1885
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      34
      1597
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      814
    Aihe