Javalla Ä:tä ja Ö:tä näkösälle?

Koodaan Javalla ja ongelma on seuraava:

Miksi ä:t ja ö:t eivät tulostu normaalisti kun käytän alustana linuxia? Tulee vain jotain merkillisiä kuvioita noiden kirjainten sijasta.

Windows alustalla kuitenkin toimii normaalisti nuo kirjaimet. Onko mahdollista määritellä koodiin niin, että nuo näkyisivät aina oikein?
3145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

esim. pikainen googletus uutisryhmistä hakusanoilla "java skandit" http://groups.google.com/groups?hl=fi&lr=&ie=ISO-8859-1&q=java skandit&btnG=Google-haku antaa tuloksena listan, jossa esim. listalla toisena oleva threadi näyttäisi käsittelevän samaa kysymystä.

Mulla muistaakseni tuo ongelma katosi kun pistin linuxin lokaalit kuntoon.

Äänestä
  • en kyllä tuolta silti löytänyt mieleistäni vastausta.. kaikkea muuta siinä kyllä varmaan oli.. eli voiko sen merkistön määritellä ohjelmakoodin avulla vai miten? (jotta ohjelman käyttäjän ei tarvitsisi tehdä mitään ylimääräistä)


    PS. Uusia vuosia vaan kaikille jotka lukee tän :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JOP kirjoitti:

Koodaan Javalla ja ongelma on seuraava:

Miksi ä:t ja ö:t eivät tulostu normaalisti kun käytän alustana linuxia? Tulee vain jotain merkillisiä kuvioita noiden kirjainten sijasta.

Windows alustalla kuitenkin toimii normaalisti nuo kirjaimet. Onko mahdollista määritellä koodiin niin, että nuo näkyisivät aina oikein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu