Hei! olen ottamassa jommankumman edellämainituista akvaarioista. Ja olen vielä alottelija näiden akvaarioiden kanssa. Eli akvaarioon minulla ei kannata varmaan ottaa kuin 6 neon- ja kardinaalitetraa, koska niidenhän pitää elää parvissa..
Mutta ehdotelkaa jos tiedätte mitä kaloja minun kannattaisi ottaa...?? :))
kiitos vastauksista...
Mutta ehdotelkaa jos tiedätte mitä kaloja minun kannattaisi ottaa...?? :))
kiitos vastauksista...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ota ihmeessä 98 litrainen, sillä pienemmät altaat ovat hankalia aloittelijoille. Tosin 98 litranenkaan ei ole iso, mutta on aika lähellä niitä mittoja joihin tasapainoiset olot on suhteellisen hyvä saada.
Aloittelijana ajattelet ensimmäiseksi kaloja, kuitenkin ennen kalaostoksia veden kannattaa antaa kasveineen hieman kypsyä, kuten varmaan tiesitkin.
Mainitsemasi tetrat ovat parvikaloja ja viihtyvät parvessa hyvin. Niiden kaveriksi voisi passata esimerkiksi rihmakala, joita on usean eri sorttisia, vaikkapa pariskunta. (mm. sini- ja helmirihmat ovat oivallinen vaihtoehto, lisäksi ne ovat äärettömän kauniita) Lisäksi akvaariossa kuin akvaariossa levänsyöjät ovat oivia pikku apureita; miten olisi jokin imumonni taikka leväbarbi? Kaikki nämä ainakin ovat aloittelijalle sopivia lajeja. Kasveista suosittelen alkuun esim. hyvin nopeakasvuista vesiruttoa ja vedensuosikkia. Myöhemmin voit hankkia hitaampi kasvuisia.
Iloa akvaarion perustamisen pariin!
98-litraiseen en kyllä missään nimessä ottaisi ainakaan sinirihmaparia, ja helmirihmoillekin käynee ahtaaksi. Hunaja- tai kääpiörihma käyvät, jos muut kaverit ovat rauhallisia ja vesiolot kaikinpuolin sopivat. Varsinkin kääpiöt ovat aika herkkiä, enkä ottaisi niitä ainakaan aluksi aloittelijalle.
Joka tapauksessa suunnittele allas huolellisesti ja kypsytä se, sekä huolehdi vesiarvot kuntoon ennen kalojen hankintaa.
ei ne kääpiörihmat oo puoliksikaan yhtä herkkiä kun hunajarihmat...ja leväbarbi kasvaa liian isox tän kokoseen pyttyyn...ihan tavallinen maatiaispartis vois olla ihan kiva levänsyöjäx...
...ne on mulla ainaki hyvin pärjänny 60 litrases. nyt siirran ne 100 litraseen. ei ne niin herkiltä vaikuta. kutemaankin rupesivat...
Ota ihmeessä se isompi..ja kaloista suosittelen helppoja sitruunatetroja.Niitä voit ottaa vähintään 5 sitten pari leväbarbia ja pari partista.Rihmakaloja en minäkään suosittele,koska uros voi olla riitainen,mutta ota vielä toiseksi parveksi romminokkabarbeja..ne ovat kivan värisiä ja helppoja.
Kasveista suosittelen aluksi nopeakasvuista ja helppoa Argentiinan vesiruttoa..se poistaa tehokkaasti vedestä kuona-aineita.
Jos sulla on mahdollista saada jonkin kaverisi akvaarion suodattimesta pala..voit laittaa sen oman uuden suodattimesi sisälle,näin kypsyminen alkaa nopeammin.
Tai sitten osta akvaariokaupasta sellaista ainetta,joka auttaa kypsymisprosessissa.En muista nimeä,mutta myyjä kyllä tietää.
Se on vielä tärkeää,ettet heti uuteen akvaarioon laita ainakaan kovin montaa kalaa aluksi.Istuta kasvit ensin ja anna olla muutama päivä ja aloita vaikka 5 kalan parvella.Mittaa nitriitit aluksi usein.
Onnea uudelle harrastuksellesi.Olet valinnut mukavan ja mielenkiintoisen harrastuksen :)
Ei leväbarbia kasvsaa liian isoksi 98litraseen, ja on vilkas uimari joka vaatisi suhteellisen paljon uima-tilaa ja parven.