voisko joku kertoa

milloin ihminen on teidän mielestä liian laiha??ja jos osaisitte kertoa pituuden ja painonkin??
6887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

että ihan sairaalloisen tai sairaan näköinen??että missä menee teidän mielestä hyvän maun raja??

Äänestä
  • Eihän kysymykseesi ole tarkkoja tai oikeita vastauksia, mutta sanon mitä ajattelen.

    Jok'ikininen, jonka painoindeksi on alle 17, näyttää sairaalta.

    Hyvän maun raja riippuu vartalotyypistä, mutta keskimäärin se on siinä painoindeksissä 18,5.

    Terve ja naisellinen ulkonäkö viehättää, eikä
    toisen vaa'an lukema kiinnosta mua pätkääkään.

    -m20-

    Äänestä

Ei kai tässä nyt vaan ole takana sellaista ajatusta, että jos vastausten keskiarvo alittaa sinun mittasi, koet tarvetta laihduttaa lisää, ja jos se ylittää mittasi, koet ylpeyttä ja saat "tsemppiä" itsesi kuihduttamiseen?

Korjaa ihmeessä jos olen väärässä, tulipa vaan mieleeni.

Itse kysymykseen tuskin voi vastata millään tarkalla painolla tai indeksilukemalla. Joku voi olla kaunis ja hyvinvoiva normaalipainon alarajoilla, joku toinen taas näyttää samoissa mitoissa luisevalta ja kuihtuneelta. Vaikka luiden painossa on vain pieniä eroja, rakenne voi olla ihmisillä hyvinkin erilainen. Esimerkiksi leveä lantion luusto tarvitsee verhokseen enemmän kudosta kuin kapea, vaikkeivät itse luut paljon painakaan.

Ihminen on mielestäni sairaan näköinen silloin, kun kärsii aliravitsemuksesta. Se, onko laihuus/hoikkuus luonnollista vai itsensä kiduttamisella saavutettua näkyy kyllä kasvoista, hiuksista, silmistä ja olemuksesta.

Äänestä

Siinä vaiheessa kun kuukautiset jäävät pois tai alkavat heitellä miten sattuu, ihminen on selkeästi liian laiha. Luonto on sen näin suunnitellut.

Äänestä
  • No niin kai se on. Siis ilmeisesti jos ihminen laihtuu kauheasti niin menkat jaavat pois.
    Mutta itsellani kuitenkin on ollut mankat vaikka painoindeksini onkin ollut 14,7... En ole vain tainnut painoni mukaan oikein kehittya 12 v jalkeen( suhteessa pituuteen) tasta on jo aika monta vuotta..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


..... kirjoitti:

milloin ihminen on teidän mielestä liian laiha??ja jos osaisitte kertoa pituuden ja painonkin??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu