Toisaalta aivan sama onko Tampereella pormestaria vai ei, mutta onko sen oltava keski-ikäinen mies, jotka jo muutenkin vissiin tätä kaupunkia ja maata pyörittävät. Keski-ikäiset miehet vittuun politiikasta vallasta ja nuorempia (sekä naisia että miehiä) tilalle.
pormestari
gggrrrrrrr
10543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Timo P:stä tuli sitten pormestari. Hyvä valinta. Valinta oli lopulta aika selkeä; 39-28. Kokoomus, Keskusta, KD ja Vihreät ryhmittyivät Niemisen taakse. SDP ja vasemmistoliitto oli Tainion takana.
Menestystä uudelle pormestarille uudenlaisen toimintakulttuurin ja uudenlaisten palvelurakenteiden luomisessa.
Palaa täysin tyhjänpäiväiseen virkaan.
Mutta politbyroohan valitsi näin.
Minkäläisia UUSIA toimintamalleja ja palvelurakenteita mahdollisesti voisi olla tulossa?
Samat vanhat käppänät on aina näissä kuvioissa, eri nimikkeillä. Piirissä vaihtavat vain paikkoja ja palkka paranee.
Tainio olisi sentään nainen. Ja naiset, ainakin osittain, ajattelee eri tavalla kuin vanhat äijänkävyt.
joka on valmis koukkuniemeen keski-ikäinen? täysin turha rahanmeno veronmaksajille.
Vaan
Poromestarilauman palkkoihin sivukuluineen menee 3 omakotitalon verran rahaa vuodessa.
Esitän vaihtoehtoisen palvelujen tuotantosuunnitelman Tampereen kaupungille:
Ostetaan ja arvotaan 3 omakotitaloa vuodessa 3 tamperelaiselle. Maksaa saman verran ja jo kahden vuoden päästä onnellisten tamperelaisten määrä ylittää onnellisten poromestareiden määrän.
Mistä saa selville ketkä kannatti koko pormestari pelleilyä? meinaan tietää sit ens kunnallisvaaleissa jättää äänestämättä ko. henkilöitä.
kaikki jotka nyt on valittu, eli uusia naamoja, eiku perseitä, tilalle, istuskelemaan.
Onko sillä nyt sitten kovinkaan suurta väliä, onko kaverin ammatti pormestari vai kaupunginjohtaja.
Poliitikot keskenään ovat valinneet kaupunginjohtajan ( apulaiskaupunginjohtajat) virkoihinsa niin kauaksi aikaa kuin he ovat jääneet eläkkeelle. Jatkossa kaupunkilaiset äänestävät pormestarista ( apulaispormestareista) neljän vuoden välein.
Suurinpiirtein samansuuruiset palkat heillä on. No, pormestarin palkka on nyt vähän pienempi kuin kaupunginjohtaja, jolla on virkaiän takia kaikki mahdolliset lisät.
Siis kaupunginjohtajan ( apul.) virathan lopetetaan vuoden vaihteessa
Aina nuo tren pormestarit tuntuvat olevan vapaamuurareita.