Tällaista juttua löytyi englantilaisesta wikipediasta:
In the 1998 re-release, the songs "Back in the Village" and "Powerslave" were separated in the wrong place, with the intro of "Powerslave" accidentally being attached to the end of "Back in the Village".
Onko suomessa myytävillä Powerslaven versioilla tuo sama kämmi? Jos on, niin haittaako se mitään jos kuuntelee levyn järjestyksessä alusta loppuun, Ettei siinä tule mitään selvästi erottuvaa taukoa?
Töppäilyä Powerslaven 1998 CD:ssä
7
1175
Vastaukset
- flanker
On sama kämmi. Ei haittaa yhtään mitään jos kuuntelet levyn soittimessa alusta loppuun, mutta jos rippaat ne tietokoneelle, niin se intro tosiaan jää sen Back in the Villagen loppuun.
- Pera
Ei noissa levyissä satu olemaan mitään muuta merkillepantavaa?
- SportFreak
Pera kirjoitti:
Ei noissa levyissä satu olemaan mitään muuta merkillepantavaa?
Yleisesti Remasteroiduissa versioissa on virheitä. Kansilehdistä ja ja takakansien biisilistoista (ja biisien pituuksista) saattaa löytyä virheitä.
- Pera
SportFreak kirjoitti:
Yleisesti Remasteroiduissa versioissa on virheitä. Kansilehdistä ja ja takakansien biisilistoista (ja biisien pituuksista) saattaa löytyä virheitä.
Huh, todellakin näyttäisi siltä, että Powerslaven intro on Back to the villagen lopussa. Sinänsähän tuo ei haittaa koska toistossa ei ole taukoa kun raita vaihtuu (paitsi tietysti jos haluaa kuunnella Powerslaven yksistään niin silloin intro jää pois).
Itse asiassa tuota intron pois jääntiä ei välttämättä huomaa, koska kappale voi hyvin alkaa ilman sitäkin. Minulla on netistä laittomasti imuroitu Powerslave jossa ei ole tuota introa (selvästi ripattu juuri tältä cd:ltä), enkä huomannut, että mitään ihmeempää olisi puuttunut. - Pera
Pera kirjoitti:
Huh, todellakin näyttäisi siltä, että Powerslaven intro on Back to the villagen lopussa. Sinänsähän tuo ei haittaa koska toistossa ei ole taukoa kun raita vaihtuu (paitsi tietysti jos haluaa kuunnella Powerslaven yksistään niin silloin intro jää pois).
Itse asiassa tuota intron pois jääntiä ei välttämättä huomaa, koska kappale voi hyvin alkaa ilman sitäkin. Minulla on netistä laittomasti imuroitu Powerslave jossa ei ole tuota introa (selvästi ripattu juuri tältä cd:ltä), enkä huomannut, että mitään ihmeempää olisi puuttunut.Lisättäköön vielä, että turha valittaa Powerslaven imuroinnista netistä koska minullahan on nyt virallinen ja laillinen versio. (Varmasti riistin joltakin sormen heristämisen ilon, huhhoo!)
- mojova
kun poltaa tietsikalla cd:n esim. autoon kuunneltavaksi,niin se powerslaven intro tulee siihen back in the village perään vaikkei powerslavebiisiä haluakkaan siihen levylle.
eipä tuo oo paljon haitannu normaalia elämää.- Pera
Töpeistä puheenollen... Jotenkin tuntuu, kuin puheosuudet (esim. Number of the beastin alussa) olisi miksattu näillä remastereilla hirveän pienellä volyymillä.
Entäpä sitten Rime of the ancient marinerin hiljaisen osuuden kerronta, eihän sitä edes huomaa. Vasta kansilehdestä käy ilmi, että tuossakin kohdassa on jotain lyriikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542518
- 622402
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p181899- 621702
- 521662
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41925Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111847Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118797Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit36787- 40713