hankin kome päivää sitten kissan, tietämätä mitään allergioistani/astmasta.
nyt sitten kolme viimeistä päivää on ollut tuskaa.
sattuu hirveästi hengittäessä, ja tuntuu ettei ilma kulje mistään.
heräsin juuri, ja nyt vedet silmissä yritän saada henkeä.
onko mitään ensiapua?
tekisi mieli lähteä sairaalaan, mutta ei tähän aikaa viitsisi jos ei olekaan mitään aihetta.
nyt sitten kolme viimeistä päivää on ollut tuskaa.
sattuu hirveästi hengittäessä, ja tuntuu ettei ilma kulje mistään.
heräsin juuri, ja nyt vedet silmissä yritän saada henkeä.
onko mitään ensiapua?
tekisi mieli lähteä sairaalaan, mutta ei tähän aikaa viitsisi jos ei olekaan mitään aihetta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tulee tämä. :(
Tarvitset päivystyksestä inhalaattorin. Ja kissa muuttaa huomenna, ikävä kyllä.
Kerrtohan kuinka kävi!
Jos heräät siihen, että et saa henkeä, niin silloin on syytä mennä ensiapuun. Eiköhän sinne sairaalaan mennä, jos itsestä siltä tuntuu.
Ja kissan taitaa olla aikaa vaihtaa asumispaikkaa, ikävä kyllä...
Tuohon ei ole muuta ratkaisua kuin kissan antaminen jonnekin muualle sillä allergioita ei oikein pysty parantamaan. Itselläni on myös varsin paha kissa-allergia. Kerran kävin vahingossa kissanäyttelyssä mutta piti mennä äkkiä ulos koska hengitys salpaantui täysin. Sainpahan myöskin tietää olevani allerginen kissoille.
annetaan lääkitys, esim. suoraan suoneen, inhaloidaan ym. ja mukaan saa reseptin.....
astmaatikkona (16 vuotta) olen kuin muutkin vastanneet: kissa pois ja sinulle kunnon lääkitys! Allergioiden kanssa ei ole leikkimistä - vaikka kissan kansssa olisikin...Sorry!
MInulla on myös ollut
Kirjoittanut: väsymystä 8.9.2006 klo 00.47
Mutta sitten huomasin kun ostin terveyskaupasta paastopaketin, että aina kun paastosin, ei sellaista luonnotonta väsymystä ollut.
Siitä tein johtopäätöksen, että minulla on ruoka-aine allergia. Sitä ennen hoidettiin pelkkien astmalääkkeiden kanssa hengitysteitä. (Eikä meinannut auttaa, vaikka oli 4 astmapiippua ja tais olla 12 tableettia.)
Ja sen yhteydessä huomasin, että ei ne ammatti-ihmiset tiedä kaikkea. Ja että itsellä on kuitenkin se suurin vastuu.
Sen jälkeen kun löytyi syy, olenkin saanut jättää astamlääkkeet. Ja en tarvitse enää niitä kuin joskus silloin tällöin ja kesällä. Enkä silloinkaan aina ja joka päivä.
Minua ei olis kukaan auttanut jos en itse olis löytänyt mieheni auttaman vastauksia kysymyksiini.
Mieheni se ensin luki lehdestä erään mummon kertomuksen, kuinka hän oli kasvisruokia syödessään terve.
Siitä heräsi uteliaisuuteni, ja kokeilun halu että kuinka paljon voi ruuilla olla merkitystä.
Lisäksi olen lukenut, että astmasilla voi olla ruoka-aine allergia.
Tämä vaan esimerkkinä, että väsymys voi johtua myös ruoka-aine allergiasta.
Muuten monet ovat, kuten itsekin erilaisille säilytysaineille allergisia.
Vastaa tähän viestiin
Kerro kaverille tästä viestistä
Ilmoita asiattomasta viestistä
Kyllä ne ruokailutottumukset
Kirjoittanut: oli myös 8.9.2006 klo 00.50
väärät, eihän niistä aina vymmärrä eikä sitä aina edes ymmärrä syödä terveellisesti. Se llainen tulee vasta elämän kokemuksen seurauksena.
väärään paikkaan. Sitä en tarkoittanut tänne.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000001085&posting=22000000019293206