Tästä linkistä saa hyvää tietoa mistä kummiudessa ja kasteessa on oikeasti kyse.
se ei ole pelkkä nimi paperiin palveluksena eikä missään tapauksessa raha-automaattina toimimista. Kannattaa tutustua jo ennen kummiksi lupautumista
http://evl.fi/EVLfi.nsf/htdigindex/3D771C0F959FAD46C2257022003F65DA?OpenDocument&lang=FI
se ei ole pelkkä nimi paperiin palveluksena eikä missään tapauksessa raha-automaattina toimimista. Kannattaa tutustua jo ennen kummiksi lupautumista
http://evl.fi/EVLfi.nsf/htdigindex/3D771C0F959FAD46C2257022003F65DA?OpenDocument&lang=FI
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.uskonnonvapaus.fi/lapset/kummius.html
Miksi sitten kummeja kiristetään ja vaaditaan lapsenvahdeiksi ja lapsen rahoittajiksi?
Eri asia on jos kummit vapaa ehtoisesti jelppaavat silloin kun heille itselle sopii mutta kaikki muu vaatiminen on vanhemmilta todella röyhkeetä! Silloin tulee kyllä hyväksikäyttämisen maku suuhun kenellä tahansa.
Itse kyllä antaisin kummien itse päättää siitä miten kummiutta harjoittaa ja kunnioittaisin sitäkin jos vaan on nimen laittanut paperiin. Nimenkin saaminen tulee olemaan entistäkin hankalampaa nykyään kun vanhemmat eivät halua ottaa vastuuta omista lapsistaan vaan haluavat vapautta niistä yhä enevissä määrin.
Ennen pysyttiin kotona kasvattamassa jälkipolvee mutta nykyään se homma ei ketään enään kiinnosta mutta lapsia on pakko tehdä. Pyrkimyksenä vain on elää kuin lapseton ja päästä omista mukuloista eroon niin paljon kuin mahdollista.
No tämä viesti kuvastaa hyvin tämänhetken trendiä jossa toisista ihmisistä välittämisestä ei enää ole tietoakaan. Eihän nykyisin mitkään sopimukset enää sido laillisesti.
Oman edun tavoittelu ei sovi Vanhemmille eikä kummeille.
Virallisellakaan sopimuksella ei ole enään mitään merkitystä.
Ei ole enään perheitä, ei sukuja vaan ihan vaihtuvaa sekasakkia monien lapsien elämä. Ennemmin siinä täytyisi antaa uskonnollista opetusta vanhemmille mitenkä pitää haaransa kiinni tai vehkeensä kurissa jos perhe- elämää eletään. Kummina olo pitäisi vaihtaa kumina oloon...:D
Kumina siksi ettei tule niitä rasitteita joita ei sitten jakseta hoitaa vaan haetaan joka paikasta yksinkertaisia hyödynnettäviä joille voitaisiin kersa työntää milloin mitenkin.