C5:n keskuslukituksen kauko-ohjain

Kauko-ohjain toimii vain ajoittain. Pariston vaihtokaan ei ongelmaa korjannut. Ovet pitää pääsääntöisesti avata avaimella. Meneekö uuden kauko-ohjaimen hankinnaksi vai onko muuta keinoa?
103035
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ajoittain.
Pitää välillä korjata tai tehdä käsin, tai jaloin, nimittäin matkaa.
Itsellä kulj.puoleinen takaoven lukko toimii vain ajoittain, ja silloinkin vain sisältäpäin.

Äänestä

Kaukosaadin palasiksi pöydälle,paristo erilleen muista. Sitten uitat osat CRC elektroniikan puhdistusaineessa (suihke). Kuivaat enimmät talouspaperiin ja annat kuivua vaikka yön yli.
Aamulla kasaus ja voi olla että pelittää.
Itselläni on toiminut kohta vuoden kyseisen käsittelyn jälkeen.

Äänestä

Xantiassa luiskahti aikanaan mikrokytkin irti. Ovet sai kiinni, mutta ei auki. Uusi mikrokytkin ja tuttu juottaja auttoi. Ei maksanut paljoa. C 5:n avaimen kytkimet ovat käsittääkseni paremmassa paikassa l. ehkä ei rikkoudu niin helposti. Auki vaan ja kurkkaamaan sisältöä.

Äänestä

Minun autoon piti vaihtaa ja koodata uusi avain. Sitten toimi ja toimii vieläkin. Jälleen kerran: se on sitä shitikkaa se.

Äänestä
  • eri automerkkiin sama alihankkija tekee avaimia, et se siitä laadusta...

    Äänestä

  • moneen kirjoitti:

    eri automerkkiin sama alihankkija tekee avaimia, et se siitä laadusta...

    josta seuraa, että se kaikki opelilta hylätty aines lähetetään Citroenille, ja hyvin kelpaa.
    Ei ole alihankkijoissa vika vaan emotehtaassa.
    turha puolustella.

    Äänestä

  • unohtanut laaduntarkkailun kirjoitti:

    josta seuraa, että se kaikki opelilta hylätty aines lähetetään Citroenille, ja hyvin kelpaa.
    Ei ole alihankkijoissa vika vaan emotehtaassa.
    turha puolustella.

    Onko sinulla esittää linkkiä tai muuta faktaa näille hienoille väittämillesi? Jos ei ole, niin ei muuta kysyttävää.

    Äänestä

  • kkkkkkkkkkkkkkkkk kirjoitti:

    Onko sinulla esittää linkkiä tai muuta faktaa näille hienoille väittämillesi? Jos ei ole, niin ei muuta kysyttävää.

    kaikissa muissa merjeissä, jos laakeripesään ei pääse vettä tai pölyä.
    C5.n laakeri on väärin mitoitettu, ( polkupyöränlaakeri ei kestä suihkuturpiinimoottorissa ) ja ei ole laakerivalmistajan vika.
    Laitevalmistaja määrittelee materiaalin, rasitukset jne, joita alihankittavan osan tulee kestää ja noudattaa. ( Sitä saa mitä tilaa )

    Ei kannata alihankkijoita syyttää Citroenin huonosta laadusta.
    Mutta mitä muutakaan, koska itse Citreon on paras kaikista?, osat kun vaan ei kestä.
    ( Boschin elektroniikka )
    Jollain kummalla mentelmällä "vinkuintiaanit" saavat elektroniikkansa toimimaan.

    Äänestä

  • moneen kirjoitti:

    eri automerkkiin sama alihankkija tekee avaimia, et se siitä laadusta...

    Itselläni C3:ssa samanlainen "linkkari"avain kuin volkkarissa. Noita autoja kun tuli kokeiltua niin huomasin, ja facelift-307:ssa oli myös sama. Automyyjä vielä mainosti tätä volkkari-yhteyttä.
    Ja edellisessä T-merkkisessä autossa oli myös valeon
    made in France kauko-ohjain.

    Äänestä

Kauko-ohjain lopetti yksi kaunis päivä toimimisen ja huollossa sanottiin, että ei ole pattereissa vikaa, pitää tilata uusi avain tehtaalta. Annoin asian vielä olla ja availin ovet manuaalisti. Parin kuukauden kuluttua seisoskelin auton vieressä juttelemassa kaverin kanssa ja painasin epähuomiossa kauko-ohjaimen nappia ja - tadaa - ovet aukesivat. Sen jälkeen on taas pelittänyt ok.

Tuosta crc-kikasta tuli mieleen, että olisko voinut joskus tosiaan kastua ja on sen verran tiivis, ettei ihan helposti kuiva itsekseen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avoimet ovet kirjoitti:

Kauko-ohjain toimii vain ajoittain. Pariston vaihtokaan ei ongelmaa korjannut. Ovet pitää pääsääntöisesti avata avaimella. Meneekö uuden kauko-ohjaimen hankinnaksi vai onko muuta keinoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu