Avoimet työpaikat osiolla mainostetaan "Kaipaan ryhmääni lisää avoimia ihmisiä, jotka ovat kiinnostuneet säästö- ja tulomahdollisuuksista. Tulot ovat lähellä suomalaisen keskipalkkaa ja kaikki tämä ryhmän tuella!"
Sitten kun tarkemmin kyselin, selvisi että kyseessä on amway. Myyntihommelit kiinnostaa itseä ja kyselin provisioista niin vastauksena tuli koko ajan että
"Eli tässä ei ole pakko myydä mitään jollei halua, moni ihminen ei halua."
"Tässä bisneksessä ollaan itsenäisiä liikkeenharjoittajia ja tarkoituksena on viedä kauppaa eteenpäin hommaamalla uusia käyttäjiä kaupalle, jotka rekisteröityvät mukaan itsekin ILH:ksi."
"Ostetaan tuotteita omaan käyttöön, jotka muutenkin jouduttaisiin ostamaan, eli juuri pesuaineet esim."
"Hyvän toimeentulon saa kun pitää muutaman asiakkaan joille myy kuukausittain tavaraa ja lisäksi sponsoroi lisää ILH:ksi haluavia."
Päähäni ei mene miten muutamalla asiakkaalla voi tienata hyvän toimeentulon!?! Pääasia näyttää olevan tässäkin värvääminen ja vaikuttaa pahasti myös siltä että ansiotulo tulee lähinnä alalinjan OSTOISTA, eikä MYYNNISTÄ.
Rekisteröitymismaksu on 119€ ja sillä saa kuulemma tuotteita 60-70€ arvosta. Vaikuttaa selvästi ihmisten kuppaamiselta. Ei kiitos.
Sitten kun tarkemmin kyselin, selvisi että kyseessä on amway. Myyntihommelit kiinnostaa itseä ja kyselin provisioista niin vastauksena tuli koko ajan että
"Eli tässä ei ole pakko myydä mitään jollei halua, moni ihminen ei halua."
"Tässä bisneksessä ollaan itsenäisiä liikkeenharjoittajia ja tarkoituksena on viedä kauppaa eteenpäin hommaamalla uusia käyttäjiä kaupalle, jotka rekisteröityvät mukaan itsekin ILH:ksi."
"Ostetaan tuotteita omaan käyttöön, jotka muutenkin jouduttaisiin ostamaan, eli juuri pesuaineet esim."
"Hyvän toimeentulon saa kun pitää muutaman asiakkaan joille myy kuukausittain tavaraa ja lisäksi sponsoroi lisää ILH:ksi haluavia."
Päähäni ei mene miten muutamalla asiakkaalla voi tienata hyvän toimeentulon!?! Pääasia näyttää olevan tässäkin värvääminen ja vaikuttaa pahasti myös siltä että ansiotulo tulee lähinnä alalinjan OSTOISTA, eikä MYYNNISTÄ.
Rekisteröitymismaksu on 119€ ja sillä saa kuulemma tuotteita 60-70€ arvosta. Vaikuttaa selvästi ihmisten kuppaamiselta. Ei kiitos.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Niin. Ja hauska oli tämä kohta:
"Jos epäilet tätä liiketoimintaa, voit ottaa yhteyttä paikalliseen verotoimistoon ja kysyä onko tämä laillista. Siellä tulevat sanomaan, että on."
Vaikka en missään kohtaa epäillyt toiminnan olevan laitonta. Tuli vaikutelma että tässä liikutaan rahankeräyksen rajamailla kun pitää heti alkaa todistelemaan.
On palautusoikeus. Osta tämä voit palauttaa sen, eikö olekin hyvä tuote !
Monella muullakin yrityksellä on palautus oikeus ja ainoastaan 30pv mutta tällä on 90pv eikös se ole sen merkki että tuotteet on sen verran luotettavia että niille voi luvata palautusoikeuden. Mitä pahaa on palautusoikeudessa?
yleensähän se palautus ei oo huonoasia.. ainoastaan sen toimivuus ratkaisee...ja sehän ei toimi.
Olla se ensimmäisten asioitten joukossa esiin nostettava asia. Ei sillä tavalla markkinoituna synny minkäänlaista luottamusta tuotteeseen jos heti mainostetaan palautusoikeutta.
hoksusta kotoisin
Senhän nyt huomaa kuka vain.
niin saat myydä 10 tuntia päivässä.
"Rekisteröitymismaksu on 119€ ja sillä saa kuulemma tuotteita 60-70€ arvosta."
Jos tuo on jossain paperilla niin ei muuta kuin paperi mukaan ja ilmoitus poliisille. Tuohan on laitonta rahankeräystä.
Kuten arvelinkin, alalinjasta se raha kuppautuu ylöspäin.
-Lainaus---
Itse en myy ollenkaan paitsi tuttaville, jotka näkevät tuotteen minulla ja
haluavat sellaisen itselleenkin. enpä siis osaa tarkkaan sanoa tuloja, mutta
Laskeskelepas asiaa näin:
Ryhmässä hommataan alapuolellesi 10 taloutta, joista kaksi sinun mukaan
hommaamia. Näiden kymmenen ja heidän alapuolelleen tulevien ostot kartuttavat
bonustasi, mikä käytännössä on sitä, että jokaisen ostoista kertyy pistearvo
(joka tuotteella oma pistearvonsa) eli mitä enemmän sieltä ostetaan niin sitä
enemmän kertyy pistearvoa ja sitä mukaa saa bonusta eli tuotteet saa
edullisemmin ja mitä edullisemmin saat itse tuotteet, sitä enemmänhän sinulle
kertyy voittoa, kun myyntihinta on sama kuin vaikka ostaisit kalliimmalla.
Suunnilleen siinä vaiheessa kun alapuolellasi on 50 taloutta niin saat tuotteet
jo 21% halvemmalla.
Ja kun alapuolellasi on se kymmenen taloutta joista kaksi sinun hommaamia niin
voit perustaa oman linjan. Tämän laitat käyntiin siten, että hommaat siihen
mukaan väh. kaksi taloutta ja ryhmä lähtee kasvamaan, kun he hommaavat
puolestaan lisää ihmisiä siihen mukaan. Tämän ryhmän ostoista 60% jaetaan heille
itselleen sitä mukaa millä bonustasolla he ovat ja sinä saat suurimman osan
tuosta 60%:sta.
Jatkat bonuslinjan kasvattelemista sen aikaa, että oma linjasi on 15%
bonustasolla ja siinä vaiheessa pääset laittamaan kolmannen oman linjan pystyyn.
Käynnistät sen samalla tavalla.
Siinä vaiheessa kun bonuslinja on 21%, eka oma linjasi 15% ja toinen oma linjasi
12% niin tulosi ovat väh. 1500€/kk ja siihen sinä voit laskeskella myyntiäsi.
Saat itse määrätä tuotteille hinnan, mutta Amway suosittelee käyttämään
ohjevähittäishintaa mikä on hinnastoissa.
>
Hanne K.
050-5259xxx
-Lainaus päättyy----
vaan myydä jos se tuntuu itselle sopivan paremmin. Itsestä kiinni ,mutta iso raha tulee oman työn tuplaamisesta.
Tuossa kuvataan aika yksiselitteisesti laiton rahankeräys.
Eikös se mene tuossa niin että ei prosentit kasva ellei ryhmä osta mitään ja bonusten maksu aloitetaan alhaalta päin eli jos olet ylempänä ja alapuoli tekee työn niin heille maksetaan ensin ja itse ei voi saada enää esim. 21% koska siitä on jo maksettu alapuolelle. Lisäksi uusien henkilöiden mukaan saamisesta ei hyödy muutakuin sen että saa uusia ostavia henkilöitä mukaan. Pitääkö paikkansa?
Eihän tästä saa laitonta rahankeräystä mitenkään.
Olen tutkinut tämän jutun perinpohjin viime keväänä kun minua yritettiin mukaan jos olisi ollut enemmän aikaa niin olisin voinutkin lähteä mukaan!
Aika uskomaton on tämäkin esitys. Tarkoitus on siis hommata kymmenen taloutta jokaisen edustajan alle "ryhmässä". Jos näiden on jälleen tarkoitus hankkia alalinjaansa samat kymmenen taloutta, kyllä mahdottomat kasvuluvut tulevat äärettömän äkkiä vastaan. Talouksia pitäisi jo neljännellä tasolla olla 10 000, viidennellä tasolla 100 000. Seitsemännellä tasolla olisi 10 000 000 taloutta, joten kaikki pohjoismaat olisivat jo mukana.
On erikoista, että näistä selityksissä aina kuvataan sitä, kuinka alapuolelle tulevat taloudet hankitaan "porukalla". Sitä kuitenkaan ei kerrota, että eikö omaa linjaansa kasvattavan täydy sitten tehdä tämä sama myös niille, jotka linjaan liittyvät - siis hommata "porukalla" se kahdeksan kymmenestä taloudesta.
Sehän menee niin että jos sinä olisit mukana ja sinulla on 10 taloutta mukana ja heti sinun alpuolella olevalla on jo silloin 9 taloutta ja hänen täytyy saada yksi uusi jolloin hänellä on 10 taloutta ja taas heti hänen alapuolella olevalla on silloin 9 ja hänen täytyy saada yksi että hänellä olisi 10.
Se menee näin eikä jokaiselle tarvitse saada kymmentä.
Tuohon minun esimerkkiini on tarvittu ainoastaan 12 taloutta jotta kolmella ihmisellä olisi se kymmenen alla!
vaan muutama tehokasmyyjä. Sillä saa hyvät tulot
Mull'on sitten ihan eri kokemus (ja ymmärrän mitä mursis tarkoitta!!)
Jos sulle kerrotiin että ei tarvi myydä, se ei pitä paikkansa. 10 asiakas-kunta säännöt on olemassa. Mutta kun ei voidan pakotta ILH:t ostamaan tuotteita (olisi muuten suomessa laitonta, siis ostos pakko), niin miten voivat myydä eteenpäin jos ei ensi ostaa tukku hinnalla??
Siis vieläkö löytyy kansaa, joka uskoo näihin verkostokiemuroihin?
Ei hyvää päivää ja kirvesvartta!