Kuinka kauan koulu kestää?

Autokouluun

Kuinka kauan autokoulu noin keskimäärin kestää? Itse olen puolen vuoden päästä 18-vuotta ja korttia tekisi heti mieli. Eli siis milloin autokouluun?

5

1350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heti voit

      Voit aloittaa koulun juuri puoli vuotta ennen kuin täytät 18. Kortin saat kuitenkin vasta vaadittavan iän täytettyäsi. En suosittele kuitenkaan menemään kovin aikaisin, koska tunteja ei kuitenkin niin hirveästi ole.

    • neiti kuu

      itse alotin elokuussa ja lokakuussa on synttärit. Nyt olen käynyt kaikki teoriat ja ajoja takana viisi. Ajotunteja en yhdelle viikolle yleensä saa kahta enempää, mutta se on ihan hyvä, niin jää niitä sitten lahemmäs inssiä, kirjallisiin kun en siis ennen lokakuuta pääse.

      Mutta riippuu paljon siitä, että miten tiukka aikataulu sulla on. Siinä autokoulussa,jossa olen, pystyy teoriat käymään kuukaudessa, mutta ajotunteja saa ehkä n. yhden viikossa(suosittu autokoulu, paljon oppilaita), eli siksi varasin pari kuukautta aikaa ennnen synttäreitä,koska itsekin korttia halajan heti kun se on mahdollista.

    • Minimiaika on 30 vrk. aloituspäivästä. Se on laki. Kun täytät 18-v, niin laske siitä tasan puoli vuotta taaksepäin. Saat päivämäärän, jolloin voit aloittaa koulun käynnin.

      Tosin en suosittele menemään heti, koska silloin esim. teoriatuntien oppi kerkee jo unohtua kun meet teoriakokeeseen. Ja ajotunnit on niin harvakseltaan, että niidenkin oppi saattaa unohtua. Toki niitä voi jättää "loppuhuikentumaksi" ennen ajokoetta.

      Tai sit suosittelen jos esim. jollain koululla on joku tarjouskampanja meneillään. Silloin voit säästää jopa 200€.

      Yksi esimerkki: Paikkakunnallani on kouluja noin 10. Tällä hetkellä riehuu sellainen hintasota, että jos kahden viikon sisällä ILMOITTAUTUU johonkin ko."sodan" kouluun, niin hinta on jopa 200 pienempi.
      Ilmoittautuminen ei koskaan ole sitova, mutta kun aloitat koulun ja käyt eka teoriat, niin sen jälkeen koulu voi jo laskuttaa sinua.

      Älä hätäile sen kortin kanssa. Hätäilemällä ei tuu kun kusipäitä lapsia.
      Olet tullut jo yli 17-vuotta toimeen ilman korttia, joten eiköhän se puoli vuotta mene....

      Se mitä kannattais tehdä on, että ala lukea alan sääntöjä, valmistautua kirjallisiin kokeisiin vaikka os: AKE.FI.
      Katsele liikennettä siten kuin itse ajaisit, kysele kavereiltasi eri autokouluista eli vertaile minne kannattaa mennä yms.

      Malttia. Ymmärrän kyllä hinkusi päästä itse ratin taakse laillisesti, koska itselläni oli sama mielipide.

      Liikenne vaatii rauhallisuutta,ja ennenkaikkea myös OMAN TILASI HALLINTAA!!!, joka on kuljettajan korkein taso ehkäistä onnettomuudet ja vaaratilanteet.

      Et sillai...

    • Autokouluun

      En minä nyt itsekään ihan vielä sitä koulua ajatellut aloittaa. Oman kortin haluaisin, koska harrastan kilpaurheilua ja treenit ovat luonnollisesti iltaisin. Julkisilla voi treeneihin mennä yhteen suuntaan jopa tunti, kun autolla se onnistuu 20-minuutissa. Tämän lisäksi lukio pukkaa päälle, kun ensimmäisenä vuotena ei viitsinyt käydä erityisen paljoa kursseja (tyhmää, tiedän). Näistä syistä johtuen en voi ottaa hirveän tiukkaa aikataulua autokouluun.

      Voisiko 3-4kk ennen 18v. synttäreitä olla asiallinen koulun aloittamisaika jos haluaa käydä autokoulun hieman löysemmällä aikataululla?

      • asiasta nytten

        Mun mielestä nytten alkaa kuulostamaan jo paremmalle kun se että aloittaisi 6kk aikaisemmin. Omasta mielestä on niin, että jos autokouluun menee ennenkuin täyttää 18, niin ehkä noin 2kk on ihan hyvä aika aloittaa se, riippuu ihan siitä että mitenkä sulla on ne teoriatunnit. Itsellä ne teoriat oli käyty kuukaudessa, ja teoriatuntien ja teoriakokeen välille ei kannattaisi ehkä hirveästi jättää sitä tyhjää rakoa, koska se oppi voi sitten jo unohtua (kuten TEERISS sanoi). Teoriakokeeseen pääsee aikaisintaan sinä päivänä kun täyttää 18.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      11
      2568
    2. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      29
      2441
    3. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      61
      2309
    4. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      78
      2186
    5. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      68
      1824
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      6
      1740
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1727
    8. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      84
      1654
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      132
      1605
    10. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      105
      1282
    Aihe