Ilmakennopatjasta kokemuksia

väsynyt

Markkinoille on tullut Rosbed-ilmakennopatja, jossa nukkuja voi säätää kauko-ohjaimella patjan itselleen sopivaksi.

Onko kenelläkään kokemusta noista patjoista? Onko kyseessä aidosti hyvä patja vai onko se "TV-shop -tuote"?

6

6514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmakenno

      Olen nukkunut kyseisellä patjalla noin 2 kuukauden ajan ja minulla ei ole ollut mitään valittamista. Saan patjan kovuuden halutunlaiseksi ja paino jakautuu tasaisesti.

      En sanoisi, että patja on ns. TV-shop-tuote. Molemmissa käytetään kuitenkin ilmaa, mutta niin sitä taidetaan käyttää ilmajousissa, lenkkareissa jne. Erot taitavat löytyä materiaalien, kestävyyden ja työn laadun puolelta.

      Jos vertaa tavalliseen joustinpatjaan niin niiden välille on vaikea tehdä mitään eroja. Katso vaikka seuraava kuningaskuluttajan testi. http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/1179. Ilmakennopatjaa saa ainakin säädettyä halutunlaiseksi. Tämän takia ko. ostinkin ko. patjan. Kokemukseni perusteella ilmanpäällä on mukavampi nukkua kuin teräsjousien.

    • Anonyymi

      Rosbed on aivan perseestä. Patja on kova, barsinkin kyljellään, l8nkat ja olkapäät kipeänä, sen saa kyllä pehmeämmäksi, mutta sitten se upottaa. Ilmanpaineen ja lämpötilan vaihtelut vaikuttavat patjan paineeseen, ikinä ei tiedä minkälainen patja on illalla, aina saa olla tarkistelemassa ja se on työlästä. Kaukosäädin näyttää vähän mitä sattuu lukemia, samalla lukemalla patja antaa eri kovuuksia eri päivinä. Säätimessä on memory-nappi, johon voi tallentaa halutun patjan kovuuden, valitettavasti kovuus ei ole sama kuin tallennettu.

    • Anonyymi

      Vanha ketju, mutta haluan kertoa mielipiteeni, koska olen kärsinyt patjasta niin paljon.
      Patja on erittäin vaikea säätää haluttuun ilmanpaineeseen. Ainakin minulla ilmanpaineet pitää olla just eikä melkein, jotta patjalla olisi siedettävä nukkua. Sitten kun patjan on vihdoin saanut säädettyä, niin ulkona oleva ilmanpaine ja lämpötila muuttaa patjan ilmanpainetta. Lisäksi minun patjani on alkanut vuotamaan ja kaukosäädin on osittain rikki, takuu ehkä korvaisi jotain, mutta ottaa niin paljon päähän patjan myyjäkin, että annan asian olla.
      Halutun ilmanpaineen voi laittaa muistiin memory- painikkeella, mutta se ei toimi, paineet menee vähän sinnepäin. Joka ilta joudun säätämään patjan uudestaan, siihen menee aikaa vaihtelevasti 10-120 minuuttia, niskassa ja käsissä on kipuja sängyn säätämisestä ja sängyssä pyörimisestä. Patja on kova, jos ottaa painetta pois, niin se pehmenee, mutta silloin menen mutkalle ja uppoan. Nukun huonosti ja jopa mielenterveyteni on huonontunut tämän sekopäisen sängyn kanssa.

      • Anonyymi

        Luulin olevani ainut, jolla ongelmia sängyn säädön kanssa! Välillä saan toimimaan ja silloin on mukava, mutta ennen pitkää tilanne muuttuu ja yhtäkkiä onkin mahdoton nukkua. Lämpötilan yms vaikutus vaikuttaa järkevältä selitykseltä. Ikävä kuulla muiden huonoista kokemuksista, mutta myös helpottavaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luulin olevani ainut, jolla ongelmia sängyn säädön kanssa! Välillä saan toimimaan ja silloin on mukava, mutta ennen pitkää tilanne muuttuu ja yhtäkkiä onkin mahdoton nukkua. Lämpötilan yms vaikutus vaikuttaa järkevältä selitykseltä. Ikävä kuulla muiden huonoista kokemuksista, mutta myös helpottavaa.

        Lämpötilan ja ilmanpaineen vaihtelut eivät pelkästään vaikuta järkeviltä selityksiltä vaan ovat varmaa faktaa. Varsinkin talvisin sängyn ilmanpaineet vaihtelevat todella paljon.
        Medimattress valmistaa ilmapatjoja, joissa on automaattinen ilmanpaineensäädin, siinä ilmanpaine pysyy samana koko ajan, koska automatiikka ottaa huomioon ulkoilman ilmanpaineen ja lämpötilojen vaihtelut.


    • Anonyymi

      Täytyy tulla antamaan moitteiden vastapainoksi roppakaupalla kehuja: Vuosikausien selkävaivoihin olen saanut ison avun nimenomaan Rosbedin patjasta, kuten myös lähipiirissä kuusi muuta (maine on kiirinyt…). Ei koskaan enää kivuliaan kankeita aamuja! Säätäminen on sujunut helposti, kun ensin oppi oman mieltymyksen; tähän menee alle puoli minuuttia, eikä tarvetta ole edes joka ilta.

      Alunperin vinkki patjasta tuli olkapääleikatulta tuttavalta, joka oli ostanut Rosbedin hoitavan sairaalan suosituksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe