Mikä oli miehiään tämä 70-luvun taistolaisliikkeen harmaa eminessi
eli reijo kalmakurki? kaikesta
tiedosta kiitollinen!
eli reijo kalmakurki? kaikesta
tiedosta kiitollinen!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kirjoitat "Mikä oli miehiään..." Kai hän vielä on elävien kirjoissa. En tosin tiedä? Mutta muistan Reijo Kalmakurjen 70- ja 80 -luvuilta ennen kaikkea taitavana ja sivistyneenä ideologina, joka osasi hienosti soveltaa teoriaa käytäntöä vastaavasti, silloinkin hänellä oli näkemyksellistä sanottavaa kun kommunisttisessa liikkeessä elettiin vaikeita aikoja realisosialismin ollessa romahdusta vailla.
Ideologi siis,vaan millainen valta hänellä
oli kom.liikkeessä? tutkin 70-luvun sinipaita-
liikettä seminaarityön verran,joten pienetkin
tiedot auttavat.Sinisaloo ja kumppania löytyy
joka paikasta,samoin ruotsaloo ja niitä
jotka olivat näkyvästi esillä,mutta näistä
susloveista ei juuri tietoa ole.
Aikaa on kulunut ja vettä virrannut Vantaan joessa, mutta Kalmakurki hoiteli muistaakseni 80 -luvulla SKP Y:n valistussihteerin hommia ja aiemmin Tiedonantajan teoreettispoliittisen kuukausiliitteen päätoimitajan tehtäviä. Hän joutui siinä ns. elokuun kaappauksen aikoihin puoluejohdon kanssa törmäyskurssille, koska ei nyt varsinaisesti puolustanut vaan pyrki ymmärtämään Janajevin ja kumppanien vaikuttimia. Mutta jakoi käsityksensä monen puoluejäsenen kanssa. Johdonmukainen ja tietävä mies!
Tervehdys toveri .Vaivian ajatusten virta, et ole ehtynyt persujen jytkyistä huolimatta. Pääomassa on kolme osaa, kannattaa pitää mielessä
NL:ssa, muistaakseni myös ns. puoluekoulussa. Johti SOL:ia muutaman vuoden, oli kylmä ja jäykkä kuin kala. Vaikutti siltä että sillä ei ollut kaikki hoksottimet kohdallaan, tunteeton ja epäinhimillinen kulkija.
Se ei ymmärtänyt tästä elämästä hevon wittua.
Tuossa on jokainen kirjain totta ja vain totta. Tyyppi oli saaatanallisen kylmä ja tunteeton. ja nimenomaan valtansa kukkuloilla se oli kylmä ja tunteeton, neuvostokommunismin peerkeleellinen oppilas.
Retse oli läheinen sukulaiseni. Ja puheesi on täyttä paskaa. Kun neuvostoliitto aikoinaan romahti niin retse sanoi, että se järjestelmä ei ehkä toiminut, mutta periaatteen miehenä hän ei silti luovu komusismista.
Voiko kukaan muuta kuin kunnioittaa tuollaista elämää!?
Reijo Kalmakurjen kuolinilmoitus oli tänään Helsingin Sanomissa. Taisi olla sattuma, että aivan vieressä oli SAK:n entisen puheenjohtajan Pertti Viinasen kuolinilmoitus. "Luokkataistelija" ja "luokkasopuilija", RIP.