Accord - 95 lähti käymään ekan kerran nyt kovassa pakkasessa 3:lla pytyllä.Jätin auton sitten siihen ja lähdin toisella autolla liikenteeseen.Mutta entäs nyt? Mitä asioita kannataisi tarkastaa jotta mahdollinen vika saadaan paikallistettua vai kuinkahan yleistä on että lähtee käyntiin pakkasten vähän hellitettyä.Auto oli parisen päivää ajamatta ja ulkona parkissa,pakkasta n-20.Lohkolämppäriä olen käyttänyt.
Vika vissin on pakkasessa vai..mites? Ja vissiin sähköhäikää?
Vika vissin on pakkasessa vai..mites? Ja vissiin sähköhäikää?
Vastaukset 4
Vanhimmat
nelikärkitulpat ja niistäkin hiuppulaatuset maksaa maltaita,mutta kestää kaksinkertaisen matkan eikä ole tulppa onkelmia.
Tulpat vaihtoon, ja mahdollisesti tulpan johdotkin. Noissa tulpissa ja johdoissa ei kannata säästellä. Monikärkitulpat ja silikoni johdot ja kannattaa myös katsoa virranjakajan kannen kunto.
Jees, kundit puhuu factaa. Sama vika aamulla, nykii kylmänä muutamia minsoja. Sen verran uus on sunkin Hondas että on ruisku, jos käynnistyy kolme pyttyä, toimii 98% todennäköisyydellä koko ruiskusysteemi ok. Eli, epäillä kannattais vanhoja tulppia millon viimeksi vaihoit, ja eräs honda-virimies suosittelee Boschin uusia boschnelikärkisiä koska ne antavat pienemmällä puolan energialla hyvän sytytyksen. Tää yttriumtulppa Bocshilla on melko uusi eikä niitä saanut auto-paasista koska niiden 2001 luettelo ei sitä vielä tuntenut, eikö näköjään myyjätkään vielä. Tiedot tulpanolemassaolosta sain kaverilta joka kävi nummelassa siellä säätäjällä. Vaihdoin viimeksi Accordin 97 iLSän tulpat sadan tuhannen huollossa puolitoista vuotta sitten ja nyt on tullut ngk:lla reippasti yli 60kkm lisää. Olisin kokeillut noilla uusilla mut ei ollu. ensivuonna sitten uudestaan.:)
Vaihda siihen Berun nelikärkitulpat.
Berulla on vain kuusi eri tulppaa lämpöarvoltaan. Elikkäs niissä on laaja lämpöarvoalue. Toimii.