hei!
miten nopeasti olette päässeet sairaalasta kotia,jos on ollut normaali alatiesynnytys?ensisynnyttäjähän joutuu olemaan useamman päivän.ja miten on synnytykset käynnistyneet?
miten nopeasti olette päässeet sairaalasta kotia,jos on ollut normaali alatiesynnytys?ensisynnyttäjähän joutuu olemaan useamman päivän.ja miten on synnytykset käynnistyneet?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mielellään pitäisivät sairaalassa sen aikaa että lapsi olisi sen kolme vrk. lääkärintarkastusta varten mutta kyllä sieltä jo aiemminkin pääsee pois jos haluaa eikä mitään lääketieteellistä estettä ole havaittu.
Ymmärtääkseni 6 tuntia on minimi ns. polikklinikka synnytys. Itse olin 2 vrk. toisen lapsen jälkeen ja läksin kun kotona on paljon rauhallisempaa ja viimeinen pisara taisi olla kun ei löytynyt vauvalle puhtaita vaatteita sieltä sairaalasta.
Moikka!
Ekasta mä olin sairaalas 36 tuntia, olisin lähteny jo samana päivänä kotiin, mut kun oli eka ipana, niin eivät päästäneet.
Tän toisen toivottavasti pääsen synnyttään poliklinisesti, eli pääsen kotiin, olisko se just se kuus tuntia, mahd saman päivän aikana. Se mun tietoihin kirjattiin jo ekal neuvolakäynnil.
Eikä mul oikein muita synnytystoiveita ookkaan, synnyttään meen samaan sairaalaan, mis esikoinenkin synty.
Kätilöopistolla. Syntyi to iltana klo 23 ja meidät kotiutettiin lauantaina puolenpäivän maissa.
Mulla on kolme poikaa ja nyt odotan neljättä lasta. Viikkoja tänään tasan 9. Toisen ja kolmannen jälkeen lähdin kotiin heti, kun lääkäri oli tarkastanut lapsen. Kaikkien kanssa synnytys alkanut samalla tavalla...supistuksilla. Yhdenkään kohdalla eivät kuitenkaan ole olleet ihan säännölliset. Tehokkaat kylläkin kahden jälkimmäisen kohdalla. Lapsivedet ei ole menneet yhdestäkään. Kalvot puhkaistu synnytyssalissa.