Turbo/pikahiiva

Nimetön

Monet ovat jo kysyneet, mutta, kävin juuri prismassa enkä löytänyt pikahiivaa. (en tietenkään kehdannut kysy myyjiltä koska katse olisi ollut *taas nuoriso etsii kiljuaineksia*.

Eli mistä tätä ihme ainetta voisi löytää:D ja minkä laisissa pakkauksissa? merkkejä?

13

8677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos haluat

      Terveytesi säilyttää.Tuhoaa kolminkertaisen määrän aivosoluja,kuin keskikalja.Mihin sitä käytätkin?

      • Nimetön

        Läysimpäs s-marketista kotikaljojen vierestä montaa sorttia pikahiivoja! ai mihin tarvitsen? en tee tätä rahan takia vaan kokeilu mielessä, vaikuttaa mielenkiintoiselta tuo kiljun teko. hauska kokeilu on aina palkitsevaa:D


      • Riisiviiniäkin
        Nimetön kirjoitti:

        Läysimpäs s-marketista kotikaljojen vierestä montaa sorttia pikahiivoja! ai mihin tarvitsen? en tee tätä rahan takia vaan kokeilu mielessä, vaikuttaa mielenkiintoiselta tuo kiljun teko. hauska kokeilu on aina palkitsevaa:D

        3ltr vettä,100g riisiä,100g rusinoita 600g sokeria 30g hiivaa(pulla)
        Kiehuva vesi kuivien ainesten päälle.Jäähdytetään kädenlämpöiseksi,jolloin hiiva lisätään.Ododettavissa,päänsärkyä,sekä muutenkin kohtalaista mahalaskua,oksenteluja uohtamatta.Onnea yritykselle??


      • Nimetön
        Riisiviiniäkin kirjoitti:

        3ltr vettä,100g riisiä,100g rusinoita 600g sokeria 30g hiivaa(pulla)
        Kiehuva vesi kuivien ainesten päälle.Jäähdytetään kädenlämpöiseksi,jolloin hiiva lisätään.Ododettavissa,päänsärkyä,sekä muutenkin kohtalaista mahalaskua,oksenteluja uohtamatta.Onnea yritykselle??

        kuulostaa, umm mielenkiintoiselta.

        mä teen:
        10 l kanisteri
        4 litraa vettä
        6-8 dl sokeria
        2 tl turbohiivaa

        tollasen satsin.. menee joku 5-7 päivää käymisessa JA joku viikko kun kirkastan sen kunnolla..


      • timokkk
        Nimetön kirjoitti:

        kuulostaa, umm mielenkiintoiselta.

        mä teen:
        10 l kanisteri
        4 litraa vettä
        6-8 dl sokeria
        2 tl turbohiivaa

        tollasen satsin.. menee joku 5-7 päivää käymisessa JA joku viikko kun kirkastan sen kunnolla..

        eikö oo vähä liikaaa hiivaa etkö ostanu sellasata 25 litran pikahiivaa...
        Ja prismastaki löytyyy oon ostanu sieltä
        Viininteko kamojen kuningas on saiturin pörssi


    • 1234

      omasta mielestäni kannattaisi käyttää vaikkapa kaupan valmiita kotiviinin käymispakkauksia.. niissä tulee mukaan kaikki tarpeellinen ja hiivana ois viinihiivaa.. en tiiä et mitä eroa viinihiivalla on pika ja turbohiivaan mut on sanottu että edellämainittuja ei kannata käyttää ellei sitten halua tavallisa kusen makuista kiljua jota ei joisi erkkikään.

    • Anonyymi

      Turbo hiiva omasta kokemuksesta paras. 4 päivää kestää käydä, ja kun 4 päivää antaa kirkastua niin puolestavälistä ylöspäin on jo täysin juomakelpoista tavaraa, pinnalla jo vesikirkasta (jos siis lappoat etkä kauho sitä)
      Ja ne ketkä väittää että pikahiiva tappaa aivosoluja nii höpönpöpön pöppöö. Pikahiivassa on kuivahiivaa ja sopiva määrä sille ominaisia ravinteita joka maksimoi käymisnopeuden.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Itse käytin kautta aikain aikoinaan pullahiivaa, tuote oli makea (vaikka kyllä meni päähän kuin metrinen halko). Pikahiivaa ensimmäisen kerran käyttäessä käytin power-pikahiivaa. 3 päivää ja 17% kilju. Hiiva kestää kyllä hieman tuhdimmatkin seokset, sain 4 käymispäivän jälkeen 18,5% tuotetta. Nyt testaillaan x-pure 21.3% hiiva, viikko menee tuon kanssa ja se ohjeen mukaan vaahtoaa jumalattomasti niin, että sokeri lisätään käymiseen 2 eri sokeriannoksella!


    • Anonyymi

      Vanha ketju mutta hyvällä asialla. X pure hiiva on ihan ok. Muttei nopea.
      5-7vrk ottaa tuolla helposti.

      Power hiiva 3vrk , mestarin hiiva 3vrk.

      Ja ajat ovat siis käymisaikoja ei valmiita kuitenkaan.

      Itse aina isompia eriä tehneenä voin sanoa että se tasainen 16+% joka kerta ei yhtään vähemmän eikä enemmän. Pidän aina vähintään 4vrk liikkumattomana jolloin käyminen loppunut jo itsestään. Ja tuo VAAHTOAMINEN sitä se on aina kun pikahiivaa käyttää ne ekat 1-2vrk kunnes asettuu. Se kun alkoholi muodostuu ensimmäisinä päivinä nopeiten siksi vaahtoaa hurjasti alkuun.

    • Anonyymi

      Joko on kilju konkarit laittaneet kevään ensimmäisiä satseja tulille.

      Paras juoma nimenomaan jääkaappi kylmänä.
      Varsinkin kun tehty johonkin hedelmään/ tai täysmehuun.

    • Anonyymi

      Tuli tehtyä aikoinaan kaverin kanssa appelsiinista.
      Tehtiin silleen että
      Käymisastia 30l

      Vettä n27l
      Sokeria 6kg
      Appelsiinia kuorittuna puristettuna sekaan 4kg plus vielä itse appelsiinimehua.
      Pussi pikahiivaa.

      5 päivä oli kun alettiin juoda sitä , ihmeellisen hyvää oli ja kyllä siitä känniin meni ihan varmasti. Sitä ei tarvinnut juurikaan vauhdilla juoda
      Voltteja varmaan oli vähintään 15%>>>>

      Hyvä ja mukava harrastus itse teen kanssa säännöllisesti vaikken usein juokkaan.

    • Anonyymi

      X-Pure hiiva. Huh huh mitä myrkkyä.
      Tehtiin 30l tuolla hiivalla ja voihan perkele millaista myrkkyä saatiin tehtyä

      Sokeria laitettiin 8.2kg (ei ollut enempää)
      Vettä 20l
      Mehua 5l
      X-Pure hiiva pussi.

      Annettiin olla tasan niin kauan kun halusin käydä. Alkuun kävi kuin kone kivääri konsanaan 3vrk. Sit heiljeni mutta kävi kuitenkin 2vrk.
      5 päivän kohdalla otettiin että testataan nyt lasilliset, homma meni nopeasti päin persettä. Alkoi puhe sammaltaa ja maistelut päättyi niin tuhtiin humalaan että ei mitään järkeä. Hyvää se oli annettiin olla muutama tunti jää kaapissa ennen juomista.

      Minä olen ihan varma että saatiin melkein maksimit tuolla määrällä. Ainakin 20% uskon. Miten perustelen koska meni päähän ihan eri tavalla kun kaupan perus salamat yms muut valmisteet.

      Enää ei kyllä tule muuta hiivaa kokeiltua harmi kun aika haluttua tavaraa on nyt niin jatkuvasti loppu kaupasta (verkkokauppa).

      X-Pure ja kiljut ja viinit tosiaan on vahvoja sen jälkeen.

    • Anonyymi

      Niin ja TURBO X-PURE on kanssa 21.3% voi saavuttaa sillä. Mutta laittakaa vähintään se 8kg sokeria. Siis vähintään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      67
      17497
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      43
      5311
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      303
      2896
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      36
      2335
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      167
      2321
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      24
      1844
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1698
    8. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      5
      1677
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1672
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1628
    Aihe