olen suunnitelmissa aloittaa yrittäjyyden franchisin-yrittäjänä. Onko jollakin kokemusta kyseisestä toiminnasta yrittäjänä?
franchising-yrittäjyys
a´lan waihto
2501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eipä ole kokemusta.
Franchisingilla on hyvät puolensa, kuten valmis liikeidea. Huonoihin puoliin kuuluu se, että ketju vie sinulta osan liikevaihdostasi. Jos kannattavuus on kohdallaan, tämä ei ole ongelma, mutta muutoin kyllä.
Suosittelen, että teet erittäin hyvän budjettilaskelman siitä, paljonko ihan oikeasti tienaisit franchise-yrityksellä. Tuttavani teki tällaisen laskelman, ja päätyi siihen, että ansaitsisi huimat kuusi euroa tunnissa. Kun huomioidaan, että tuota varten olisi pitänyt pistää pääomaa kiinni ja toimia tavanomaisella yrittäjäriskillä, eipä olisi paljon kannattanut. Hampurilaisia paistamallakin taitaa nykyisin tienata jo paremmin, eikä yrittäjäriski paljon purista.
Ihan hyvä vaihtoehto jos ei millään keksi omaa liikeideaa,mutta vain silloin kun valitsee oikean ketjun oikeaan aikaan ja ryhtyy yrittäjäksi oikeaan paikkaan.Siis kannattaa harkita tarkoin ja peukalosääntönä ainakin jättää harkitsematta umpikieroa Kotipizzaa kovassa alan kilpailutilanteessa ja ehkä r-kioskia vaikka onkin kohtuullisen lyhyt sopimusaika.