Kavitaatiolevyn tarkoitus?

Kavitation

Mikä on perämoottorin ns. kavitaatiolevyn tarkoitus?

Omassa paketissani kavitatiolevy on ajon aikana kokonaan pois vedestä.

Koneen korko on haettu siten, että konetta nostettiin kunnes tultiin potkurin pidon rajalle. Antoi pari solmua lisää vauhtia.

Moottori on Yamahan 2T 50hp ja rusetin merkki on Ballistic.

4

13332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hydratech

      Juu... Ballisticin kanssa levyllä ei olekaan niin paljoa merkitystä, mutta laitapa vakiorusetti paikoilleen muuttamatta koneen korkeutta niin et saa sitä edes liukuun.

      Kavitaatiolevyn oikeampi nimitys on ventilaatiolevy. Se estää vettä "painumasta kuopalle" potkurin etupuolella, jolloin ilmaa pääsee potkurille. Vakiopotkuri ei tätä sidä. Teräspotkurit taasen jopa pitävät pienestä ventiloinnista kun pitää mennä kovaa, ja siksi oikein olet potkurin, moottorin ja asennuksen tehnyt.

    • Ykä

      Kyseinen nimitys on itse asiassa harhaanjohtava. Levyllä ei ole mitään tekemistä kavitaation kanssa, sen tarkoitus on estää potkuria vetämästä ilmaa yläpuoleltaan potkurille, eli estää ventilaatiota.
      Itse olen saanut ilmiön esille käytännössä käyttämällä uistelukonetta, 2-4hv, veneen perässä täysillä, vene sidottuna ns, paaluun. Mikäli kone on asennettu suht korkealle, vetää potkuri jossain vaiheessa koneen varren viertä ilmaa potkurille kierteisenä "hurrikaanina". Tällöin kuuluu terävä ryystävä ääni, kone ryntää ja vetovoima vähenee ratkaisevasti.

      Esittämässäsi tilanteessa potkurisi toimii osakavitoivalla aueella ja niin ylhäällä, että ns. kavitaatiolevyllä ei enää ole osaa eikä arpaa toiminnassa. Merkitystä levyllä voi olla vain lähtökiihdytksen aikana, jos silloinkaan.
      Käytännössä kyseinen levy toimii suurimmassa osassa veneitä varsinaisen tarkoituksensa lisäksi myös siten, että se tehostaa koneen asennon, trimmin, vaikutusta veneen kulkuasentoon ja helpottaa perän nousua liukuun.
      Olen myös kuvitellut, että kyseistä levyä voisi lisäksi käyttää hätäapuna, astinlautana, mikäli joutuisi kiipeämään takaisin veneeseen tahattoman veteen joutumisen jälkeen. Tähän tarkoituksee sitä ei kuitenkaan varmasti ole suunniteltu ja kestävyys arveluttaa.

      • VolvoMan

        Joo, kavereiden kanssa kun uidaan aktiivisesti kesällä (kerran päivässä), ni noustaan joka kerta ylös kavitaatiolevyn päältä. Vetolaitteen kavitaatiolevy kestää kyllä kepeesti 100kilosen miehen, mutta ei välttämättä perämoottorin levy.


      • plate
        VolvoMan kirjoitti:

        Joo, kavereiden kanssa kun uidaan aktiivisesti kesällä (kerran päivässä), ni noustaan joka kerta ylös kavitaatiolevyn päältä. Vetolaitteen kavitaatiolevy kestää kyllä kepeesti 100kilosen miehen, mutta ei välttämättä perämoottorin levy.

        Ilmavuoto on tilanne, jossa potkurinlavan imupuolen alipaine kasvaa niin suureksi, että ilma imeytyy vedenpinnan lävitse potkuriin. Tämä romahduttaa potkurin ottaman momentin ja moottori ryntää. Virtaus kiihtyy hallitsemattomasti potkurin johtoreunassa ja kavitaatio alkaa. Tämän syntyneen ilmiön (ventilaatio - kavitaatio) potkurin hyötysuhde romahtaa. Ilmavuotoa pyritään rajoittamaan perämoottoreissa ja perävetolaitteissa ventilaationestolevyllä. Kavitaatiolevyä ei ole olemassakaan kuin ihmisten harhakuvitelmissa.

        Näyttelytelineissä moottorit kiinnitetään ventilaationestolevystä. Levy kestänee parin tuhannen Newtonin pistekuorman, joka vastaa tuhdin härmäläisen äijän painoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      204
      1481
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1144
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe