eli paljon kustantaa osat tommoseen operaatioon?Riittääkö se pelkkä jakohihnan uusiminen,vai pitääkö vaihtaa myös kiristysrulla ja se tasapainon säätimen hihna vai mikä se oli,onko miten kalliita,onko vaikea vaihtaa?
galantin jakopäähihnan vaihto
zebo
4620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ne kaikki osat maksaa tarvikkeina n. 80-90 euroo.
Merkki osat voi olla paljon kalliimpia...
Vaihtotyö on melko työläs, moottorin kanatin pitää irrottaa ja sitä ennen tietty moottori pitää tukea tunkilla tai vastaavalla...
Laturin ja ohjaustehostimen hihnat pois ja pyöritä kampiakselin hihnapyörä niin että ajoitusmerkki on kohdassa "T" ja sit myös hihnapyörä irti (ahdasta on...).
Sen jälkeen saa muovikotelon otettuu irti minkä suojissa hihnat on. sit vaan kiristimet irti ja uus hihna paikoilleen. Ja sit kaikkein tärkein eli kato et kaikki ajoitusmerkit on kohdallaan!
on paljon kalliimpia.Kyselin tossa mutaselta joka on skodan ja mitsujen erikoisliike,niin maksaa hihnat 215 euroo tai jotain,eli ihan sikana.en kuitenkaan saanu selvää pitääkö se toinenkin hihna vaihtaa se tasapainottaja vai riittääkö pelkkä jakohihna.kyseessä on -89 2.0 glsi galantti.Kiitos!!!
kun purkaa koneen siihen malliin? Ei se pikkuhihna paljon lisäkustannuksia tuo, ehkä 27 E kiristäjineen. Hinnat on motonetin hintoja.
Asiast kolmanteen, millanen sun vaihdelaatikkos on? Juriseeks keppi?
ei jurise keppi eikä mikään lootassa,ainut vaan että on aika jäykkä näin pakkasella kun ulkona tällä hetkellä -37 astetta,mitkä lie öljyt..ostin nimittäin viikko sitten ja olen aika vaiheessa autoni kanssa kun kukaan ei tiedä millon siihen on vaihdettu jakopää,sitten lohkolämmittimen vastus on palanu kun ei toimi.ja sitten vielä se jarruongelma,josta oon kertonu tossa vähän alempana,nimim. galanti tai joku.Kellähän sattuis olemaan -88-92 galantin varaosia,esim. toi jarrusäiliön kumiputken nipa mikä meni pakkasella poikki.Ja kun on niin pakkanen ettei paljon huvita tehdä ulkona hyvin suuria remontteja.paikat paleltuu.palaillaan!!!