Demokratiaa vain kansallisvaltioissa

On tärkeää todeta, että demokratia rakentuu kansallisvaltion pohjalle.Tämän seikan totesi aikoinaan John Stuart Mill väittäessään, että demokratia ei voi menestyä muualla kuin kansallisvaltiossa.
Kaikki suurvallat, päinvastaisista puheistaan huolimatta, ovat aina olleet joko demokratian irvikuvia tai enimmäkseen, suoraan sanoen, keskitetysti johdettuja totalitaristisia valtioita. Tämä pätee myös Euroopan Unioniin.
Mikäli EU-Suomi halutaan palauttaa demokratian tielle, ainut mahdollisuus siihen on vapautuminen Euroopan Unionin alamaisuudesta.
Tämän tavoitteen puolesta tekee työtä uusi voima Itsenäisyyspuolue.
383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

EU-propagandaan sisältyvä ajatus, että pienen Suomen on osallistuttava suuren EU:n rakenteisiin, jotta pystyisimme päättämään omasta kohtalostamme, on totuuden- ja järjenvastainen.Suureen ja keskitettyyn rakenteeseen vaikuttaminen sisältäpäin on vaikeaa ja jokseenkin mahdotonta.
EU.ssa vaikuttamisen esteenä ovat sen virkamiesten valta-asema, pitkälle kehittynyt lobbausjärjestelmä ja lonkeroinen byrokratia.
Kun tutkimusohjelmien käsittely alkaa poliittisella tasolla, virkamiehet ovat jo pitkälle sopineet teollisuuden kesken, kuka saa rahat.
Esim. erään tiedon mukaan Philipsin Einhovenin pääpaikalta tuli joka päivä Brysseliin vähintään kahdeksan suihkukonetta, joilla tuotiin lobbareita töihin.
EU:n todelliset kasvot ovat lobbausta, byrokratiaa ja korruptiota. Demokratia ja pienen maan vaikutusvalta haihtuvat tuossa menossa kuin tuhka tuuleen.

Äänestä
  • EU-puolueiden ja sen kanssa liitossa olevan taloudellisen vallan kesken lienee eduskunnan 18.11.1994 marraskuun mustana perjantaina tekemän EU-päätöksen jälkeen sovittu, että Euroopan Unionia käsitteleviä aiheita ei oteta esiin poliittisessa keskustelussa lainkaan.
    Ne pyrkivät mahdollisimman tehokkaasti vaientamaan Unioni-jäsenyyden Suomessa aikaansaaman laittoman olotilan toteamisen ja käsittelyn julkisuudessa. Tässä ne luottavat perinteiseen tapaan television, radion ja lehdistön apuun. Vain pieni määrä mielipidekirjoituksia on läpäissyt sensuurin.

    Äänestä

Kyllä tosiaan kaikki päätöksenteko häipyy EU:n jäsenenä jonnekin pienen valtion ulottumiin. Ilmeisesti ainut jotenkin suomalaisena tahona EU:ssa asioiva ja "vaikuttava" ryhmä on ulkomaisessa omistuksessa valtaosin oleva Nokia. Senkin tavoitteet ovat ensisijaiseti miellyttää ulkolaisia sijoittajia, ei EU-Suomen kansalaisia.
Demokratia ja oma päätäntävalta saadaan takaisin vain vapauttamalla itsemme EU-kahleista. Niin kauan äänestetään IPU:a kunnes kahleet on katkaistu!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kauko Laihanen kirjoitti:

On tärkeää todeta, että demokratia rakentuu kansallisvaltion pohjalle.Tämän seikan totesi aikoinaan John Stuart Mill väittäessään, että demokratia ei voi menestyä muualla kuin kansallisvaltiossa.
Kaikki suurvallat, päinvastaisista puheistaan huolimatta, ovat aina olleet joko demokratian irvikuvia tai enimmäkseen, suoraan sanoen, keskitetysti johdettuja totalitaristisia valtioita. Tämä pätee myös Euroopan Unioniin.
Mikäli EU-Suomi halutaan palauttaa demokratian tielle, ainut mahdollisuus siihen on vapautuminen Euroopan Unionin alamaisuudesta.
Tämän tavoitteen puolesta tekee työtä uusi voima Itsenäisyyspuolue.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu