Aika moni julkkis opiskelee. Tulee tässä vaan mieleen että molellako riittää lahjat yliopistoon, ja vastaavasti moniko jää AMK-tasolle. Ainakin salarakas Marika Fingerroos käy AMK:ta, ja virkasisaresta Martina Aitolehdestä ei ole mitään tietoa. Eveliina Lappalaisen surmaaja on AMK:ssa. Maija Vilkkumaalla on sentään yliopistotutkinto.
Mitäs luulette? Monellako riittää lahjat yliopistoon ja moniko opiskelee jo siellä?
Mitäs luulette? Monellako riittää lahjat yliopistoon ja moniko opiskelee jo siellä?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Muistan yllättyneeni positiivisesti kun Neiti Mäntylä opiskeli viime vuoden aikana itelleen ammattitutkinnon, mun mielestä siltä tosi fiksu veto kun eihän sekään aiemmin ollut missään opiskellut.
Luin jostain että valmistu tosi hyvin paperein ja oli siellä koulusa tosi hyvä. Eli ehkäpä sekin on "kirja-fiksu", eli oikeasti älykäs, vaikka käyttäytyykin välillä pöljästi.
Eikö se Marika ole ollut vaikka kuinka kauan muka siellä koulussa, käykö se sitä edes oikeasti???
On se parasta opiskelua?? että mistä löytäs rikkaan miehen.kuka tyhmänä maksain kaiken näiden.kouluja käymättömien naikkosten jopa tampax maksut ja tietysti pesuaineiden .jotta he pääsevät VIP ravintoloista välillä käymään perseen pesulla ja takas. ku esim. nämä nuuska kiekkoilijat / pallon potkijat käyvät naikkosia naimassa. " ovat 100% kimppapatjoja. eivät sovellu normaali avioliittoon saati äidiksi.horopyllyjä.
Jaana Pelkonen & Helsingin Yliopiston valtiotieteellinen
Linda Lampenius & Sibelius-Akatemia
Marika Fingerroos & AMK
Martina Aitolehti & Peruskoulu
olla ite aika sekasin. ensinnäki amk ja yliopisto on suomessa samantasosia kouluja. amk-tasolle on vaikea "jäädä". monesti kun se tutkinto, on se ylin alalla.
ja sekö on jotenki omituista, että julkkikset opiskelee? mitä ne sitte tekis? ois täyspäiväsiä seiskalehdessä poseeraajia, vai?
eveliina lappalaisen surmaaja on mielestäs julkkis?
mikä sua vaivaa? riittääkö omat lahjasi edes peruskoulun läpäsyyn?
Ai et amk ja yliopsto samantasoisia!!! Yliopistossa opiskellaan akateeminen loppututkinto ja sitä EI tule amk-tutkinnossa!!!!! Ammattikorkeakouluissa on alempi- ja ylempi ammattikorkekoulututkinto ei akateeminen alempi- taikka ylempi loppututkinto!! Oletkos nähny koskaan amk-lääkäreitä, opettajia, ekonomeja!!!!!!!
ensinnäki amk ja yliopisto on suomessa samantasosia kouluja. amk-tasolle on vaikea "jäädä". monesti kun se tutkinto, on se ylin alalla.
Paskanmarjat. AMK on se sama vanha opistoaste, ei mitään muuta.
ja sekö on jotenki omituista, että julkkikset opiskelee? mitä ne sitte tekis? ois täyspäiväsiä seiskalehdessä poseeraajia, vai?
Kysyin miten monella riittää lahjat yliopistoon, ja miten moni joutuu tyytymään amk-tasoiseen koulutukseen.
Omat lahjani riitti aivan erinomaisesti peruskoulun ja lukioon ja vielä pidemmälle, kiitos kysymästä.
AMK ja yliopisto ei ole todellakaan samanarvoisia.
"Kysyin miten monella riittää lahjat yliopistoon, ja miten moni joutuu tyytymään amk-tasoiseen koulutukseen. "
ootko tullu ajatelleeks, että kaikki ei halua yliopistoon? juurikin sen takia, että amk'ta ja yliopistoa on ihan turha vertailla. toisessa koulutetaan ihmisiä töihin ja toisessa näitä akateemikoita, jotka... noh. tiedätte kyllä.
"Omat lahjani riitti aivan erinomaisesti peruskoulun ja lukioon ja vielä pidemmälle, kiitos kysymästä."
pidemmällekin vielä? siwan kassalle astiko?
ja vastaa vielä, että onko sun mielestä se eveliinan surmaaja julkkis?
Eivät ammattikorkeakoulu ja yliopisto ole samontasoisia kouluja. Yliopistosta saa akateemisen loppututkinnon, joka on korkeampi kuin amk:in tutkinnot. Amk-opintojaan voi jatkaa yliopistossa/korkeakoulussa (esim. Kauppakorkeakoulu, ja saada niistä hyvitystä ja näin valmistua nopeammin maisteriksi. Nih.
...samantasoisia. Kuka kehtaa päästellä tommottii. Itse kumpaakin käyneenä tiedän, että yliopiston ja korkeakoulun vaatimustaso on vähän jossain muualla kuin AMKn. Ei se tee niistä vielä samantaisoisia että kummassakin luetaan samaa fysiikan kirjaa vaan se että kurssin läpäisykriteerit ovat samat. Ja AMK:n ja yliopiston välillä näin ei taatusti ole. Tieteen tekemiseen vaaditaan sentään vähän älliä (onneksi vielä). Aammattikorkeaan pääsee nyt kuka vaan ja yleensä ne jotka eivät mahdu yliopistoon/korkeakouluun ja koulutuksen tavoitteet ovat vähän erilaiset.
opiskeluun mitään lahjoja tarvita. aaämkoot, ja yliopistot joutuu lehdissä mainostamaan, että saisvat porukkaa sisäään.
no. ehkä jotain osaamista tarvitaan siihen että valmistuu. Ja mikähä vitun tarve ihmisillä on päteä koulutuksellansa. taitava kirvesmies on paljon halutumpi työmarkkinoilla, ja saa jopa enemmän palkkaa, kun peruspsykologi, sossuntäti, lastentarhan ope. argeologista puhumattakkaan.
Kyllä niitä lahjoja hiukan ainakin tarvitaan..väitetään että ne 'lahjat' kulkee geeneissä, mitä isät ja äidit edellä sitä lapset perässä.
Mahtaako yliopistot mainostaa? just hiljan oli otsikoissa että mm. dibl.insinöörejä valmistuu aivan liikaa.
ainakaan ole kovin korkeasti koulutettu, kun kirjoitat arkeologinkin g:llä...
opiskelee kasvatustieteitä, sinne on helppo päästä jopa tyhmemmän, joten hänelläkään ei ollut vaikeuksia sinne päästä.
lääkikseen vaikka yritti jo toista kertaa, jäi aika kauas rajasta.
Muut Tiktakilaiset eivät ole vielä pyrkineet mihinkään Noora ja Petraa lukuunottamatta.