mielestä lihavuus on itse aiheutettua. Lukekaapa aiempi viestini "arkipäivän ongelmia" ja keksikääpä ratkaisu!
Kaikille teille, joiden
eräs tyttönen
5629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Just, tiedät varsin hyvin itsekin olevasi poikkeustapaus. Usein lihavuus ON ITSEAIHEUTETTUA, miksi te ette voi uskoa sitä?? Minulla on siitä omakohtaista kokemusta (painoa n.120 kg, jokainen kilo itseaiheutettu, söin liikaa tavallista ruokaa, herkkuja yms.) Kuten olen huomannut myös monesta ystävästäni.
Poikkeuksia löytyy. Mutta useimmiten lihomisesta voi syyttää vain itseään, surullista mutta totta.
Eikö tuossa väsymys-masennus-kipu ole aika paha noidankehä? Ketuttaa ne ihmiset, jotka arvostelevat toisia ihmisiä numerojen (oli sitten paino, pituus, älykkyysosamäärä ym.)ja haluaisin palautetta juuri näiltä, jotka vihamielisesti syyllistävät.
Joo olen kyllä kanssasi samaa mieltä. Lueppa tosta yläpuolelta toi ruokailujuttu niin kyllä korpee... Olet varmasti tietoinen että psyykelääkeet keräävät nestettä ja voivat aiheuttaa myös raskaustuntemuksia, siis rinnat turpoo ja vatsa pömpöttää ihan kuin oisi 6:tta kuuta raskaana. jos masennuksesi johtuu lihomisesta voisi kyllä lääkärin kanssa miettiä vähemmän näitä sivuoireita aiheuttavia lääkkeitä. Oletko koittanut vesijuoksua, se on hyvä vaihtoehto nivelille ja saisit tukilihaksia hyvään kuntoon mm polvista. Samoin vesijumpparyhmät. Tsemppiä sulle, täällä toinen epätoivoinen povipommi.
Lue SINÄ kuule MINUN viestini S-E O-L-I M-I-N-U-N O-M-A S-Y-Y-N-I"- otsikolla.
Onkohan sinulta otettu kilpirauhaskokeet. Jollei, niin kipin kapin lääkäriin hakemaan lähete moisiin. Kilpparivaivathan ja varsinkin vajaatoiminta vaikuttaa painoon juuri kertomallasi tavalla. Masennuskin liittyy kilpparivaivoihin.