mistä johtuu?
bensiini volvoni ei käynnisty kuumana. pysähtymisen jälkeen auto ei käynnisty 5-10 min sammuttamisesta. täytyy odottaa n. 1h ja sitten käynnistyy. vika ei ilmene talvella. volvon merkkihuollossa on vaihdettu polttoainepumpun rele, ilmamassan säädin, vauhtipyörään kiinnitettävä anturi.
tarkistin tulpat ne ovat aivan kuivia.
mielestäni polttoaineen siirtopumppu käynnistyy startatessa-kuuluu ääni.
vaikuttaa siltä, että polttoaine häviää jonnekin ja moottorin kuumuuden takia sitä ei saada jostakin syystä kaasuttajaan?!?
auto on vm 1990. ajettu 415000 km
auto käynnistyy heti hinattaessa.
mikähän volvossa on vikana?
volvo 740 käynnistysongelma
4
6047
Vastaukset
- volvo_puranen
Mittaappa koneen puristuspaineet kun noinkin paljon ajettu.Toiseksi bensapumpun paineet ja tuotto mitatkaa sitten kuumana samoin kuumana ne koneen puristuspaineet
Väljä kone ei jaksa startilla lähteä pyörimään mutta hinauksella lähtee hyvin .
Tai sitten akussa ei potkua /tai startti ei pyöritä tarpeeksi nopesstia.
Onko autosi kaasarimalli vai onko ruisku eli kannattaisi aina laittaa tänne se koneen ja auton mallityyppi näkyviin.
Bensasuodatin ok tulpat ok virranjakan kansi ja pyörijä ok sytysjohdot ja
puolan johto ok
Puola ok monesti tästä johtuu että ei kuumana käynisty.Normaalisti puola vaihtuu siinä 375tkn kohdalla on sellainen sopiva hetki vaihtaa määräaikahuolossa
Virranjakajassa oleva sytytysyksikko eli vanhemmissa malleissa tämä Hall anturi kiukutteli.
Tässä - volvo-wagen
Mainitset ettei kaasuttajaan tule bensaa mutta kerrot myös ilmamassa mittarista eli olisiko kuitenkin kyseessä Boschin ruisku.
Omassa yksilössä tuli samat oireet ja vika korjaantui vaihtamalla vuotavat/palaneet ruiskutussuuttimet n. 250 Kkm kohdalla. Ei ihan ilmaisia mutta pelannut loistavasti sen jälkeen. - sama vika
Meillä oli sama juttu, käytettiin auto merkkihuollossa. Siellä sanottiin vain, että auto kävi liian laihalla bensalla ja jonkin releen vaihto auttoi. Sen jälkeen käynnistyi vaivatta myös lämpimänä :)
- itse oppinut.....ddf
kylmäkäynnistys suutin menee päälle kuumallaki koneella. viisaammat neuvokoon miten se tarkistettiin. sitte toinen syy vois olla se että suuttimmet vuotaa bensaa sylinteriin. itse kokeilisin sillon kun ei lähde käyntiin niin kaataa pikku liraus bensaa sytytystulpan reiästä, tällä keinon saisi selville saako bensaa ollenkaan vai liian paljon, jos ei sais niin koneen pitäs hörähtää vähäsen kun kaataa tulpanreiästä bensaa ja starttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1246602MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535664Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.784423NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun854303Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1024071Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841426- 791235
- 3341227
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a101189Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978