Miten kirjoittaa hyvä kirjallisuus-aiheinen essee ?

Esseessä pitäisi pohtia omaa lukemista ja sen vaikutuksia kirjoittamiseen, lisäksi pitäisi myös pohtia, mistä kirjasta on pitänyt ja mistä kirjasta taas ei ole pitänyt ? Miten tuosta sitten oikein saisi järkevän oloisen esseen kyhättyä kasaan ?
51016
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

1. Ihan ekana kerrot mikä kirja oli kyseessä ja kuka sen on kirjoittanut.
2. Sitten kerrot parilla sanalla mihin kirjallisuusgenreen kirja kuuluu (runokirja, nuorisokirja, dekkari tai jotain muuta).
3. Tämän jälkeen kerrot ihan parilla hassulla lauseella yleisluontoiset asiat kirjan juonesta (mihin se sijoittuu, kuka on päähenkilö ja minkälaisiin tapahtumiin hän joutuu). Älä turhaan selosta kirjan juonta yksityiskohtaisesti, vaikka sillä saakin kivasti täytettyä rivitilaa.
4. Sitten kerrot rehellisen mielipiteesi kirjasta, tyyliin: "Kirja vaikutti kiinnostavalta takakannen perusteella ja jännittävän alun jälkeen osasin odottaa mielenkiintoisia juonenkäänteitä, mutta petyin hieman loppuun."
5. Sitten perustelet järkevästi mielipiteesi. Negatiiviset mielipiteet ovat jopa tärkeämpiä kuin positiiviset, kunhan osaat perustella ne hyvin. Erittelet vaikka ensin kirjan hyviä puolia ja sitten niitä huonoja.
6. Jos et pitänyt kirjasta, voit pohdiskella kenen uskoisit pitävän kirjasta, sekä mikä olisi saanut sinut pitämään kirjasta enemmän. Jos pidit, voit pohdiskella miksi juuri sinun kaltaisesi lukija sai siitä jotain irti.
7. sitten kerrot että lukeminen ei pelkästään vaikuta kunkin kirjoittamistaitoon, vaan ennen kaikkea muokkaa ajattelua, laajentaa maailmankuvaa ja kehittää äidinkielen osaamista.
8. Lopuksi tiivistät (eli toistat lyhyesti) koko esseesi sisällön parilla lauseella johtopäätökseksi, tyyliin "kaiken kaikkiaan Seitsemän Veljestä oli harvinaisen epämiellyttävä ja dekadentti lukukokemus, enkä voi kuin ihmetellä miksi se on sisällytetty kansallisen äidinkielen opetussuunnitelman pakolliseen kirjallisuusosioon, huomioimatta sen ilmeisen regressoivia vaikutuksia kansalliseen kulttuuriimme, herkkään nuorisoomme ja tulenarkaan poliittiseen ilmapiiriimme."

Esseen tyyli saa olla pohdiskeleva, voit tavallaan mutustella lukukokemustasi aivan kuin miettisit ääneen, kunhan vain muistat perustella kaikki mielipiteesi. Good luck.

Äänestä

Sinulle asetetun ongelman koko ydin on nähdäkseni tuossa pohdinnallisuudessa: joudut perustelemaan jotain josta sinua ei vielä olla kiinni saatu. Oletan kylmästi että luet ja kirjoitat, ja oletan yhä kylmemmin että lukemasi vaikuttaa kirjoittamaasi.

Ei hassumpi tehtävä. Tehtävähän alkaa siitä oletusarvosta että kirjoittaja lukee muita kirjoittajia. Toinen oletus heti perään on se, että luetusta jää lukijaan jälkiä joita voi seurata tyylillisesti aina lähdeteokseen asti lukijan omien tuotoksien kautta. Tämä jos jokin ei ole toivottavaa, vaikka silti väistämätöntä.

Tästä kasvaa aivan kummallinen kysymys - käänteisellä johdannollaan:

Miksi kirjoittaja lukee?

Äänestä

uffff...
täällähän onkin jo näköjään avoimenkorkeakoulun tentit meneillään.
jumpatti.
miksi kirjoittaja lukee?
siis
pitääkö tähän vastata rehellisesti?
äääkkhhhh....phöf...miksi mä luen, mitä mä luen...
kukurikuu...

okei. vastaukseni on tämä:

luen uteliaisuudesta.

...mutta tarkoittaako tää nyt sitä, että

olenko mä utelias?

...
hei, onko tää joku analyyttinen, pysko...psyko...

Äänestä
  • Ensinnäkin: tuotan mä-ttelyäsi ei jaksa Erkkikään. Opettele kirjoittamaan hyvää yleiskieltä! Jos sen teet, olet jo pitkällä.

    Äänestä

  • Erkki Y. Leinen kirjoitti:

    Ensinnäkin: tuotan mä-ttelyäsi ei jaksa Erkkikään. Opettele kirjoittamaan hyvää yleiskieltä! Jos sen teet, olet jo pitkällä.

    pitääks aina olla

    pitääks aina olla
    ensin
    underground
    renttukirjailija
    rentturunoilija
    pimeillä syrjäkaduilla
    seisoa pökkelönä
    epäsiistinä
    häirikkönä
    marginaalissa

    ennen ku voi
    hypätä junaan
    ennen ku voi
    neonvaloissa
    hurjastella Rivieralla

    ennen ku voi olla
    täydellinen

    ¤

    vitsinkö murjasin
    on tää niin kökköä
    lauserakennetta

    ei oo syke
    ei oo väre
    ei oo troke

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pulassa oleva kirjoitti:

Esseessä pitäisi pohtia omaa lukemista ja sen vaikutuksia kirjoittamiseen, lisäksi pitäisi myös pohtia, mistä kirjasta on pitänyt ja mistä kirjasta taas ei ole pitänyt ? Miten tuosta sitten oikein saisi järkevän oloisen esseen kyhättyä kasaan ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu