Jäähalli vs. Kyläkoulut

Jäähallin ehostukseen upposi pari miljoonaa, kyläkoulujen lakkauttamisella saadaan säästöä pari sataa tuhatta vuodessa.

Kun noin maalaisjärjellä ajattelee niin onko näiltä kaupungin kusipäiltä mennyt suhteellisuudentaju kokonaan?
Perkele kyllä nyrkki heilahtaa, jos joku näistä tyhjäpäistä joskus pimeällä kujalla vastaan tepastelee.
10961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Juttelin tässä jokin aika sitten valtuuston kokoomuslaisen valtuuston varapuheenjohtajan kanssa asiast.Sehän meinas tulla silmille,vaikka onkin vain 160cm sulkapäässä,kun sanoin että tossa hallitouhussa ei oo mitään järkeä.Varsinkin kun kouluja lakkautetaan kun ei oo rahaa. Sen mielestä halli on tärkeempi kuin koulut. Lapset kuulemma menevät sinne kouluun mihin määrätään. Aika pelle touhua. Onneks en oo äänestäny tätä heppua,enkä äänestä.

Äänestä
  • Rauman kaupunginvaltuustolla ei ole kokoomuslaista varapuheenjohtajaa.

    Äänestä

  • juttelit? kirjoitti:

    Rauman kaupunginvaltuustolla ei ole kokoomuslaista varapuheenjohtajaa.

    Korjaan virheeni.En seuraa politiikkaa kovin tarkasti joten meni väärin.Kyseessä hallituksen edustaja.Pahoittelen virhettä. Tässä linkki: http://www.rauma.fi/hallinto/kaupunginhallitus.htm

    Äänestä

halliin, ei hyvää päivää.

Äänestä
  • No onhan se ihan selvä että se halli on nyt paljon tärkeämpi kuin jotku koulut eiköst siellä hallis pelat jotain nuorten mm-otteluita niin kyllähän ne puitteet täytyy olla kunnos niin tärkeisiin otteluihin..

    Äänestä

  • juuti kirjoitti:

    No onhan se ihan selvä että se halli on nyt paljon tärkeämpi kuin jotku koulut eiköst siellä hallis pelat jotain nuorten mm-otteluita niin kyllähän ne puitteet täytyy olla kunnos niin tärkeisiin otteluihin..

    Ne ottelut pelataankin Lännen Puhelin Areenalla, EIKÄ suinkaan Rauman Kaupungin Jäähallissa.

    Äänestä

  • Nyt on myös huomattu, ettei vanha äännentoistolaitteistokaan toimi, joten eiköhän kaupunki maksa senkin uusimisen.

    Vanhassa hallissa se toimi sitten paremmin ?

    Äänestä

Äkkiäkös Lukko muutaman kyläkoulun ylläpidonkin rahoittaisi. Kuinka kukaan ei ole keksinyt pyytää Lukolta ja RTK-palvelulta apua?

Äänestä

Eikö virallinen, alkuperäinen kaupungin osuus remontista ollut 2,7 milj. Sen jälkeen kulut ovat nousseet, joten mitenkähän suuri onkaan se lopullinen lasku ?

Äänestä

Kerrankin maksamiani äyrejä käytetään haluamallani tavalla! Hallilla käyn kolmesti viikossa kiekkokauden ajan, kyläkouluissa en ole koskaan vieraillut (ihan kivoja paikkoja nekin, varmaan), varpaitanikaan ei ole palellut niin että olisi katulämpöä tarvittu, kirjaston ja teatterinkin olen hyvillä mielin niitä kaipaaville suonut...

Antakaa sen jäähallini siis jäädä politikointinne ulkopuolelle!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raine S. kirjoitti:

Jäähallin ehostukseen upposi pari miljoonaa, kyläkoulujen lakkauttamisella saadaan säästöä pari sataa tuhatta vuodessa.

Kun noin maalaisjärjellä ajattelee niin onko näiltä kaupungin kusipäiltä mennyt suhteellisuudentaju kokonaan?
Perkele kyllä nyrkki heilahtaa, jos joku näistä tyhjäpäistä joskus pimeällä kujalla vastaan tepastelee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu