http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200609105094016_ko.shtml
"Toivottavasti uuteen eduskuntaan valitaan nykyisten tilalle paljon uusia, reaalimaailmaan reagoivia kansanedustajia."
"Toivottavasti uuteen eduskuntaan valitaan nykyisten tilalle paljon uusia, reaalimaailmaan reagoivia kansanedustajia."
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kirjoitus sinällään on varmaan osaltaan tottakin,mutta asiaa on pohdittu vain palkansaajien näkökulmasta.Huomion arvoinen näkemys sinällään.
"Kun tähän lisätään kansanedustjien halu pitää yhteiskunnan tuen varassa elävien eilintaso ennallaan,paineet verojen kiristämiseen kasvavat.Verotuksen kiristäminen kaventaa siten omalta osaltaan työssä käyvien ostovoimaa".
Ketähän Isokallio mahtoi tarkoittaa yhteiskunnan tuen varassa elävillä??Olisiko kysymyksessä mahdollisesti opiskelijat,työttömät,äitiyspäivärahan saajat vai peräti se suurin "syöpäläisten" eli eläkeläisten joukko???Isokaliolta näyttää unohtuvan sama-asia mikä unohtuu niin monelta muultakin kirjoittajalta.Eläkeläiset maksavat veroa siinä missä työssä käyvätkin.Useimmiten vielä korkeampaa
veroa tuloihin suhteutettuna.
Kun otetaan huomioon ostovoiman kehitys viimeisen
kymmenen vuoden aikana niin erotus on aika huima.Eläkeläisten ostovoima on kohonnut kyseisenä aikana vajaat 14%kun vastaava luku työssä käyvillä on n.44%.
Siinämielessä olen Vihreiden kanssa samaa mieltä,että on ryhmiä,jotka ovat jääneet jälkeen vähintäänkin yhtäpaljon.Näitä ryhmiä Vihreät jaksavat muistaa,ainakin puheissaan oppositiossa ollessaan,kun taas eläkeläisille tarjottiin"kylmääkättä"indeksintarkastus äänestyksessä.